www.chorvatsko.czHlavní stránka »  Aktuality »Den otevřených vinných sklepů v Istrii - 25. května 2014

Diskuzní fórum
Počasí

Aktuality

Tematické       články

Odkazy

Lodní dopravaDen otevřených vinných sklepů v Istrii - 25. května 2014

23.5.2014

Poslední neděli v květnu se na celém světě slaví "Den vína" a v roce 1999 se k oslavám oficiálně připojili i istrijští vinaři. V tento den organizuje Turistické sdružení Istrijské župy a pěstitelské sdružení Vinistra "Den vína - Den otevřených vinných sklepů v Istrii" (Dan vina - Dan otvorenih vinskih podruma u Istri) a účast vinařů i návštěvníků je rok od roku větší. V loňském roce navštívilo istrijské vinné sklepy přes 15 000 návštěvníků.

Letos připadá "Den vína" na neděli 25. května. Více než 80 vinných sklepů bude od 10 do 19 hod. volně zpřístupněno všem návštěvníkům. Zájemci budou moci zdarma ochutnat víno z nabídky vinaře, popovídat si o jeho pěstování a výrobě a případně si za přijatelné ceny koupit pár lahví domů.

V poměrně krátké době se podařilo několika desítkám nadšených pěstitelů a výrobců vína uvést na trh četná kvalitní vína a dokonce i několik špičkových, svědčících o vysoké úrovni vinařství v Istrii. Istrie se rychle vyšvihla mezi přední vinařské oblasti v této části Evropy a ceněno je zejména bílé víno odrůdy istrijská malvázie (istarska malvazija), podrobněji viz článek: IQ není jen označení inteligenčního kvocientu). K nejčastějším odrůdám bílého vína dále patří muškat (muškát), pinot bijeli (rulandské bílé), pinot sivi (rulandské šedé), chardonnay a sauvignon. Červená vína zastupují odrůdy teran, muškat crveni (muškát červený), merlot, pinot crni (rulandské modré), cabernet sauvignon, bergonja crna a refošk (poslední dvě jsou autochtónní istrijské odrůdy).

V informačních kancelářích místních turistických sdružení je k dispozici mapa vinných stezek v Istrii s malým průvodcem po vinných sklepech.

Vinné sklepy, které je možno navštívit v rámci "Dne vína": leták 2014 (pdf)

Motovun
Motovun

Zdroj informací:mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2016 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
Foto 2 poskytl  ©Adam Blažej

Foto 1 převzato z materiálů Chorvatského turistického sdružení
www.htz.hr
www.htz.hr