Sté výročí potopení parníku "Baron Gautsch"

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Sté výročí potopení…
Publikováno: 12.09.2014
Rovinj
Rovinj

Dne 13. srpna 2014 to bylo přesně 100 let, co v odpoledních hodinách narazil rakousko-uherský luxusní parník "Baron Gautsch" na podmořskou minu a vzápětí s potopil. Došlo k tomu na lokalitě mezi Brijunskými ostrovy a městem Rovinj, tedy v severním Jadranu, 6 námořních mil jihozápadně od majáku Sveti Ivan na Pučini. Parník byl první námořní obětí první světové války a jeho ztroskotání se pokládá za nejtragičtější zánik lodi pro osobní přepravu na Jadranu ve 20. století, o to tragičtější, že šlo o vlastní, tedy rakousko-uherskou minu.

Parník "Baron Gautsch", nazvaný po rakouském ministerském předsedovu baronu Paulu Gautschovi von Frankenthurn, byl ve své době nejmodernějším a nejkrásnějším plavidlem rakousko-uherské osobní flotily. Tento přepychový parník byl i pýchou jeho majitele, Rakouského Lloydu. Vozil bohatou klientelu po trase Terst – Pula - Mali Lošinj – Zadar – Split - Dubrovník – Kotor.

Po vypuknutí první světové války zaútočily na jihu jadranského pobřeží rakousko-uherské válečné lodi na černohorské, tedy nepřátelské pozice v horách nad Kotorem. Tím se celá boka Kotorská proměnila v bojiště, z něhož byly urychleně evakuovány do bezpečnějších severních oblastí především rodiny rakouských úředníků a důstojníků a další civilisté a prchali do tehdy neutrální Itálie.

Na evakuaci byly nasazeny civilní lodě včetně "Barona Gautsche", který ve čtyřech plavbách stihl dopravit do bezpečí téměř 3 000 vojáků a civilistů. Dne 12. srpna vyplul "Baron Gautsch" na svou poslední plavbu z Kotoru. Převážel 529 cestujících, posádku, vojáky a děti (vojáci a děti nebyli na seznamech cestujících evidováni). Vzhledem k přetížení cestujícími bylo na poslední chvíli rozhodnuto, že parník nebude přistávat v Pule, nýbrž z Lošinje popluje rovnou do Terstu.

Ve stejné době obdržela rakouská minonoska SMS "Basilisk" příkaz položit nedaleko Brijunských ostrovů vějířovitě směrem k pobřeží prvních deset min, jako počátek minového pole, které mělo chránit hlavní přístav, Pulu. A právě na jednu z těchto min narazil plnou parou "Baron Gautsch". Osudné mu bylo odchýlení o několik námořních mil od kurzu zadaného velitelstvím vojenského námořnictva. Stačil ještě zachytit varovný signál vyslaný minonoskou, ale už bylo pozdě. Během pěti (někdy se uvádí sedmi) minut zmizela loď pod hladinu a v ní našlo svůj podmořský hrob více než 330 osob. Jen 190 cestujících ztroskotání přežilo.

Vrak parníku "Baron Gautsch" se dnes nachází v hloubce 40 metrů. Našel jej v roce 1951 italský potápěč. Jugoslávci potvrdili oficiálně nález a lokalizovali polohu v roce 1958 a v roce 1975 natočili o vraku televizní dokument "Tajemství Jadranu" (Tajne Jadrana). Od roku 1995 je vrak i s jeho okolím chráněn jako významný podmořský objekt. Ještě předtím proběhl podrobný průzkum, zajištění vraku a byly vyzvednuty některé předměty, které byly po restaurování umístěny v Historickém a námořním muzeu Istrie v Pule (78 předmětů).

V současné době je vrak "Barona Gausche" pod ochranou ministerstva kultury Chorvatské republiky, které vydává povolení k organizovaným návštěvám. Je jedním z nejoblíbenějších potápěčských cílů na severním Jadranu. Podle odborníků patří vrak mezi deset nejatraktivnějších potápěčských objektů v Evropě a mezi padesát vraků v celosvětovém měřítku.

Od 13. srpna 2014 probíhá v Historickém a námořním muzeu Istrie v Pule, které se nachází v pevnosti Kaštel, výstava ke stému výročí ztroskotání lodě, a to pod názvem "Baron Gautsch, první oběť první světové války 1914 – 1918 v Istrii". Otevření výstavy se zúčastnily přední osobnosti chorvatského kulturního života, Istrijské župy a města Puly a mimo jiné i pravnučka jednoho z přeživších účastníků potopení parníku. Na vernisáži zněla hudba, které hrával lodní orchestr Barona Gautsche.

Návštěvníci výstavy si mohou prohlédnout četné předměty z potopené lodi, archivní materiály, fotografie a dva dokumentární filmy, seznámit se s mnoha podrobnostmi jak z okamžiků tragického zániku "Barona Gautsche", tak o jeho dalším osudu na dně moře. Výstava je však jen jednou z mnoha akcí oslav stého výročí potopení parníku. V Pule a Rovinji se konaly se i nadále se konají pietní slavnosti, přednášky, výstavy apod. Na samotné lokalitě vraku je instalována podmořská výstava a byl organizován hromadný pietní ponor potápěčů, jehož se zúčastnil i čtyřiaosmdesátiletý Slovinec – člen družstva potápěčů, kteří v roce 1958 poprvé určili polohu vraku lodě.

Více informací:


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat