www.chorvatsko.czHlavní stránka »  Aktuality » Ostrov Lošinj získal světové ocenění za udržitelný rozvoj cestovního ruchu

Diskuzní fórum
Počasí

Aktuality

Tematické       články

Odkazy

Lodní dopravaOstrov Lošinj získal světové ocenění za udržitelný rozvoj cestovního ruchu

15.10.2013
Mali Lošinj
Lošinj, město Mali Lošinj

Světové sdružení "SKAL International", které bylo založeno v roce 1934, je největší organizací profesionálů v cestovním ruchu. Je to jediné sdružení, které zahrnuje všechna odvětví cestovního ruchu v pěti světadílech. Má na dvacet tisíc členů, působících v devadesáti zemích světa. Cílem členů sdružení je podpora akcí usilujících o ochranu životního prostředí prostřednictvím propagace zodpovědného a trvale udržitelného rozvoje. Od roku 2002 vyhodnocuje každoročně na celém světě akce směřující k tomuto cíli a udílí ceny posvěcené OSN. Od letošního roku nese název "Cena za udržitelný rozvoj v cestovním ruchu" (Skal International Sustainable Development in Tourism Awards).

Mali Lošinj
Mali Lošinj, zátoka Baldarka

Čím si právě ostrov Lošinj získal hodnotitele a jakým programem si zajistil letošní ocenění? Ostrov Lošinj vypracoval svůj letošní "Program udržitelného rozvoje ostrova" ve spolupráci s chorvatským Ústavem pro cestovní ruch (Institut za turizam). Jeho těžiště spočívalo v zaměření na zachování a ochranu biodiverzity, na projekt "Vůně a chuti ostrova Lošinj" (Miomirisi i okusi Lošinja, viz článek: Zajímavý projekt "Příjemné vůně a chutě ostrova Lošinje"), posilování a rozvoji programu ostrova jako destinace aromaterapie, zdravotního turizmu, zachování podmoří a čistoty pobřeží, odpovědné hospodaření s přírodními zdroji, podpoře vzdělávacího centra "Modrý květ" (Plavi svijet, viz článek: Delfíni v Jadranu a projekty na jejich ochranu) aj.

Osor
Lošinj, městečko Osor

Kromě toho se plánují i projekty zaměřené na kulturní identitu ostrova zvyšováním povědomí o hodnotách lošinjského kulturního dědictví, revitalizace města Osoru jako města kultury; v souvislosti s těmito aktivitami probíhají přípravy na umístění sochy Apoxyomena (viz tematický článek: Archeologický nález světového významu - chorvatský Apoxyomenos) do paláce Kvarner v Lošinji. Usiluje se také o zintenzivnění výroby, zpracování a prodeje lokálních ekoproduktů, a to pod značkou "Lošinský ekovýrobek". Projekt předpokládá i prodloužení přistávací dráhy letiště Lošinj, otevření nových ekologických jachtařských přístavů, tématické zaměření pláží, úpravu cyklistických stezek a jejich zapojení do ostrovní cyklistické sítě, úprava 280 kilometrů pěších stezek a vycházkových cest na pěti ostrovech Lošinského souostroví.

Výchovné programy, podpora rozvoje lidského kapitálu, upravená komunální infrastruktura, péče o okolí, územní plány, které pečují o zachování prostředí, kvalitní plánování, vysoká úroveň služeb, kvalitní rozvoj a budoucnost destinace – to vše byly prvky, které získaly vysoké ocenění a které jsou současně základnou pro rozvoj Lošinje a okolní ostrovů i v budoucnosti.Zdroj informací:

  • Ministerstvo cestovního ruchu (Ministarstvo turizma): www.mint.hrmail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2016 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová