www.chorvatsko.czHlavní stránka »  Aktuality »Časopis National Geographic Traveler zařadil Zadar mezi nejlepší evropské přístavy

Diskuzní fórum
Počasí

Aktuality

Tematické       články

Odkazy

Lodní dopravaČasopis National Geographic Traveler zařadil Zadar mezi nejlepší evropské přístavy

5.2.2013
Zadar
Zadar

Časopis National Geographic Traveler ve svém nejnovějším čísle na únor a březen zařadil severojadranský Zadar mezi šest nejlepších malých přístavů v Evropě (Europe´s Best Small Ports). Kromě Zadaru světoznámý cestovatelský časopis doporučuje k návštěvě pro tento rok přístavy v městech Alesund (Norsko), Tallinn (Estonsko), Gdaňsk (Polsko), Ajaccio (Francie) a Valletta (Malta).

V doprovodném článku je Zadar charakterizován jako město s historií dlouhou 3 000 let a cenným kulturním dědictvím, které tu zanechaly vládnoucí cizí mocnosti. Jejich stopy jsou tu dodnes jasně patrné, od pozůstatků římského Fóra až po benátské opevnění s jeho mohutnými branami.

Autor nezapomíná ani na moderní památky města: Mořské varhany a Pozdrav Slunci, které na nábřeží vytvářejí neuvěřitelnou zvukovou a světelnou kulisu (viz články: Pozdrav Slunci - další světová atrakce Zadaru a Zadar má jednu novou velkou atrakci - Mořské varhany).

Zadar
Zadar, instalace "Pozdrav Slunci"

Vyzdvihuje také blízkost tří národních parků Paklenica, Plitvice a Kornati. Doporučuje podniknout z přístavu výlet lodí na některý z ostrovů zadarského archipelagu, např. na písečnou pláž Sakarun na ostrov Dugi otok, kde lze strávit nezapomenutelné odpoledne.

Zájem National Geographicu o Zadaru není nový. První reportáž o tomto městě byla otištěna již v roce 1928. V posledních letech se často objevuje v různých cestovatelských žebříčcích a doporučeních, naposledy jako jedno z nejromantičtějších měst na světě.

Zdroj informací:

  • Chorvatské turistické sdružení (Hrvatska turistička zajednica) - www.chorvatsko.hrmail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2016 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
foto 1 z archivu CK Vítkovice Tours