www.chorvatsko.czHlavní stránka »  Aktuality » V srpnu bude otevřeno Muzeum Sinjské alky v Sinji

Diskuzní fórum
Počasí

Aktuality

Tematické       články

Odkazy

Lodní dopravaV srpnu bude otevřeno Muzeum Sinjské alky v Sinji

31.3.2015
Sinj
Sinj, Sinjská alka

Koncem devadesátých let minulého století rozhodla vláda Chorvatské republiky o vybudování tzv. Paláce alkarů (Alkarski dvori) ve městě Sinj a následně o vytvoření Muzea Sinjské alky (Muzej Sinjske alke), které bude sídlit v prostorách paláce.

Sinjká alka (Sinjska alka), tradiční rytířský závod nejobratnějších mužů oblasti zvané Cetinska krajina je poslední dochovaný pozůstatek rytířských turnajů, které se až do 19. století pravidelně konaly na řadě míst chorvatského pobřeží. Sinjská alka, která se pořádá již po 300 let každoročně v první srpnovou neděli na paměť vítězství sinjské posádky nad několikanásobnou tureckou přesilou. Je spojena s četnými barvitými rituály, s tradičními nádhernými kroji alkarů – účastníků závodu a patří k nejpozoruhodnějším, nejnavštěvovanějším a nejoblíbenějším chorvatským lidovým akcím. V roce 1979 byla prohlášena národní kulturní památkou. Její historickou a kulturní hodnotu potvrdila i světová organizace UNESCO zápisem do seznamu světového nehmotného kulturního dědictví v roce 2012. Podrobnější informace najdete v tematickém článku: Sinjská alka, součást světového nehmotného dědictví lidstva.

První iniciativa Alkarského rytířského spolku (Viteško alkarsko društvo) vybudovat v Sinji Palác alkarů se datuje do dvacátých let minulého století, kdy tuto snahu zaštítil i velký chorvatský umělec – sochař Ivan Meštrović. Ten svůj zájem o alku a sympatie pro alkary vyjádřil mimo jiné i vytvořením sochy „Alkar“ zdobící nyní sinjský veřejný prostor. Hledala se tehdy nejvhodnější lokalita pro Palác alkarů, ale nakonec tato iniciativa nedošla svého naplnění. Znovu se situace opakovala v osmdesátých letech, kdy bylo navrženo několik lokalit. Až koncem devadesátých let byl definitivně vybrán komplex bývalých kasáren s konírnami zvaný Kvartir, který pochází z konce 19. století. Na finančním zajištěním přestavby se podílela vláda Chorvatské republiky, Rytířský alkarský spolek, město Sinj a Splitsko-dalmatská župa.

Prostory Muzea alky spolu s kongresovým sálem budou umístěny ve dvou podlažích v podzemí. Zvláštní atrakcí bude instalace alkarského slavnostního průvodu a multimediální ztvárnění rekonstrukce slavné sinjské bitvy o sinjskou pevnost Kamičak.

Muzeum bude otevřeno u příležitosti třístého výročí oné historické bitvy a třísté Sinjské alky v srpnu tohoto roku.

Sinská alka vybudováním Paláce alkarů a Muzea alky ještě zřejmě získá na další popularitě, která je již dnes mimořádně vysoká. Navíc se velké oblibě těší Sinj jako poutní místo. Cílem poutníků je proslulý obraz "Matky Boží Sinjské" (Gospa Sinjska) ve františkánském kostele.

Fotografie Alkarského paláce a Muzea alky najdete na stránkách Rytířského alkarského spolku: www.alka.hr.


Zdroj informací:
mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2016 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
foto z archivu CK Vítkovice Tours