První soustavný archeologický průzkum na Kornatských ostrovech

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... První soustavný…
Publikováno: 12.12.2006
Tarac
Tarac, Toreta na kopci a kostelík
Panny Marie dole u zátoky

V národním parku Kornatské ostrovy (Nacionalni park Kornati), jedinečné ostrovní skupině v Severní Dalmácii, byl v září letošního roku zahájen první soustavný archeologický průzkum v jejich historii.

Archeologové jej uskutečňují na lokalitě Tarac na ostrově Kornat, který je největším ostrovem tohoto souostroví. Právě zde, na jeho západním pobřeží jeho stojí kostelík Panny Marie na Taracu (Gospa od Tarca), u něhož jsou pozůstatky starších raně křesťanského kostela ze 6. století. Odborníci jej kladou do souvislosti s blízkou římskou pevností Toreta. Tato pevnost byla jednou ze součástí pevnostního pásu vybudovaného pro kontrolu plavby Jadranem v době císaře Justiniána, tedy v 6. století. Kolem kostela jsou patrné zbytky apsidy a zdí kostelní lodě raně křesťanské baziliky, podobají se jiným sakrálním stavbám ze 6. století. Tyto zbytky byly objeveny před několika desetiletími a byly zatím zakonzervovány, aby se zabránilo jejich rozpadání a devastaci. Již krátce po zahájení průzkumu byl objeven prostor vlevo od apsidy, o němž se archeologové domnívají, že by to mohlo být baptisterium této raně křesťanské baziliky.

Paralelně s probíhajícím archeologickým průzkumem hledají odborníci odpověď na otázku, která se naskýtá při srovnání rozměrů staré stavby ze 6. století a stávajícího kostelíka Panny Marie na Taracu ze 16. století. Původní raně křesťanský kostel byl podstatně větší (30 x 13 metrů) - pro koho byl stavěn, pro kolik věřících, kde tito lidé sídlili?

V každém případě byl určen pro posádku taracké pevnosti - císař Justinián, horlivý křesťan pamatoval při stavbě každé pevnosti na duchovní potřeby její posádky postavením kostela, ale ani to nedává úplnou odpověď na uvedenou otázku. Je možné, že v její bezprostřední blízkosti byla i civilní osada, takže je možno do budoucna počítat i s nálezy venkovských usedlostí. Připadá též v úvahu, že kostel byl součástí klášterního komplexu, ale to vše musí prokázat další archeologický průzkum.

Poslední možností je, že kostel byl hlavně poutní svatyní, určenou pro poutníky z širokého okolí. Ostatně poutní je i dnešní kostel Panny Marie na Taracu. Pouti se tu konají vždy první neděli v červenci. Na lodích a člunech se sem sjíždějí místní obyvatelé z ostrovů a pobřeží celé Severní Dalmácie, v posledních desetiletích i četní turisté a jachtaři. Procesí, které je přehlídkou krásných lidových krojů, slavnostně nazdobených lodí, korouhví bratrstev i slavnostních rouch kněží, vrcholí bohoslužbou před kostelem a požehnáním všem přítomným.


Mohlo by vás zajímat