www.chorvatsko.czHlavní stránka »  Aktuality » Středověká slavnost v Šibeniku již podesáté

Diskuzní fórum
Počasí

Aktuality

Tematické       články

Odkazy

Lodní dopravaStředověká slavnost v Šibeniku již podesáté

4.9.2014
Šibenik
Šibenik

Ve dnech 5. až 7. září se budou již podesáté ve starobylém Šibeniku konat středověké trhy (Sajam u srednjevjekovnom Šibeniku). Je to velká akce zahrnující nejen vlastní trhy na hlavním náměstí Poljana, ale i bohatý kulturní a zábavní program. Jeho pořadatelé usilují o to, aby na tři dny ožily šibenické ulice, uličky, schodiště a náměstí středověkou atmosférou, kterou tu vytvoří urození rytíři, městská honorace, řemeslníci, pouliční baviči i prostý lid. Má hlavně ukázat způsob života, práce, zábavy a gastronomie v Šibeniku v době, kdy byl Šibenik největším chorvatským městem. Kromě řady chorvatských historických souborů se představí i skupiny z Makedonie, Slovinska, Itálie a Německa.

Šibenik
Šibenik, letní scéna v pevnosti sv. Michala

Hlavní program začne v pátek v 17.30 hod. vystoupením historické taneční skupiny "Paška alka" a žonglérské skupiny "Artistika" před radnicí. Slavnostní zahájení proběhne ve 20.30 hod. na pevnosti sv. Michala, která letos získala po rekonstrukci nádhernou letní scénu (podrobněji v článku: Nová letní scéna v pevnosti sv. Michala v Šibeniku), a ve 21.30 hod. se městem rozezní slavnostní salva z děl.

Sobotní program začne v 10.30 hod. hod. slavnostním průvodem "Šibenické městské stráže" (Šibenska gradska straža) a všech účastníků v historických kostýmech ulicemi a náměstími Šibeniku. Pak bude následovat bohatý program před radnicí, kde se v průběhu dne představí celá řada historický hudebních, artistických a tanečních souborů, např. "Trenkovi panduri", "Mikrologus", "Makedonska falanga", "Artistika" a "EtnoOrchestar". Podobný program včetně průvodu a atraktivních vystoupení bude následovat i v neděli, kdy bude ve 13. hod. palbou z děl slavnost zakončena.

A na středověké slavnosti samozřejmě nebudou chybět stánky s rozmanitými rukodělnými výrobky a bohatá pouliční zábava. Budou tu k vidění ukázky středověké řemeslné výroby, a to zpracování dřeva, kovů, tkanin, slámy, kamene, keramiky aj. Tradičně největší zájem návštěvníků bude však jistě patřit gastronomickým specialitám a ochutnávkám různých nápojů.

Šibenik
Šibenik, náměstí před katedrálou sv. Jakuba

Zdroj informací a program středověkých trhů:
mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2016 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová