www.chorvatsko.czHlavní stránka »  Aktuality »Výborné výsledky měření čistoty vody na Jadranu

Diskuzní fórum
Počasí

Aktuality

Tematické       články

Odkazy

Lodní dopravaVýborné výsledky měření čistoty vody na Jadranu

11.6.2013
Viganj
Poloostrov Pelješac (osada Viganj u Orebiće)
a ostrov Korčula

V rámci Programu sledování kvality vody ke koupání na plážích Chorvatska se od poloviny května do konce září provádějí pravidelná měření kvality vody na jadranských plážích. Vzorky se odebírají jednou za čtrnáct dní a výsledky jsou zveřejňovány. Podle zjištěných parametrů čistoty vody se rozeznávají čtyři kategorie kvality: výborná (modrá barva), dobrá (zelená), vyhovující (žlutá) a nevyhovující (červená).

Celkem bylo v roce 2012 odebráno 9 165 vzorků a s uspokojením bylo konstatováno, že 99,23 % odebraných vzorků mořské vody splňuje přísná kriteria požadavků kladených na kvalitu mořské vody ke koupání v letoviscích podél celého chorvatského jadranského přímoří.

Novigrad
Pláž v istrijském letovisku Novigrad

Měření se prováděla na 912 plážích - kontrolních bodech, z toho na 93,97 % byla kvalita vody výborná, na 4,06 % dobrá, na 1,21 % vyhovující a 0,77 % nevyhovující.

Z celkového počtu 9 165 odebraných vzorků bylo 8 840 oceněno známkou "výborná", 178 vzorků známkou "dobrá", 130 vzorků známkou "vyhovující" a 17 vzorků známkou "nevyhovující".

Na stránkách Ministerstva ochrany životního prostřední a přírody www.izor.hr/kakvoca (v chorvatštině) a www.izor.hr/bathing (v angličtině) si lze vyhledat výsledky letošních měření na jednotlivých plážích, která se provádějí každých 15 dní. Kromě těchto údajů jsou tu k dispozici i informce o vybavení pláže a fotografie.

Zdroj informací:

Pag
Ostrov Pag, pláž u osady Bošanamail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2016 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
foto 2 a 3 z archivu CK Vítkovice Tours