Chorvatsko inovuje svou nabídku rychlého občerstvení

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Chorvatsko inovuje…
Publikováno: 21.07.2005

Do rodiny chorvatských specializovaných rybích snacků typu "fast-food", tak zvaných "srdela snacků" přibyl v těchto dnech další, a to v Dubrovníku, kde byla pro tento účel obnovena a nově upravena někdejší restaurace "Lapad" na poloostrově Lapad ve stejnojmenné zátoce. Tento dubrovnický srdela-snack je součástí komplexu hotelu "Park", jehož vedení pohotově reagovalo na zájem veřejnosti o rybí pokrmy.

I s tím dubrovnickým jich je nyní celkem šest, a to ve vesnici Kali na ostrově Ugljan, ležícím přímo proti městu Zadar, v Biogradu na moru, v letovisku Ráb na stejnojmenném ostrově, v letovisku Gradac ve střední Dalmácii a v hlavním městě Chorvatska - Záhřebu. V nejbližší době bude zahájen provoz v dalších rybích snack-barech, a sice ve Splitu (v někdejší kavárně "Dujam", přímo na nábřeží), a dále v Kaštelu Lukšić, v Murteru a v Pule.

Všechny tyto snacky mají typizovanou úpravu a jsou označeny stylizovanou rybou a nápisem "Srdela-snack".

Tím bude dosaženo počtu plánovaného pro letošní rok; zájem je však podstatně větší, a to jak u provozovatelů těchto restaurací, tak i zájemců-konzumentů o tento typ rychlého občerstvení.

Tvůrci celého projektu počítají s tím, že se v příštím roce otevře ještě dalších 30 až 40 typizovaných rybích snacků.

I nadále se ve všech těchto specializovaných gastronomických zařízeních budou podávat výhradně jídla z tzv. modrých ryb, tedy z ryb, které v Jadranu celoročně nežijí, ale v určitá období se v Jadranu objevují v ohromných hejnech. A jsou to právě modré ryby, které tvoří hlavní úlovek chorvatských rybářů.

Mezi modré ryby patří právě sardele, které též daly gastronomickému projektu své jméno, sardinky, makrely, palamidy, ančovičky a další druhy. Ze všech těchto modrých ryb se připravují výborné pokrmy v nejrůznějších úpravách.

Po celou dobu, co jsou srdela-snacky v provozu, jsou stále nejoblíbenějším jídlem sardele pečené na roštu.

Inspirací pro chorvatský projekt srdela-snacků byl velmi úspěšný norský projekt, známý jako řetězec "Nordsee". Erbovním pokrmem tohoto řetězce se stal baltický sleď, podobně jako je to v chorvatském projektu sardel.

Stojí zato vyhledat při pobytu na Jadranu některé z těchto pohostinských zařízení - jídla jsou čerstvá, chutná a zdravá, obsluha je rychlá a prostředí těchto restaurací jednotného vzhledu je velmi příjemné. A co je velmi důležité: ceny jsou při srovnání s jinými jadranskými gastronomickými zařízeními celkem přijatelné.


Mohlo by vás zajímat