www.chorvatsko.czHlavní stránka »  Aktuality » Obnovou pevnosti na kopci Srdj nad Dubrovníkem začíná výstavba obrovského golfového rezortu

Diskuzní fórum
Počasí

Aktuality

Tematické       články

Odkazy

Lodní dopravaObnovou pevnosti na kopci Srdj nad Dubrovníkem začíná výstavba obrovského golfového rezortu

16.12.2014
Dubrovník
Dubrovník, kopec Srdj z městského přístavu

V říjnu letošního roku došlo v Dubrovníku k jednání o rekonstrukci pevnosti Imperial na kopci Srdj nad Dubrovníkem a vybudování Muzea vlastenecké války (Muzej Domovinskog rata, tedy války mezi chorvatskou samostatnou republikou a srbsko-černohorským vojskem v devadesátých letech 20. století). Jednání vedl primátor Dubrovníka s představiteli společnosti Razvoj Golf, která je investorem "Golf Parku Dubrovnik", a dalších zainteresovaných subjektů na tomto projektu. Právě rekonstrukce pevnosti je jednou z podmínek, které musí investor na Srdji splnit.

Pevnost Imperial, která stojí na vrcholku kopce Srdj ve výšce 415 m, se začala stavět za Napoleonova panství nad Dubrovníkem, ale dokončili ji Rakušané. Svoji obrannou úlohu však nejvýznamněji sehrála až za vlastenecké války v letech 1991 až 1992, kdy se stala se symbolem hrdinské obrany města, ale sama pevnost utrpěla značné škody. V roce 2008 byla ve sklepení stále zdevastovaného objektu otevřena výstava "Dubrovník ve vlastenecké válce 1991 – 1995" (Dubrovnik u Domovinskom ratu 1991 – 1995), která bude základem sbírek budoucího muzea.

Na jednání byl představen návrh ideového řešení rekonstrukce pevnosti Imperial architekta Željka Pekoviće, podle něhož bude muzeum umístěno ve dvou patrech pevnosti na celkové ploše 1 700 m2. Rekonstrukce měla přijít na částku 100 milionů kun a měla by být dokončena v průběhu první poloviny roku 2016. Práce by měly být zahájeny v nejbližší době.

Dubrovník
Dubrovník, pevnost Imperial na kopci Srdj

Na náhorní plošině Srdje má vzniknout sportovní a rekreační centrum s golfovým hřištěm a turistickým komplexem - "Golf Park Dubrovnik", který bude realizovat společnost Razvoj Golf. Projekt v hodnotě 6,5 miliard kun bude zahrnovat dva golfové terény (18 jamkový a 9 jamkový), golfovou akademii Grega Normana (někdejšího slavného golfisty a nyní jednoho z nejžádanějších světových projektantů golfových terénů a současně majitele firmy Golf Course Design, která již realizovala přes 70 golfových hřišť), dva hotely, 240 vil a 708 apartmánů, letní scénu, jezdecký klub, parkové plochy, cesty a další vybavení pro návštěvníky.

Projekt "Golf Park Dubrovnik" se má stát příkladem ekologické citlivosti a udržitelnosti, krásy přírody a historického architektonického rámce Dubrovníka. Má v něm uplatnit inovativní moderní design, jehož tvůrcem bude osobně Greg Norman, známý svým osobitým přístupem ke každému svému projektu – podle něj má být každé nové golfové hřiště jedinečným a specifickým produktem, s minimálními zásahy do přírodního prostředí hřišť, která navrhuje.

Pro město Dubrovník má mít projekt "Golf Park Dubrovnik" mimořádný význam. Nezanedbatelně obohatí jeho turistickou nabídku, vytvoří další exkluzivní ubytovací a specifické gastronomické možnosti, doplní sportovní nabídku o dosud chybějící segmenty, obohatí příležitosti k zábavě a rekreaci a doplní zatím nepříliš bohaté nákupní možnosti v Dubrovníku.

Projekt golfového rezortu na Srdji je již několik let terčem protestů obyvatel Dubrovníka, především jejich iniciativy "Srdj je naš". Hnutí odporu zaznamenalo v loňském roce porážku, když zastupitelstvo města odsouhlasilo změnu územního plánu. Ale dubrovničtí bojují dál.

Informace o projektu Golf Park Dubrovnik: www.golfparkdubrovnik.hr.

Vstup do On-Line katalogu CK Vítkovice Tours: Dubrovník


Zdroj informací:
mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2016 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
foto z archivu CK Vítkovice Tours