www.chorvatsko.czHlavní stránka »  Aktuality » Výběr z kulturních a zábavních akcí na Jadranu v roce 2015

Diskuzní fórum
Počasí

Aktuality

Tematické       články

Odkazy

Lodní dopravaZ nabídky kulturních, zábavních a sportovních akcí v Istrii v sezóně 2015

Výběr z kulturních a zábavních akcí na Jadranu v roce 2015

3.6.2015
Ráb
Historická slavnost v Rábu

Přehled akcí není samozřejmě vyčerpávající. Jsou zde uvedeny nejvýznamnější a nejpřitažlivější akce svého druhu na celém Jadranu. Poslední dobou přibývají národopisné, historické a kulturní akce, které poskytují barvitou podívanou a často seznamují návštěvníky s historií navštívených míst. Oživují se staré, mnohdy dávno zapomenuté historické události, dodržují se tradiční obyčeje a rituály. Lze však navštívit i moderní hudební festivaly různých žánrů, od jazzu až po elektronickou taneční hudbu.

Další možnosti kulturního vyžití a zábavy jsou obsaženy v popisech jednotlivých míst.

Kulturní, zábavní a sportovní akce v Istrii uvádíme v samostatné aktualitě : Z nabídky kulturních, zábavních a sportovních akcí v Istrii v sezóně 2015.Slavnosti plodů

 • Česání mandarinek v oblasti neretvanské delty - do oblasti Metkoviće se organizují zájezdy např. z okolí Dubrovníka nebo jižní části Makarské riviéry. Sklizeň obvykle začíná v druhé polovině září. Informace: www.hotel-villa-neretva.com.


 • Česání oliv se zajímavými doprovodnými akcemi se pořádá např. v Punatu na ostrově Krku kolem poloviny října v rámci akce "Dny oliv" (Dani maslina). Aktualita: Punat ve znamení oliv, tematický článek: Olivový olej - vhodný suvenýr z cesty do Chorvatska. Informace: www.tzpunat.hr.


 • Dny vína ostrova Krku (Dani vina otoka Krka) ve Vrbniku na ostrově Krku se konají vždy poslední víkend v srpnu. Informace: www.vrbnik.hr.


 • Dny fíků (Dani smokava) se pořádají v první polovině září, např. ve městě Krku na stejnojmenném ostrově informace: www.tz-krk.hr), v Tribalji u letoviska Novi Vinodolski (informace: www.tz-vinodol.hr) a v Zadaru (Festival smokava, informace: www.tzzadar.hr) .


 • Slavnost jedlých kaštanů, tzv. marunada probíhá v Lovranu na Kvarnerské riviéře, vždy říjnu (letos 10.10. - 27.10.). Je to akce velmi oblíbená, při které se sbírají plody a ochutnávají výborné speciality z jedlých kaštanů, konají se hojně navštěvované trhy, veselice a různá národopisná představení (viz tematický článek: Slavnost jedlých kaštanů - marunada).


 • Sběr lesních plodů a hub v oblasti Gorského kotaru bývá velmi bohatý (z Chorvatského přímoří). Informace: www.gorskikotar.hr.


 • Festival chřestu (Festival šparuga) se koná vždy v dubnu v Lovranu na Kvarnerské riviéře. Informace: www.tz-lovran.hr.


 • Dny třešní (Dani črešanja) lze navštívit v první polovině června (letos 6.6. - 14.6.) opět v Lovranu (viz aktualita: Slavnost třešní v Lovranu). Stejně zaměřenou akci pořádají v Cresu - Dny třešní (Dani trešanja, 24.6. - 28.6.) a v Crikvenici - Slavnost třešní (Fešta od črišanj, 6.6. - 7.6.).


 • Festival jahod (Festival jahoda) probíhá koncem května (letos 30.5. - 31.5.) Crikvenické riviéře (Crikvenica, Dramalj, Jadranovo). Informace: www.rivieracrikvenica.com.


 • Sběr lanýžů probíhá v říjnu v lesích v okolí Motovunu ve vnitrozemí Istrie (viz tematický článek: Světoznámá pochoutka - houby lanýže) a konají se tu Dny lanýžů (Dani tartufa). Informace: www.istria-gourmet.com.


 • Vinobraní na četných místech na pevnině i na ostrovech si oblíbili i mnozí turisté, kteří začátkem podzimu přijíždějí zažít neopakovatelnou atmosféru.


Nejedná se jen o sám sběr plodů, každý z těchto programů je součástí celého komplexu dalších zábavních akcí, soutěží, her, folklorních představení, koncertů, tanců, ochutnávek domácích specialit a domácích vín apod.


Rytířské hry


Národopisné a historické slavnosti

 • Velká lidová slavnost v Rábu na stejnojmenném ostrově tzv. Rabska fjera se koná vždy od 25.7. do 27.7. (viz aktualita: Středověká "Rabska fjera" – nejpřitažlivější slavnost na Kvarnerských ostrovech). Zahrnuje i soutěž střelců z kuší (Rapski samostreličari) na svátek sv. Kryštofa (27.7.), patrona Rábu (viz Rábská rytířská soutěž střelců), průvod účastníků ve středověkých kostýmech, ukázky všech možných středověkých řemesel, představení hudebníků, kejklířů a potulných herců. Rytířské turnaje probíhají také 9.5., 25.6. a 15.8.


 • Největší lidovou slavností Vinodolu, kraje v okolí letovisek Crikvenica a Novi Vinodolski, je "Růže Vinodolu" - Ružica Vinodola (13.8. - 15.8.). Ožívají v ní staré pověsti, hry, zvyky a obyčeje, které souvisejí s vínem a vinobraním. Podle tradice se volí nejšikovnější a nejpilnější dívka vinobraní (ružica). Konají se trhy s nabídkou vína, tradičních jídel a rukodělných výrobků, koncerty folklorní hudby a tradiční hry (viz aktualita: Okolí letoviska Novi Vinodolski žije velkou slavností - "Růží Vinodolu"). Informace: www.tz-vinodol.hr


 • Již poosmé se letos v Senji slaví Uskočki dani - Uskocké dny. Poprvé se slavnost konala v roce 2008 u příležitosti 450. výročí postavení uskocké pevnosti Nehaj (kdo byli uskoci se dočtete v tematickém článku: Uskoci - hrdinové i piráti). Na dva dny se od 3.7. do 4.7. město vrátí do 16. století, včetně tradičních zvyků, řemesel, hudby, kostýmů a pokrmů. Na programu je uskocká bitva, noční dobývání hradu, rytířské turnaje, středověké trhy atd. (viz aktualita: "Uskocké dny" v Senji oživí tradici uskoků). Informace: www.tz-senj.hr.


 • Tzv. Ižská slavnost (Iška fešta) na ostrově Iži v Severní Dalácii, vrcholící volbou ižského krále. Slavnost, doplněná dnes hojným zábavním programem, se již koná po staletí (vždy na konci července). Informace: www.zadar.hr.


 • Rybářská slavnost Saljske užance (Salské zvyky a obyčeje) v Sali na ostrově Dugi otok se koná již téměř 50 let vždy o víkendu před svátkem Nanebevzetí Panny Marie - Velika Gospa (15.8.), letos 8.8.- 9.8. Je to slavnost plná hudby, zábavy, tradičních soutěží (např. závody oslů - Trke tovarov), ochutnávek rybích specialit apod. Součástí je i tradiční hudební vystoupení tzv. Oslí hudby (Tovareća mužika), viz aktualita: Co je to "tovareća mužika"?. Informace: www.dugiotok.hr.


 • Lodní maraton na Neretvě - Maraton ladja, který se každoročně koná druhou sobotu v srpnu v deltě Neretvy (letos 8.8.). Trať závodu, jehož start je v Metkovići a cíl v přístavu Ploče, je dlouhá 22 km. Přibližně v polovině trati, v Opuzenu se může posádka vyměnit nebo doplnit. Závodu se zúčastňují městečka, obce a osady z neretvanské delty a závodí se výhradně na zdejších tradičních člunech a lodích, které nesou vlajku obce. Závod trvá kolem 2 hodin. Týden před vlastním závodem se závodí o startovní pozice. Podrobněji v tematickém článku: Neretvanský maratón a další zajímavosti z delty Neretvy. Informace: www.maraton-ladja.hr.


 • Hlavním programem lidové slavnosti Ninská šokoliáda (Ninska šokolijada ) v severodalmatském Ninu je soutěž v přípravě tradiční masové pochoutky - šokolu (viz aktualita: "Ninska šokolijada"). Letos probíhá 19.7. Informace: www.nin.hr.


 • Historická slavnost Dny vranských rytířů (Dani vitezova vranskih) v letovisku Pakoštane a ve Vraně u Vranského jezera se koná vždy poslední víkend v srpnu (21.8. - 23.8.). Poměrně "mladá" slavnost si získala dětí i dospělých velkou popularitu (inscenované bitvy, rytířské turnaje, historické kostýmy, gastronomická nabídka, stará řemesla, soutěže). Informace: www.pakostane.hr, www.vitezovivranski.hr


 • Tradiční oslí dostihy jsou velkou zábavou pro jezdce, místní obyvatele i turisty. Nejslavnější se každoročně konají v Tribunji (Tribunjske magareće utrke), vždy první neděli v srpnu. Informace: www.tz-tribunj.hr. Další oblíbené závody na oslech pořádá Tisno (Međunarodna utrka tovarov). Informace: www.tz-tisno.hr


 • Lidová slavnost Primoštenské obyčeje (Primoštenske užance) oživuje staré tradice Primoštenu. Nabízi návštěvníkům pohled do života předků, jaké měli zvyky a způsob života. Na programu je primoštenská svatba, oslí dostihy, regata, turnaje a rybářský večer s ochutnávkou místního vína. Koná se vždy začátkem srpna, letos 1. - 2.8.
  Informace: www.tz-primosten.hr


 • Inscenace námořní bitvy před přístavem města Korčuly, k níž došlo 7. září 1298 mezi Janovany a Benátčany. Obě tyto bohaté republiky si dělaly nárok na svrchovanost nad městem i ostrovem. V této bitvě padl do janovského zajetí slavný cestovatel Marko Polo, podle místních údajů rodák z Korčuly. Z jeho rodného domova se zachovala pouze věž - pozorovatelna, odkud je krásný výhled na desítky malých ostrůvků (říká se jim tu škoji) v Pelješackém průlivu a na horské masívy poloostrova Pelješac. Slavnost bývá uváděna pod názvem "Marko Polo", vždy začátkem září (viz aktualita: Rekonstrukce historické bitvy u ostrova Korčuly). Součástí jsou různé výstavy, soutěže a představení. Informace: www.visitkorcula.eu.


 • Letní karneval (Ljetni karneval) v letovisku Novi Vinodolski se koná vždy na přelomu června a července (letos 4.7.). Karnevalu, který se tu původně konal jen o masopustu a je prastarého původu, se účastní téměř celé městečko. V krásných lidových krojích tančí zdejší svérázný tanec, kolo, původem ze středověku, bez hudby, jen s doprovodem několika zpěváků; po celé dlouhé hodiny jej vydrží tančit mladí i staří. Den před velkým karnevalem se koná dětský karneval. Karneval doprovázejí četné zábavní akce. Informace: www.tz-novi-vinodolski.hr.
  Dlouhou tradici má letní karneval v Senji, který se koná vždy druhý týden v srpnu (letos 6.8. - 8.8.). Mívá i zahraniční účast (před lety se stal členem Evropského sdružení karnevalových měst). Informace: www.tz-senj.hr
  Nejstarší letní karveval na Jadranu je karneval v Pagu (poslední víkend v červenci).
  Další letní karnevaly se konají např. v Pakoštanech (19.7.), Makarské (začátkem srpna), v Supetaru (Brački ljetni karneval, 25.7.), v Trogiru (25.7.), v Kaštelech a v Cresu (19.7.).

Církevní slavnosti a pouti

 • Mariánské procesí na ostrově Ugljan patří mezi nejbarvitější, koná se 5. srpna. Procesí směřuje z letoviska Kukljica na jihovýchod ostrova, ke kapličce v zálivu Ždrelac, kde je již přes 500 let chována vzácná relikvie, památný obraz Panny Marie Sněžné. Procesí na mnoha desítkách plavidel - člunů, loděk i rybářských bárek, bohatě ozdobených, vyrazí po ránu z Kukljice za zvuku hudby a zpěvů. Mnozí účastníci jsou oblečeni v krásných lidových krojích, které jsou jinak jen výjimečně k vidění. U kapličky, vzdálené od Kukljice 1 nám. míli, slouží kněží slavnou pobožnost a pak se za stálého vyzvánění přenese mariánský obraz na nejkrásnější loď a putuje po moři do Kukljice, kde je v kostele vystaven až do 8. září. Pak se stejnou cestou vrací na své domovské místo. Každoroční tradice cestování trvá již 500 let. Informace: www.kukljica.hr.


 • Procesí na loďkách a člunech k Panně Marii z Taracu na Kornatských ostrovech. Tento mariánský kostelík stojí v Podtarackém zálivu na ostrově Kornat, na jeho jihozápadním pobřeží. Mj. i na Kornatu obhospodařovávali svá políčka, své vinice a olivové háje i svá stáda ovcí a včelstva obyvatelé poměrně blízkého ostrova Murter. A právě obyvatelé Murteru směřují po staletí vždy první neděli v červenci na svých lodích a člunech k P. Marii z Taracu, aby ji poprosili o požehnání. Nejen z Murteru, ale i z celého dalekého okolí plují poutníci k ostrovu, mezi nimi bývá i dost turistů. Slavnost je totiž přehlídkou krásných lidových krojů, korouhví bratrstev i slavnostních rouch kněží. Slavnost vrcholí bohoslužbou před kostelem a požehnáním všem přítomným. Dávají si tu dostaveníčko i jachtaři, ale ti si musejí pospíšit, jinak bývají všechna kotviště beznadějně obsazená. Informace: www.tzo-murter.hr.

Související tematické články:
Největší náboženský svátek v Chorvatsku,
Chorvatsko jako cíl křesťanských poutníků.


Festivaly, slavnosti a koncerty
 • Liburnia Jazz Festival
  1.7. - 3.7., Opatija: Letní scéna (Ljetna pozornica), Villa Angiolina, terasy hotelů.
  Na jazzovém festivalu vystoupí umělci z Chorvatska i ze zahraničí. Vystoupí např. criss-CROss#Jazz Ex Tempore Project, Marius Neset Band a Oridano Gipsy Jazz Band.
  Informace: www.liburniajazz.hr


 • Léto na letní scéně (Ljeto na ljetnoj)
  4.6. - 26.8., Opatija: Letní scéna (Ljetna pozornica)
  Série letních koncertů, filmových představení, přehlídek, kulturních a zábavních akcí na Letní scéně (nachází se při opatijské pobřežní promenádě).
  Informace: www.opatija-tourism.hr


 • Liburnia Film Festival
  23.8. - 27.8., Opatija: Letní scéna (Ljetna pozornica).
  Festival dokumentárních filmů.
  Informace: www.liburniafilmfestival.com


 • Festival Kvarner
  23.9. - 3.12., Opatija: Kříšťálový sál (Kristalna dvorana) hotelu Kvarner
  Renomovaní světoví hudebníci představí koncertní program v podánů vynikajících sólistů a orchestrů v jednom z nejlepších koncertních sálů na chorvatském Jadranu. Vystoupí např. Purpur In Jeans, East To West, Pure Chocolate.
  Informace: www.festivalkvarner.com


 • Rijecké letní noci (Riječke ljetne noći)
  1.7. - 24.7., Rijeka: Nám. Chorvatské republiky (Trg Republike Hrvatske), Chorvatské národní divadlo I. Zajce (Hrvatsko narodno kazaliště I. Zajca), Molo Karoliny Rijecké (Gat Karoline Riječke), bývalá papírna (tvornica papira), továrna Torepedo a další
  Letní hudební a divadelní festival s bohatým programem, od klasického evropského dramatu až po pouliční divadlo, od koncertů klasické hudby až po vystoupení známých chorvatských estrádních umělců. V době konání festivalu se mnohá rijecká náměstí a terasy změní v divadla pod otevřeným nebem, část programu se odehraje i v bývalých továrních halách.

  Informace: www.hnk-zajc.hr


 • Léto na hradě (Ljeto na gradini)
  1.7. - 3.9., Rijeka, Trsatský hrad (Trsatska gradina)
  Kulturně zábavní festival širokého spektra hudebních a divadelních žánrů se odehrává na nádvoří největší rijecké historické památky - trsatského hradu, který se tyčí nad městem.
  Informace: www.visitrijeka.hr


 • Markétino léto (Margaretino leto)
  25.6. - 24.7., Bakar
  Letní festival pojmenovaný po patronce Bakaru, sv. Markétě, zahrnuje řadu programů pro všechny generace, od divadelních představení, výstav, koncertů a trhů až po průvod městské stráže a inscenaci námořní bitvy (11.7 - 12.7.)
  Informace: www.tz-bakar.hr


 • Rybářský týden (Ribarski tjedan)
  27.8. - 3.9., Crikvenica
  Nejstarší crikvenická slavnost s atraktivním gastronomickým, sportovním a zábavním programem., která spojuje bohatou rybářskou tradici se současností.
  Informace: www.rivieracrikvenica.com


 • (Sr)etno Selce (spojení sretno=šťastné a etno)
  8.7. - 9.7., Selce
  Cílem akce je přiblížit návštěvníkům bohaté kulturní dědictví, zapomenutá řemesla, staré tradice, původní zvyky, kroje, tance a písně, autochtónní produkty a kuchyni.
  Informace: www.rivieracrikvenica.com


 • Vinodolské letní večery (Vinodolske ljetne večeri)
  15.7. - 20.8., oblast Vinodol (dostupná z letoviska Novi Vinodolski): Bribir, Grižane, Tribalj, Drivenik
  Vinodolské letní večery nabízejí kombinaci koncertů vážné hudby (zejména staré hudby hrané tradičními nástroji) a koncertů hudby etno. Konají se na atraktivních lokalitách hradů a kostelů Vinodolského kraje.
  Informace: www.tz-vinodol.hr


 • Senjské koncertní večery (Senjske koncertne večeri)
  červenec a srpen, Senj: senjská katedrála, Náměstí biskupa Mirko Ožegoviće (Trg biskupa Mirka Ožegovića) aj.
  Koncerty vážné hudby, především komorní hudby, na nichž vystupují žáci uměleckých škol, studenti hudebních akademií i profesionální umělci.
  Informace: www.senj.hr


 • Festival severojadranských klap (Festival sjeverojadranskih klapa)
  8.7. - 9.7., Senj: Náměstí biskupa Mirko Ožegoviće (Trg biskupa Mirka Ožegovića)
  Festival pěveckých skupin - klap z oblasti Chorvatského přímoří a Istrie.
  Informace: www.senj.hr


 • Letní představení na Krku (Ljetne priredbe Krk)
  11.7. - 25.8., Krk (na ostrově Krk): náměstí Kamplin, frankopanský hrad, katedrála v Krku (Trg Kamplin, Frankopanski kaštel, Krčka katedrala)
  Konají se na otevřených scénách i v uzavřených prostorách starého jádra města Krku již od roku 1957. Zahrnují operní, baletní, činoherní představení, koncerty (od nejstarší až k moderní hudbě) a folklórní programy. Interprety jsou významní chorvatští i zahraniční umělci.
  Informace: www.grad-krk.hr


 • Creské kulturní večery (Creske kulturne večeri)
  červenec a srpen, Cres (na ostrově Cres): župní kostel a náměstí před ním, klášter sv. Franiška (samostan sv. Frane)
  Festival obohacuje letní večery o koncerty klasické a duchovní hudby, filmová představení, muzejní noci a další akce.
  Informace: www.tzg-cres.hr


 • Lubenické hudební večery (Lubeničke glazbene večeri)
  15.7. - 19.8., vesnice Lubenice, 21 km jihozápadně od města Cresu (na ostrově Cres):
  Cyklus pátečních koncertů vážné hudby se koná v prostředí malebné vesnice ležící na skalním ostrohu 378 m nad mořem.
  Informace: www.tzg-cres.hr, www.cres.hr


 • Osorské hudební večery (Osorske glazbene večeri)
  17.7. - 21.8., Osor (na ostrově Cres): v katedrále Nanebevzetí P. Marie (katedrala Uznesenja Marijina) a na náměstí před katedrálou v Osoru
  Cyklus koncertů vážné hudby především chorvatských soudobých hudebních skladatelů v provedení známých chorvatských i zahraničních umělců. Koná se od roku 1976.
  Informace: www.osorskeveceri.hr


 • Veloselské letní obyčeje (Veloselske ljetne užance)
  25.7., Veli Lošinj (na ostrově Lošinj)
  Název slavnosti, jejíž počátky sahají do 20. let minulého století, pochází od dřívějšího názvu vesnice Velkého Lošinje - Velo Selo. Během poslední neděle v červenci se v přístavu konají různé lidové sportovní hry, zejména atraktivní "Veloselska alka".
  Informace: www.tz-malilosinj.hr


 • Den delfína (Dan dupina)
  1.7., Veli Lošinj (na ostrově Lošinj)
  Akce ve znamení delfínů se pořádá od roku 1993 každou první sobotu v červenci (viz aktualita: "Den delfínů" na Lošinji). Zahrnuje výstavu dětských výtvarných prací, filmové projekce, zábavní program a koncert pod širým nebem.
  Informace: www.tz-malilosinj.hr


 • Rábské hudební večery (Rapske glazbene večeri)
  2.7. - 10.9., Ráb (na ostrově Ráb): kostel sv. Kříže (Crkva sv. Križa
  Na pravidelných čtvrtečních koncertech vážné hudby vystoupí známí chorvatští i zahraniční umělci.
  Informace: www.tzg-rab.hr


 • Novaljské kulturní léto (Novaljsko glazbeno ljeto)
  od 13.6., Novalja (na ostrově Pag): Pastorální centrum (Pastoralni centar), kostel sv. Jana (Sveti Ivan), kostel Matky Boží ( Sv. Majka Božja), galerie Era, náměstí Brišćić, letní scéna na náměstí před radnicí, nábřeží a další lokality
  Letní festival zahrnuje koncerty vážné hudby umělců z Chorvatska i ze zahraničí, představení místního divadla (Novaljski trijatar), výtvarné výstavy, folklorní večery, různé zábavní show apod. Letos se organizuje i výstava pažských sýrů.
  Informace: www.tz-novalja.hr


 • Léto na pláži Zrće
  Novalja (na ostrově Pag), pláž Zrće, kluby: Papaya, Aquarius, Kalupso a Cocomo
  Na proslulé pláži Zrće kluby pořádají letní festivaly taneční hudby s DJ a hudebníky z Chorvatska i ze zahraničí. Hlavní akce:
  4.6. - 6.6., ZRCE SPRING BREAK 2015 (www.zrcespringbreak.com)
  19.6. - 21.6., INKOGNITO SUMMER OPENING 2015
  28.6.. - 2.7., HIDEOUT FESTIVAL 2015 (www.hideoutfestival.com)
  3.7. - 6.7., HARD ISLAND FESTVAL 2015
  15.7. - 17.7., FRESH ISLAND FESTIVAL 2015 (www.fresh-island.org)
  21.7. - 23.7., CROATIA ROCKS 2015
  21.7. - 23.7., ALLURE MUSIC FESTIVAL 2015
  25.7. a 31.7., LOVE WEEK FESTIVAL 2015
  26.7. - 28.7., FEEL FREE FEST 2015
  2.8. - 4.8., BEAT THA HEAT 2015
  8.8. - 15.8., BARRAKUD FESTIVAL 2015
  9.8. - 11.8., DJ MAG 2015
  16.8. - 20.8., SONUS FESTIVAL
  3.9. - 5.9., REUNION 2015
  Informace: www.papaya.com.hr, www.aquarius.hr, www.kalypso-zrce.com.


 • Mezinárodní festival krajek (Medjunarodni festival čipke)
  18.6. - 20.6., Pag - Knížecí palác (Knežev dvor), benediktinský klášter (benediktinski samostan), kostel sv. Trojice (Crkva sv. Trojstva) a další.
  V Knížecím paláci a v řadě kostelů se konají výstavy krajek z Chorvatska, Belgie, Bulharska, Itálie, České republiky, Německa, Francie, Švýcarska a Slovinska, vždy od 9 do 13 hod. a od 13 do 19 hod. Probíhají i další doprovodvé akce, např. trhy, koncerty, turnaje
  Informace: www.tzgpag.hr.


 • Pag Art Festival
  31.7. - 14.8., Pag - kostel sv. Františka (Crkva sv. Frane)
  Série koncertů vážné hudby v krásném prostředí katedrály v Pagu (recitály, sólové koncerty chorvatských a zahraničních umělců). Festival založil význačný chorvatský klavírista Lovro Pogorelić v r. 1999, který bude také koncertovat.
  Informace: www.tzgpag.hr, www.www.lovropogorelich.net.


 • Festival soli
  6.8., Nin - Ninské saliny (Solana Nin)
  Jedinečný festival se koná přímo v areálu Ninských salin, jedněch z mála dochovaných, kde se sůl zpracovává tradičním ručním způsobem. Zahrnuje i gastronomický program. Aktualita: Třetí Festival soli v ninských salinách.
  Informace: www.nin.hr.


 • Zadarské divadelní léto (Zadarsko kazališno ljeto)
  30.6. - 4.8., Zadar: Chorvatské divadlo Zadar (Hrvatska kazališna kuća Zadar), náměstí Pěti studní (Trg pet bunara), nádvoří Providurova paláce (Dvorište Providurove palače)
  Zadarské divadelní léto je tradiční letní kulturní festival věnovaný dramatickým, tanečním a dalším scénickým dílům. Festival se koná od r. 1995.
  Informace: www.hkk-zadar.hr


 • Hudební večery v Donátu (Glazbene večeri u Donatu)
  7.7. - 9.8., Zadar: kostel sv. Donáta (Sveti Donat), sv. Anastázie (Sveta Stošija), klášter sv. Františka (Klaustar sv. Frane).
  Mezinárodní letní festival hudby a architektury zahrnuje tři cykly: hudbu ranou, komorní a orchestrální. Účastní se významní interpreti z Chorvatska i zahraničí. Slavnostní zahájení festivalu se vždy koná na římském fóru. Tradici má od r. 1960. Původně se hudební večery konaly pouze v kostele sv. Donáta, který vyniká výbornou akustikou, ale postupně se rozšířily i do dalších prostor starého města.
  Informace: www.donat-festival.com


 • Rise Up Festival
  25.6. - 27.6., Zadar: staré loutkové divadlo (staro kazalište lutaka)
  Festival urbánní kulutry a extremních sportů.
  Informace: www.zadar.travel, www.zadar.travel


 • Terraneo Summer Break 2015
  Zadar: Náměstí čtyř studní (Trg 4 bunara) a Forum; Šibenik: pevnost sv. Michala tvrdjava svetog Mihovila (aktualita: Nová letní scéna v pevnosti sv. Michala v Šibeniku)
  Zrušený festival Terraneo nahradila série koncertů, které se budou konat v Zadaru a Šibeniku
  16.6.: Amy Lavere & Will Sexton, Irena Žilić, Kozmodrum, La Luz Visuals, Fikcio Monger, Terraneo DJ Crew (Zadar)
  14.7.: Terraneo Summer Break: Nicola Conte Combo, DJ Ilija Rudman (Zadar)
  24.7.: Terraneo Summer Break: Kokolo Afrobeat Orchestra, Boogaloo Destroyers, Terraneo DJ Crew, La Luz Visuals (Šibenik)
  25.7.: Lambchop (Šibenik)
  14.8.: 2Cellos (Zadar)
  Informace: www.zadar.travel


 • Jazine Open Air - Manu Chao & La Ventura
  17.7., Zadar: parkoviště haly Jazine
  Koncert francouzkého hudebníka španělského původu (směr rocku, reggae, punku a ska).
  Informace: www.zadar.travel


 • Festival KalelargArt - Street Art Festival
  23.7. - 24.7., Zadar
  Festival pouličních umělců je nazvaný podle hlavní tepny starého města - ulice zvané Kalelarga (tematický článek: Kalelarga, nejvýznamnější ulice Zadaru). V době jeho konání zaplní náměstí a ulice historického centra baviči, herci, žongléři, tanečníci, akrobaté a další performeři, aby pobavili děti i dospělé.
  Informace: www.zadar.travel


 • Zadar Jazz & Blues Festival
  Zadar: terasa Muzea antického skla (Muzej antičkog stakla)
  Na festivalu vystoupí:
  28.7.: Brian Anger´s Oblivion Express
  29.7.: Neal Black & The Healers
  30.7.: Camille Thurman & MMT Quarter
  Informace: www.zadar.travel


 • Noc úplňku (Noć punog miseca)
  30.7. - 1.8., Zadar: nábřeží v přístavu (Riva)
  Zadarská úplňková slavnost sice nemá starou tradici, ale za 9 let své existence se stala festivalem místních specialit, zvyků a lidové hudby celé zadarské oblasti. Účastní se jí tisíce lidí ze Zadaru a jeho okolí i turisté z blízkých letovisek (viz aktualita: "Úplňková noc" v Zadaru si získává stále větší popularitu).
  Informace: www.zadar.travel


 • Viva Riva
  7.8. - 8.8., Zadar: východní část zadarského nábřeží (Riva)
  Na festivalu elektronické hudby vystopí na dvacet DJ´s z celého světa.
  Informace: www.zadar.travel


 • AVVANTURA Festival - Film Forum Zadar 2015
  22.8. - 29.8., Zadar
  Festival evropské filmové koprodukce. Poprvé se konal v roce 2010.
  Informace: www.filmforumzadar.com


 • Garden Festival 2015
  1.7. - 8.7., Tisno
  Festival elektronické taneční hudby se v roce 2012 přestěhoval z Petrčane (severně od Zadaru) do obce Tisno, která se rozkládá částečně na ostrově Murteru, částečně na pevnině.
  Informace: www.thegardenfestival.eu, www.watchthegardengrow.eu
  Do rodiny "Garden" festivalů patří i další čtyři festivaly:
  9.7. - 13.7., Festival Electric Elephant (informace: www.electricelephant.co.uk
  6.7. - 10.7., Soundwave Festival Croatia (informace: www.soundwavecroatia.com)
  16.7. - 19.7., Stop Making Sense (informace: www.stopmakingsense.eu)
  22.7. - 29.7., Festival SuncéBeat 5 (informace: www.suncebeat.com)


 • CMC Festival Vodice 2015
  12.6. - 13.6., Vodice.
  Již 7. ročník chorvatského festivalu populární a zábavní hudby. Zazní 27 soutěžních písní.
  Informace: www.cmcfestival.com


 • Sun Breeze Festival Vodice
  10.7. - 13.7., Vodice.
  Na čtyřdenním dance & house music festivalu vystoupí známí DJ´s z celého světa.
  Informace: www.sunbreezefestival.com


 • Jazz Festival Vodice
  29.7. - 30.7., Vodice.
  Mezinárodní jazzový festival v populárním severodalmatském letovisku Vodice, na němž vystupují známí hudebníci z Chorvatska i ze zahraničí. Žánrově je velmi různorody, od klasického swingu a dixielandu až po současné styly, včetně fusion a free jazzu.
  Informace: www.vodice.hr


 • Mezinárodní dětský festival (Medjunarodni dječji festival)
  20.6. - 4.7., Šibenik: Chorvatské národní divadlo v Šibeniku (Hrvatsko narodno kazalište u Šibeniku), Náměstí Chorvatské republiky (Trg Republike Hrvatske), Letní scéna (Ljetna pozornica), pod širým nebem v ulicích a na náměstích města. .
  Mezinárodní festival tvorby pro děti i dětské tvorby v provedení profesionálních i amatérských souborů a jednotlivců - loutkářů, filmových tvůrců, herců, pěvců, tanečníků, hudebníků z Chorvatska a zahraničí. Šibenik se v době festivalu stává městem dětí, které oslavuje jejich fantazii a kreativitu. Festival se koná již od r. 1958.
  Informace: www.mdf-sibenik.com


 • Terraneo Summer Break 2015
  Šibenik: pevnost sv. Michala tvrdjava svetog Mihovila (aktualita: Nová letní scéna v pevnosti sv. Michala v Šibeniku); Zadar: Náměstí čtyř studní (Trg 4 bunara) a Forum
  Zrušený festival Terraneo nahradila série koncertů, které se budou konat v Šibeniku a Zadaru
  16.6.: Amy Lavere & Will Sexton, Irena Žilić, Kozmodrum, La Luz Visuals, Fikcio Monger, Terraneo DJ Crew (Zadar)
  14.7.: Terraneo Summer Break: Nicola Conte Combo, DJ Ilija Rudman (Zadar)
  24.7.: Terraneo Summer Break: Kokolo Afrobeat Orchestra, Boogaloo Destroyers, Terraneo DJ Crew, La Luz Visuals (Šibenik)
  25.7.: Lambchop (Šibenik)
  14.8.: 2Cellos (Zadar)
  Informace: www.sibenik-tourism.hr, www.zadar.travel


 • Salsa Beach Splash Festival
  14.7. - 20.7., Šibenik: Solaris
  Sedmidenní letní salsa festival. V prostředí známého plážového komplexu Solaris se setkají tanečníci, instruktoři, mistři a milovníci salsy z celého světa.
  Informace: www.salsabeachsplash.com


 • OFF Jazz @ Blues Festival
  16.7. - 18.7., Šibenik: Náměstí I. G. Kovačiće (Trg I. G. Kovačića) - před kostelem sv. Františka (Sv. Frane)
  Šibenický festival jazzové a bluesové hudby byl založen v roce 2007.
  Informace: www.offfestival.net


 • Regius Festival
  3.7. - 4.7., Šibenik: prostor bývalé továrny TEF v části Crnica
  Na regionálním kulturně-hudebním festivalu vystoupí skupiny a zpěváci ze zemí bývalé Jugoslávie. Dříve se konal na koupališti Jadrija
  Informace: www.regiusfestival.com, www.tef.hr


 • Festival SuperUho
  3.8. - 5.8., Šibenik: prostor bývalé továrny TEF v části Crnica
  Festival je orientován na aktuální mezinárodní hudební scénu (rock, punk, hiphop i elektronická hudba).
  Informace: www.sibenik-tourism.hr, www.tef.hr


 • Večery dalmatského šansonu (Večeri dalmatinske šansone)
  21.8. - 22.8., Šibenik: Nám. Chorvatské republiky - festivalová letní scéna (Trg Republike Hrvatske - festivalska ljetna pozornica)
  Program festivalu dalmatského šansonu se skládá ze dvou částí: večera starých skladeb a večera nových skladeb. Festival se koná od r. 1998.
  Informace: www.sansona-sibenik.com


 • Kairos - Festival šťasného okamžiku (Festival sretnog trenutka)
  19.6. - 21.6., Trogir.
  Festival je nazván podle řeckého boha šťastného okamžiku - Kaira, jehož reliéf z 1. století př. n. l. patří k nejcennějším trogirským památkám. Projekt spojuje různé druhy uměleckého výrazu. Výtvarní umělci, herci, tanečníci, pouliční baviči zaplní na tři dny ulice města a svým tvůrčím elánem připomenou boha Kaira.
  Informace: www.tztrogir.hr


 • Trogirské kulturní léto (Trogirsko kulturno ljeto)
  3.7. - 28.8., Trogir: věž Kamerlengo (kula Kamerlengo), nádvoří Muzea města (dvoriště Muzeja grada), nábřeží (Riva), náměstí Jana Pavla II. (Trg Ivana Pavla II.), další náměstí, ulice a kostely starého města aj.
  Program letního kulturního festivalu zahrnuje koncerty vážné hudby, večery tradičního folkloru, divadelní představení, promenádní koncerty, výstavy apod., které se konají v atraktivním prostředí města zapsaného na seznamu světového kulturního dědictví organizace UNESCO. Atraktivní jsou i lidové slavnosti a rybářské večery, kdy se v ulicích města připravují rybí speciality.
  Informace: www.tztrogir.hr


 • Kaštelské kulturně-zábavní léto (Kaštelansko kulturno-zabavno ljeto)
  červenec a srpen, Kaštely
  Milovníci vážné hudby mohou navštívit koncerty v paláci Vitturi v Kaštelu Lukšić, příznivci tradiční dalmatské hudby se s ní mohou setkat na náměstích a nábřežích historických center jednotlivých Kaštelů.
  Informace: www.kastela.hr


 • Ethnoambient Salona 2015
  17.7. - 18.7., Solin (u Splitu): Gradina
  Koncerty etno- a worldmusic v podání hudebníků z Chorvatska a ze zahraničí. Vystoupí např. Kries, Dunja Knebl, Kazan, Jamo Jamo, Domo Emigrantes.
  Informace: www.ethnoambient.net


 • Výměna stráže (Smjena straže)
  15.5. - 27.9., Split: Diokleciánův palác - peristyl (Dioklecijanova palača - Peristil).
  Stráž v historických kostýmech střeží od 8 do 20 hod. Diokleciánův palác. Vždy ve 12 hodin se na peristylu koná výměna stráže. Objeví se i sám císař Dioklecián se svou gardou šesti vojáků, zdraví lid a zve hosty k návštěvě svého paláce. Aktualita: V Diokleciánově paláci ve Splitu lze spatřit samotného císaře a výměnu jeho stráže.
  Informace: www.visitsplit.com


 • Split 3D Street Art Festival
  12.6. - 14.6., Split: nábřeží (Riva).
  Pozvaní autoři vytvoří 3D obrazy na dlažbě nábřeží.
  Informace: www.visitsplit.com


 • Mezinárodní festival současného divadla - IKS (Medjunarodni festival suvremenog kazališta)
  15.6. - 19.6., Split.
  Divadelní festival zaměřený na středomořskou oblast. Na programu jsou projekty nezávislých divadelních skupin a projekty používající nové technologie a média.
  Informace: wwww.iksfestival.eu


 • Letní barvy Splitu (Splitski litnji koluri)
  20.6. - 26.9., Split
  Letní cyklus kulturních, hudebních a zábavních programů. Zahrnuje i některé níže uvedené akce.
  Informace: www.visitsplit.com


 • Mezinárodní festival pouličních bavičů (Medjunarodni festival uličnih zabavljača)
  16.6. - 28.6., Split.
  Pouliční umělci, baviči a performeři ze šestnácti zemí budou bavit hosty i místní obyvatele na šesti lokalitách města. Každý večer vystoupí hudebníci, cirkusoví umělci, výtvarníci, divadelní skupiny, komici a taneční skupiny.
  Informace: www.visitsplit.com


 • Sen sustipanské noci - koncerty pod hvězdami (San sustipanske noći - koncerti pod zvijezdama)
  1.7. - 2.7., Split: Sustipan
  Na koncertech pod širým nebem vystoupí Amira Medunjanin, JINX a další.
  Informace: www.visitsplit.com


 • Festival zábavní hudby (Festival zabavne glazbe)
  3.7. - 5.7., Split: Prokurativy (Prokurative).
  Na soutěžním festivalu s tradicí od roku 1960 vystoupí největší hvězdy chorvatské popmusic.
  Informace: www.splitskifestival.hr


 • Ultra Europe Festival
  10.7. - 15.7., Split: fotbalový stadion Poljud (9.7. - 12.7.), Brač (13.7.), Hvar (14.7.), Vis (15.7.).
  Na velkém festivalu taneční hudby vystoupí např. Afrojack, David Guetta, Hardwell, Tiesto, Carl Cox, Armin Van Buuren, Nicky Romero, Steve Angello, Paul Van Dyk. Očekává se 150 000 návštěvníků.
  Informace: www.ultraeurope.com


 • Splitské léto (Splitsko ljeto)
  14.7. - 14.8., Split: peristyl (Peristil), sklepení Diokleciánova paláce (Podrumi Dioklecijanove palače), náměstí Carrarina (Carrarina poljana), Prokurativy, Chorvatské národní divadlo (Hrvatsko narodno kazalište) a další.
  Mezinárodní festival opery, koncertů, činohry, tance a uličního divadla. Koná se v působivém prostředí, v historickém jádru města i mimo ně. Kromě vlastního repertoáru Chorvatského národního divadla ve Splitu hostí festival četná hudební tělesa, scénická, taneční i uliční představení (street art) domácího a zahraničního původu. Nejlepší hudební a dramatická představení jsou oceněna. Festival "Splitské léto" patří k nejstarším a nejatraktivnějším letním festivalům v Chorvatsku; pravidelně se koná od r. 1954 v různých vnitřních a venkovních prostorách města. V posledních letech nabízí program, který se svou pestrostí a kvalitou svých představení může měřit s renomovanými evropskými festivaly.
  Informace: www.splitsko-ljeto.hr


 • Split Beach Festival
  6.8. - 8.8., Split: pláž Bačvice.
  Festival elektronické hudby na oblíbené splitské pláži. Vystoupí např. Fedde Le Grand, La Fiesta, Dimitri Vangelis & Wyman.
  Informace: www.splitbeachfestival.com


 • Dny Diokleciána (Dani Dioklecijana)
  16.8. - 18.8., Split: Diokleciánův palác (Dioklecijanova palača).
  Na tři dny se město vrátí do antické minulosti.
  Informace: www.visitsplit.com


 • Splitský filmový festival (Splitski filmski festival)
  1.9. - 19.9., Split.
  20. ročník mezinárodního festivalu nového divadla.
  Informace: wwww.splitfilmfestival.hr


 • Celý svět ve Splitu (Cili svit u Splitu)
  24.9. - 27.9., Split: nábřeží (Riva).
  Prezentace starých řemesel, gastronomické nabídky a folklorní hudby. Ve stáncích výrobců a producentů bude možno ochutnat a koupit tradiční dalmatské produkty a speciality.
  Informace: www.visitsplit.com


 • Festival dalmatských pěveckých skupin - klap (Festival dalmatinskih klapa)
  3.7. - 27 .7., Omiš: na náměstích Sv. Michala a Stjepana Radiće (Trg Sv. Mihovila, Trg Stjepana Radića).
  Národní festival tradičního lidového dalmatského zpěvu s cílem uchovat starou lidovou píseň a iniciovat tvorbu nové. Má soutěžní formu, udílejí se četné ceny. Festival se koná již od r. 1967.
  Informace: www.fdk.hr


 • Omišské kulturní léto (Omiško kulturno ljeto)
  červenec a srpen, Omiš: náměstí, ulice, nádvoří, kostely a parky města
  Město Omiš každoročně připravuje svým návštěvníkům letní festival, který má na programu koncerty vážné hudby a recitály v kostelech v Omiši i v okolních obcích, divadelní představení v místním komorním divadle, výstavy, jazzový festival a koncerty na hlavním náměstí. Ze zábavních akcí jsou oblíbené Pirátské večery (Gusarske večeri), Bláznivé skoky do moře (Ludi skokovi), Rybářské večery (Ribarske večeri), Pirátská bitva (Gusarska bitka, 18.8.) a další.
  Informace: www.tz-omis.hr


 • Makarské léto (Makarsko ljeto)
  25.6. - 25.9., Makarská
  Letní festival kultury a zábavy, který zahrnuje koncerty klasické hudby, výstavy, divadelní představení, folklorní koncerty i koncerty moderní hudby - od populární a rockové hudby k produkcím DJ. Téměř každý den je na programu nějaká kulturní, zábavní či sportovní akce. Součástí jsou i lidové slavnosti - Rybářské večery (Ribarske večeri), které se tu konají každý pátek. Velmi oblíbený je i Letní karneval (Ljetni karneval) 3.8. srpna, zakončený tradiční lidovou slavností.
  Informace: www.makarska-info.hr


 • Supetarské léto (Supetarsko lito)
  20.6. - 13.9., Supetar: letní scéna (Ljetna pozornica), župní kostel (Župna crkva), nábřeží (Riva) a další.
  Letní cyklus koncertů, slavností, představení, folklorních vystoupení a výstav ve městě a okolí (Mirca, Škrip, Splitska). Oblíbený letní karneval se koná 25.7.
  Informace: www.supetar.hr


 • Dny urbánní hudby - Voi´sa (Dani urbane glazbe)
  30.7. - 2.8., Supetar
  Festival je určen milovníkům dobré hudby, léta, moře a pozitivní atmosféry.
  Informace: www.supetar.hr


 • Hvarská letní kulturní představení (Hvarske ljetne priredbe)
  15.5. - 15.10., Hvar
  Tradiční letní kulturní festival pro domácí i zahraniční návštěvníky, jedna z nejstarších na ostrově. Uvádí kulturní, divadelní a folklórní představení v atriu františkánského kláštera za účasti chorvatských i zahraničních umělců.
  Informace: www.hvar.hr


 • Festival levandule (Festival levande)
  26.6. - 27.6., Hvar: Velo Grablje
  Slavnost ve znamení levandule v téměř opuštěné osadě Velo Grablje ve vnitrozemí ostrova, která bývala největším producentem této aromatické byliny v celém Chorvatsku. Konají se tu prezentace, ochutnávky, dílny, koncerty a trhy.
  Informace: www.hvar.hr, www.pjover.com


 • Carpe Diem Beach Night Program
  27.6. - 30.6., Hvar: pláž a klub Carpe Diem
  Letní program hvarského nočního klubu Carpe Diem.
  Informace: www.carpe-diem-beach.com


 • Letní představení ve Starém Gradu (Ljetne priredbe u Starome Gradu)
  červenec a srpen, Stari Grad
  Návštěvníci starobylého městečka se mohou těšit na koncerty Chorvatské městské hudby (Hrvatska gradska galzba), která byla založena před 140 lety, sboru Faroski kantaduri, na představení divadelní skupiny Pikolo teatar, KUD Petar Hektorović a dalších hostujících souborů, dále na plavecký závod Faros maraton (27.8.) nebo Slavnost sv. Rocha (Fešta sv. Roka, 16.8.).
  Informace: www.stari-grad.hr


 • Viské léto (Viško ljeto)
  21.6. - 30.9., město Vis: pevnost Baterija, Kut, nábřeží (Riva), Náměstí Klapavica (Trg Klapavica) a další místa.
  Letní kulturní festival je spojením hudby, divadla, historie a architektury. Program obsahuje koncerty jazzové, vážné i folklorní hudby, recitály, lidové slavnosti a výtvarné dílny.
  Informace: www.tz-vis.hr


 • Komižské léto (Komiško ljeto)
  červenec a srpen, město Komiža
  Na náměstích, v kosltelech, palácích zazní klasická hudba, jazz, folklorní hudba - klapy a další žánry. Pořádají se také divadelní představení, výtvarné výstavy, baletní večery a kurzy baletní školy, kterou vede zdejší rodák, baletní mistr Jozo Borčić.
  Informace: www.komiza.hr


 • Léto na Elafitech, v Zatonu a Orašci (Ljeto na Elafitima, u Zatonu a Orašcu)
  červenec a srpen, ostrovy Lopud Koločep, Zaton, Orašac
  Turistickou nabídku ve výše zmíněných destinacích obohatí zábavní program, folklorní vystoupení, koncerty vážné i estrádní hudby, tradiční lidové slavnosti a svátky.
  Informace: www.tzdubrovnik.hr


 • Stonské léto (Stonsko ljeto)
  červenec a srpen, Ston
  Během letních měsíců vystoupí na stonském náměstí a v ulicích města tradiční vokální skupiny - klapy, konají se koncerty, lidové slavnosti, zábavní pořady, módní přehlídky a slavnosti. Atraktivní jsou zejména koncerty vážné hudby a divadelní představení v pevnosti Kaštio.
  Informace: www.ston.hr


 • Festival rytířských her ostrova Korčuly (Festival viteških igara otoka Korčule)
  od 19.6. do poloviny srpna, Korčula
  Cílem festivalu je prezentace a propagace rytířských her s meči - morešky a kumpanije (viz tematické články: Rytířská hra moreška na Korčule) a Lidový rytířský tanec kumpanija na ostrově Korčula. Festival zahájí slavnostním průvodem členů všech rytířských spolků na ostrově.
  Informace: www.visitkorcula.eu.


 • Marko Polo Festival
  16.7. - 18.7., Korčula: letní scéna hotelu Park, Arsenal
  Festival s podtitulem "Letní festival písní, vína a krásy" zahrnuje hudební soutěž, volbu miss festivalu a velký trh tradičních produktů a suvenýrů.
  Informace: www.marcopolofest.hr


 • Korčulský barokní festival (Korčulanski barokni festival)
  5.9. - 12.9., Korčula: katedrála sv. Marka (Katedrala Sv. Marka), kostel sv. Mikuláše (Crkva Sv. Nikole), františkánský klášter na ostrůvku Badija a další lokality.
  Na programu druhého ročníku festivalu je dvanáct koncertů, v nichž se představí renomované světové i domácí soubory a sólisté specializovaní na barokní hudbu.
  Informace: www.korkyrabaroque.com.


 • Velalucké léto (Luško lito)
  1.6. - 31.8., Vela luka na ostrově Korčula
  Letní kulturní a zábavní program v městečku Vela luka zahrnuje koncerty klasické hudby, rybářské slavnosti, taneční vystoupení, představnení rytířské hry Kumpanija, folklorní večery, koncerty populární hudby, výstavy i divadelní představení. Na svátek sv. Jana 24.6. se koná obnovená regata plavidel na vesla. Celkem je připraveno různých 50 akcí.
  Informace: www.tzvelaluka.hr


 • Lastovské kulturní léto (Lastovsko kulturno ljeto)
  od června do října, ostrov Lastovo
  Ostrov Lastovo nabízí kromě krásné přírody a bohaté gastronomické nabídky i letní kulturní a zábavní program, např. rybářské večery, koncerty vážné hudby, výstavy, Lastovskou noc (Lastovska noć) aj. Součásti bude i soutěžní Festival nových skladeb.
  Informace: www.tz-lastovo.hr


 • Malý divadelní festival (Le petit festival du theatre)
  18.6. - 21.6., Dubrovník: Lazareti
  Na festivalu vystoupí vybraní talentovaní umělci z celého světa, ať už to jsou básníci, herci, tanečníci apod.
  Informace: www.lepetitfestival.com


 • Midsummer Scene
  20.6. - 4.7., Dubrovník: pevnost Lovrijenac
  Nový festival uvede Shakespearův "Večer tříkrálový" - "Twelfth Night" v pevnosti Lovrijenac. Na představení se podílejí chorvatští a britští umělci.
  Informace: www.midsummer-scene.com


 • Ana ve městě (Ana u gradu)
  21.6., Dubrovník: Knížecí palác (Knežev dvor)
  Festival představí umělkyni a vynikající violoncellistku Anu Rucner jako klasickou hudebnici i jako crossoverovou instrumentalistku. Do širšího povědomí vešla promotivním videosnímkem "Ode To Joy" (Óda na radost) Chorvatského turistického sdružení a podobnými projekty pokračovala i pro Turistické sdružení Istrie a Turistické sdružení města Korčuly.
  Informace: www.tzdubrovnik.hr


 • Festival operních árií Tino Pattiera (Festival opernih arija Tino Pattiera)
  1.7. - 4.7., Dubrovník: Knížecí palác (Knežev dvor)
  Festival se pořádá jako vzpomínka na světově proslulého tenoristu Tina Pattieru, který se narodil 27.6. 1890 v nedalekém Cavtatu, kde také v roce 1966 zemřel. Během svého života Pattiera vystupoval na nejznámějších operních scénách Evropy první poloviny 20. století, především jako sólista Královské saské opery v Drážďanech.
  Informace: www.dubrovnik-opera-festival.com


 • Malý hudební festival Park Orsula (Mali glazbeni festival)
  15.6. - 5.9., Dubrovník: Park Orsula
  Díky úsilí společnosti Ambient Croatia se opuštěná archeologická lokalita u trosek kostelíka sv. Uršuly (Crkvice Sv. Orsule) stala atraktivní letní scénou s nádherným výhledem na ostrůvek Lokrum a historický Dubrovník. Pořádají se tu koncerty, festivaly, scénická představení a další akce. Amfiteátr má 250 míst k sezení.
  Informace: www.parkorsula.du-hr.net


 • Dubrovnické letní hry (Dubrovačke ljetne igre)
  10.7. - 25.8., Dubrovník: před kostelem sv. Blažeje, pevnost Lovrijenac, Knížecí palác, Dražićevo náměstí, Boškovićevo náměstí, pevnost sv. Jana, pevnost Revelin atd. (ispred Sv. Vlaha, Tvrđava Lovrijenac, Knežev dvor, Držićeva poljana, Boškovićeva poljana, Tvrđava Sv. Ivana, Revelin)
  Je to největší a nejreprezentativnější kulturní akce v Chorvatsku - mezinárodní hudební, divadelní a taneční festival, v jehož rámci se konají i výstavy, představují se nové knihy ap. V průměru bývá uvedeno na 80 představení, která se konají v jedinečném prostředí starého Dubrovníka, na starobylých náměstích, v parcích, na pevnostech, na nádvořích historických budov aj. Festival byl založen již v r. 1950 a o šest let později byl začleněn do Evropského sdružení festivalů (EFA). Na své si letos přijdou ctitelé všech žánrů hudby a scénického umění. Zajímavé budou i doprovodné programy (výstavy, prezentace knih aj.).
  Informace: www.dubrovnik-festival.hr


 • Revelin Electronic Festival
  15.7. - 18.7. a 12.8. - 15.8., Dubrovník: klub Revelin
  Festival elektronické hudby v prostorách historické dubrovnické pevnosti Revelin.
  Informace: www.clubrevelin.com


 • Dubrovník v pozdním létě (Dubrovnik u pozno ljeto)
  26.8. - 21.9., Dubrovník: Knížecí palác (Knežev dvor)
  Cyklus koncertů Dubrovnického symfonického orchestru (Dubrovački simfonijski orkestar) v Knížecím paláci.
  Informace: www.dso.hr


 • Dubrovnik International Wine & Jazz Festival
  24.9. - 27.9., Dubrovník: před kostelem sv. Blažeje (ispred Sv. Vlaha)
  Podzimní dny zpříjemní melodie jazzové hudby, výborná chorvatská vína a speciality dubrovnické kuchyně.
  Informace: www.dubrovnikwinejazz.com


 • Festival Hudba a slovo (Glazba i Riječ)
  15.6. - 30.6., Cavtat, Prevlaka, Čilipi, Gruda, Ljuta.
  Festival založila v roce 2007 umělecká společnost Konavle Art. Zahrnuje hudební, scénická a taneční vystoupení známých umělců na různých atraktivních lokalitách pozoruhodného kraje Konavle.
  Informace: wwww.tzcavtat-konavle.hr


 • Cavtatské léto (Cavtatsko ljeto)
  4.7. - 6.9., Cavtat
  Program letního festivalu obsahuje koncerty klasické i jazzové hudby, tradiční dalmatské písně, folklorní a taneční vystoupení, letní karneval (4.7. - 5.7.) i pouliční performance. Na závěr letního festivalu proběhne folklorní setkání lidových vokálních sborů - klap (Susret klapa) nejen z dubrovnické oblati, ale i z dalších krajů Chorvatska.
  Informace: www.tzcavtat-konavle.hr


Zdroj informací:

mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2016 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová