Divoká zvěř ohrožuje úrodu vinné révy

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Divoká zvěř…
Publikováno: 27.09.2006

Vinaři proslulé oblasti Potomje na poloostrově Pelješac si stěžují, že jim mufloni okusují mladé výhonky vinné révy. Na ostrově Mljet si pro změnu divoká prasata pochutnávají na téměř dozrálých hroznech a způsobují spoušť na tamních vinohradech.

V Potomje na Pelješci, oblasti špičkového vína dingač se obyvatelé rozdělili na dva tábory. Na jedné straně stojí místní vinaři, kteří žádají, aby mufloni, kteří jim ničí vinnou révu, byli z jejich okolí odstranění a odvezeni na jinou lokalitu. Druzí, vesměs členové loveckého spolku jsou proti a navrhují jen snížení počtu muflonů, kteří sem byli dovezeni poměrně nedávno, v roce 1990. Lovci jsou však ochotní prokazatelné škody vinařům nahradit. Vinaři sepisují petice a tvrdí, že zdejší vinná réva, plavac mali, dávající nejlepší chorvatské víno, by měla mít nejlepší podmínky, měla by být chráněna a neměla by být nikým a ničím ohrožována a ničena. Vzhledem k ohrožení vinic muflony ztrácejí pěstitelé vinné révy zájem i o další rozšiřování pěstebních ploch. Teprve další jednání obou stran může přinést co nejspravedlivější vyřešení tohoto problému.

Divoká prasata žijí na ostrově Mljet přibližně dvacet let a není přesně jasné, jak se sem dostala. Teorie jsou různé, např. připlavala z poloostrova Pelješac při jednom z velkých požárů, nasadili je sem lovci pro své povyražení či příslušníci armády. Divočáci pořádají noční nájezdy na vinohrady a pokud je hlídkující vinaři zaženou, brzo se zase vrátí. Lov je tu velmi obtížný, protože ostrov je hustě zalesněný a terén těžko přístupný. Největší problémy však mají vinaři, kteří opečovávají své vinohrady na území národního parku, kde je lov zakázán. Vinaři se tu nemohou domoci ani náhrady škody, protože divoké prase nepatří mezi autochotonní živočichy na ostrově a není tudíž chráněno. Je to tvrdý oříšek, jehož rozlousknutí čeká na správu národního parku a místní pěstitele.


Mohlo by vás zajímat