Cavtat bude mít první podmořské muzeum na Jadranu

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Cavtat bude mít…
Publikováno: 15.10.2006

Místo, kde ve 3. až 4. století našeho letopočtu ztroskotala u jadranského pobřeží antická loď s nákladem nejméně 500 amfor, se nachází ve vodách u Cavtatu a je již po 10 let oblíbeným místem potápěčů, se brzy stane prvním podmořským muzeem na Jadranu.

Cavtat
Cavtat

V moři před Cavtatem je celkem pět archeologických lokalit; všechny jsou blízko sebe. Tyto lokality objevili místní potápěči před 10 léty a od té doby se datuje snaha je ochránit před vykradením a poškozením. Všechny jsou zdokumentovány a železné klece je chrání před nenechavci. Avšak než dojde k vyhlášení muzea v jedné z těchto lokality, a to u cavtatskému ostrůvku Supetar, je třeba prověřit stav těchto železných podmořských klecí, které jsou staré již 10 let a zabezpečit jejich údržbu i v budoucnosti. Předpokládá se, že uvedené archeologické lokality by v budoucnu mohly být spojeny v jeden podmořský archeologický park.

Na každé kleci jsou informativní tabule s podrobnými údaji pro návštěvníky podmořského muzea, kde jsou uvedeny podrobnosti o tom, co je v dané kleci k vidění, jakož i základní předpokládané údaje o lodní katastrofě, která před věky způsobila ztroskotání lodi i s nákladem.

Založení parku není snadnou záležitostí. V žádném stávajícím zákoně není jasně definováno právní postavení podmořského parku - muzea a neexistují žádná pravidla a předpisy pro jeho vznik a činnost.

Velmi dobrou spolupráci mají archeologové s místními potápěčskými kluby, které každý den přivážejí na podmořské archeologické lokality zájemce z celého světa. Kromě toho členové těchto klubů, kteří s turisty navštěvují uvedená místa každý den, svou častou přítomností snižují možnost krádeží cenných exponátů.

Kromě nalezišť u Cavtatu patří k populárním archeologickým lokalitám na Jadranu ještě naleziště u Pagu, Rábu, Žirje, Lastova a Mljetu. Odborníci připisují tak vysoký počet podmořských nalezišť skutečnosti, že Jadran byl ve starověku velmi frekventovanou vodní cestou z Řecka do Benátek a dnešních chorvatských jadranských přímořských měst. Tato dopravní cesta byla obávaná pro časté nebezpečí vnitrozemských větrů vanoucích na Jadranu, které měly vždy na svědomí mnohá ztroskotání. Také zde došlo v průběhu bouřlivé historie k četným válečným konfliktům, při nichž klesly ke dnu desítky i stovky plavidel.

Při uvážlivém využití tohoto potenciálu mohou být v budoucnosti archeologická muzea velkým hitem pro zahraniční turisty a v neposlední řadě i finančním přínosem v chorvatském cestovním ruchu.

Informace o jadranských potápěčských lokalitách na našich stránkách:


Mohlo by vás zajímat