www.chorvatsko.czHlavní stránka »  Aktuality » Zadarské trajektové linky se přestěhovaly do nového přístavu Gaženica

Diskuzní fórum
Počasí

Aktuality

Tematické       články

Odkazy

Lodní dopravaZadarské trajektové linky se přestěhovaly do nového přístavu Gaženica

3.4.2015

Dne 30. března ministr mořeplavby, dopravy a infrastruktury zahájil provoz v novém zadarském přístavu Gaženica (Luka Gaženica), který se nachází 3,5 kilometru jihovýchodně od historického jádra města (podrobněji v článku: Přístav Gaženica – zadarská stavba století). Značně odlehčí starému městskému přístavu v centru města, protože se do nového přístavu současně přemístil veškerý trajektový provoz. Lodní a rychlé lodní linky budou nadále přistávat v městském přístavu.

Z nového přístavu Gaženica nyní vyplouvají trajekty na těchto linkách:

  • č. 401: Zadar - Kosirača (Ist) - Olib (Olib) - Silba (Silba) - Krijal (Premuda) - Mali Lošinj (Lošinj)
  • č. 431: Zadar - Preko (Ugljan)
  • č. 433: Zadar - Rivanj (Rivanj) - Sestrunj (Sestrunj) - Zverinac (Zverinac) - Molat (Molat)
  • č. 434: Zadar - Brbinj (Dugi otok)
  • č. 435: Zadar - Bršanj (Iž) - Rava (Rava) - Mala Rava (Rava)
Zadar
Zadar, obtížné manévrování trajektu v městském přístavu

Lodní řády ani ceny za přepravu se nemění. Spojení přístavu Gaženica s centrem města zajišťuje městská doprava (autobus č. 9). Pro motoristy má velmi dobrou dostupnost. Od dálnice A1 (exit Zadar 2) vede do Gaženice rychlostní silnice D424 o délce 17,6 kilometru.

Navíc byla zavedena lodní linka č. 409 Zadar – Preko jako náhrada za trajektovou linku na stejné relaci, která byla přemístěna do Gaženice. Nová lodní linka umožní obyvatelům ostrova Ugljanu i sousedního Pašmanu přímé spojení s centrem města, kam každodenně cestují do zaměstnání, škol, na úřady, k lékaři a podobně. O vytíženosti linky Zadar – Preko svědčí i chorvatský primát v počtu převezených cestujících – v loňském roce to bylo 1,65 milionu.

Změny se dočkal i ostrov Dugi otok. Do itineráře rychlé lodní linka č. 9404 Zadar – Rivanj – Sestrunj – Zverinac – Božava byl navíc zařazen přístav Brbinj. Obyvatelé západní části ostrova tak získali každodenní přímé spojení s centrem Zadaru.

Zadar
Zadar, velký provoz v městském přístavu

Do nového přístavu Gaženica bylo dosud investováno 1,1 miliardy kun a s jejím dokončením se počítá v roce 2017. Nyní bude následovat poslední, třetí etapa - stavba nového terminálu pro cestující. Ten zatím nahradila provizorní montovaná budova. Výstavbu přístavu, která začala v roce 2009 a měla být dokončena za pět let, doprovázely finanční, politické i technické problémy, od příliš nízkých ramp, u nichž trajekty Jadrolinije nemohly přistávat, až po přeprojektování budovy terminálu, který byl příliš nákladný.

Gaženica bude sloužit i jako přístav pro velké výletní lodě. Už letos je jich ohlášeno 117, což představuje zvýšení provozu o téměř 50 procent.

Lodní řády trajektových linek: Zadarská oblast

Obrázky: Lučka uprava Zadar - Nova luka Gaženica


Zdroj informací:
mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2016 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová