www.chorvatsko.czHlavní stránka »  Aktuality »Na "Sabatině 2013" byla vyhlášena nejlepší chorvatská vína

Diskuzní fórum
Počasí

Aktuality

Tematické       články

Odkazy

Lodní dopravaNa "Sabatině 2013" byla vyhlášena nejlepší chorvatská vína

19.11.2013
Hvar
Hvar, vinná réva odrůdy plavac mali

Koncem října letošního roku se konalo v hotelu Amfora ve městě Hvaru na stejnojmenném ostrově velké tradiční setkání vinařů, "Sabatina 2013". Již po třiadvacáté se na Sabatině shromáždili všichni, kdo v Chorvatsku v tomto významném hospodářském odvětví podnikají. Jak na zahájení zdůraznil chorvatský ministr zemědělství Tihomir Jakovina, Chorvatsko nikdy nebude zemí produkující velké série a množství vína, ale získá si své místo na vinné mapě Evropy špičkovou kvalitou, cenou a jménem.

Že se chorvatskému vinařství daří tuto vizi naplňovat, je mimo jiné zásluhou těch předních pěstitelů – jednotlivců i kolektivů, kteří byli na Sabatině oceněni oceněni za mimořádný přínos rozvoji vinařství v Chorvatsku.

O popularitě i odborné úrovni Sabatiny svědčí i rekordní počet účastníků a vzorků vína. Na 250 podniků, družstev a rodinných hospodářství letos přihlásilo celkem 304 vzorků.

Letošním absolutním šampionem i vítězem mezi červenými víny se stalo víno "Zlatan plavac grand cru 2010" vinařského podniku "Zlatan otok" vinaře Zlatana Plenkoviće. Tento vinař, který má své sídlo v osadě Sveta Nedjelja na jižním pobřeží ostrova Hvaru, získal toto ocenění již desetkrát.

V kategorii bílých vín zvítězil "Pošip Marko Polo 2012", který pochází z vinařského družstva "Pošip" v obci Čara na ostrově Korčula.

Korčula
Korčula, vinice u vesnice Čara

Titul šampiona v kategorii sladkých a speciálních vín si odneslo víno "Traminac mirisavi 2011" z vinařského podniku "Erdutski vinogradi" v Erdutu, který se nachází u řeky Dunaje ve východním Chorvatsku.

Medaili za nejlepší družstevní víno byla udělena vínu "Cabernet Sauvignon 2011" ze zemědělského družstva "Maslina i vino" z obce Polača v zadarské oblasti.

Nejlepším alkoholickým nápojem byl vyhlášen bylinný likér "Jaguar" z podniku "Maraska" v Zadaru.

Třídenní setkání doprovázely odborné přednášky, kulaté stoly, degustace, přehlídky vinařské techniky a zařízení, setkání pěstitelů a producentů apod.

Akci, nad níž drží patronát sám prezident Chorvatské republiky Ivo Josipović, pořádá Družstevní svaz Dalmácie (Zadružni savez Dalmacije) spolu s Chorvatským sdružením vinařských měst (Hrvatska udruga vinarskih gradova).

Kompletní přehled oceněných vín najdete na stránce: Zadružni savez Dalmacije

Související článek: Cesta za vínem po střední a jižní Dalmácii.


Zdroj informací:
mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2016 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová