www.chorvatsko.czHlavní stránka »  Aktuality » Chorvatsko, Itálie a Černá Hora usilují o společný zápis na seznam UNESCO

Diskuzní fórum
Počasí

Aktuality

Tematické       články

Odkazy

Lodní dopravaChorvatsko, Itálie a Černá Hora usilují o společný zápis na seznam UNESCO

7.3.2016
Korčula
Korčula

Italské město Bergamo iniciovalo velmi zajímavý a neobvyklý záměr, podmíněný spoluprací tří přímořských států – Itálie, Chorvatska a Černé Hory, jehož cílem je získat pro společný projekt zápis do Seznamu světového kulturního dědictví organizace UNESCO. Je to projekt nazvaný "Benátské obranné stavby 15. až 17. století" (The Venetian Works of defence between 15th and 17th centuries). V daném období byla všechna uvedená území součástí mocné říše Benátské republiky, kterou v stále výrazněji ohrožoval nebezpečný nepřítel z Východu – Turci a jejich pirátské nájezdy. Na obranu proti nim Benátčané opevnili svá města a postavili celou řadu pevnostních staveb.

Z chorvatských pevnostních staveb zapojených do projektu jsou to čtyři šibenické pevnosti, opevněná soustava Zadaru a opevněné město Korčula. Italské pevnostní památky reprezentuje opevněné město Bergamo, pevnostní soustava Peschiera del Garda, opevněné město Palmanova a pevnostní soustava v celé benátské laguně. Černá Hora má v projektu jedinou památku, a to opevněné město Kotor.

Pokud se záměr tří kooperujících středomořských zemí zdaří a benátské pevnosti budou zapsány na seznam UNESCO, bude to i pro Chorvatsko velmi významná pocta. K sedmi dosavadním objektům UNESCO by tak přibyl osmý (podrobněji v článku: Chorvatské památky zapsané v seznamu UNESCO a nominace na další zápisy). Zatím je projekt zapsán na tzv. nominační seznam (Tentative List), kde již 17 chorvatských památek čeká na posouzení žádosti o zápis na seznam světového kulturních dědictví organizace UNESCO.

Vstup do On-Line katalogu CK Vítkovice Tours: Korčula


Zdroj informací:
mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2016 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
foto z archivu CK Vítkovice Tours