www.chorvatsko.czHlavní stránka »  Aktuality » Varovné statistiky záchranné a pátrací služby na moři za rok 2013

Diskuzní fórum
Počasí

Aktuality

Tematické       články

Odkazy

Lodní dopravaVarovné statistiky záchranné a pátrací služby na moři za rok 2013

10.4.2014
Mljet
Pobřeží u Pomeny na ostrově Mljetu

Koordinační činnost při pátrání a záchraně na moři provádí Národní ústředna pro koordinaci pátrání a záchrany na moři (Nacionalna središnjice za usklađivanje traganja i spašavanja na moru – MRCC) se sídlem v Rijece spolu s osmi centry v dalších přístavních městech (Pula, Rijeka, Senj, Zadar, Šibenik, Split, Ploče a Dubrovník). K výkonu své činnosti používá plavidla a letadla přístavních kapitanátů a dalších státních ogánů. V souladu s mezinárodními předpisy centrála může dát příkaz i dalším plavidlům a lodím, které plují v teritoriálním moři Chorvatska, aby poskytly pomoc osobám a plavidlům v nebezpečí.

Starigrad-Paklenica
Nebezpečný vítr bura pod Velebitem

Centrála měla nejvíce zásahů během turistické sezóny, kdy se chorvatským teritoriálním moři plaví kolem 110 000 chorvatských plavidel a přes 70 000 zahraničních lodí a jachet.

V průběhu roku 2013 bylo zaznamenáno 283 intervencí, při nichž bylo zachráněno 646 osob a 182 plavidel. Zemřelo 21 osob a jedna osoba je nezvěstná. Nejvíce akcí si vyžádala plavidla neschopná plavby kvůli poruše motoru, kormidla či nedostatku pohonných hmot (celkem 60 akcí). Druhým nejčastějším důvodem zásahu bylo poskytnutí lékařské pomoci (38 akcí). Na třetím místě jsou jsou akce kvůli ztroskotání plavidla na břehu (42 akcí). Dále pak následují zásahy kvůli potopení plavidla (17 akcí), požáru (12 akcí) a srážce dvou plavidel (8 akcí).

Podle druhu plavidel si nejvíce akcí vyžádala rekreační plavidla (161 akcí), rybářské lodě (11 akcí) a nákladní lodě (8 akcí).

Seget Donji
Zábava na moři

Na záchranu koupajících se osob a surfařů bylo podniknuto 11 akcí.

V loňském roce záchranáři zachránili 5 potápěčů a stejný počet jich nepřežilo. Tři případy úmrtí byly při potápění s dýchacím přístrojem a dva při potápění na nádech.

Národní ústředna pro koordinaci pátrání a záchrany na moři (Nacionalna središnjice za usklađivanje traganja i spašavanja na moru – MRCC) má bezplatné telefonní číslo 195.

Záchranáři doporučují všem turistům, aby při koupání, plavání, potápění, jachtingu, windsurfingu a dalších aktivitách ani na chvíli nezapomínali na opatrnost, na dodržování všech pravidel a předpisů, stanovených pro jednotlivé sporty na moři, aby nepřeceňovali své zkušeností, znalost, a fyzické i psychické síly.


Zdroj informací:

mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2016 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
foto 1 a 3 z archivu CK Vítkovice Tours