www.chorvatsko.czHlavní stránka »  Aktuality » Chystá se otevření Muzea Apoxyomena v letovisku Mali Lošinj

Diskuzní fórum
Počasí

Aktuality

Tematické       články

Odkazy

Lodní dopravaChystá se otevření Muzea Apoxyomena v letovisku Mali Lošinj

18.3.2016
Mali Lošinj
Apoxyomenos na dně moře

Milovníci antického umění se po sedmnácti letech dočkají otevření Muzea Apoxyomena (Muzej Apoksiomena), slavné helénistické bronzové sochy nalezené v roce 1999 v moři mezi ostrovy Vele Orulje a Lošinj. Socha tak ukončí své toulky po světových muzeích a v dubnu se představí v plné kráse v muzeu, které bylo výhradně pro toto jedinečné dílo upraveno v paláci Kvarner na nábřeží města Mali Lošinj.

Socha Apoxyomena (podrobnější informace v tematickém článku: Archeologický nález světového významu - chorvatský Apoxyomenos je slavné dílo sochaře Lýsippa z druhé poloviny 4. stol. př. n. l.. Ta se však nezachovala, ale o tom, jak vypadala, nám podává svědectví několik kopií z 2. až 1. století př. n. l. A právě „lošinjský Apoxyomenos“ je jednou z nich. Bronzová socha je vysoká 192 cm a váží 300 kg.

Mali Lošinj
Fotografie sochy Apoxyomena
(Lošinjski muzej Veli Lošinj)

Výborně zachovalá socha byla po svém vytažení z moře více než sedm let citlivě restaurována. Po zvažování více variant jejího umístění bylo rozhodnuto, že zůstane nedaleko od místa svého nálezu - v městě Mali Lošinj, kde pro ni bude upraveno muzeum. Mezitím byla socha vystavena v londýnském Britském muzeu, v pařížském Louvru, v muzeu Paula Gettyho v Los Angeles, v muzeu Medici-Riccardi ve Florencii a na řadě dalších míst.

Velká pozornost při realizaci projektu muzea byla věnována jak architektonickému řešení, tak i koncepci muzejního prostoru, scénáři a vizuálnímu stylu.

Podle posledních zpráv má být muzeum otevřeno 30. dubna. Předpokládá se, že se Apoxyomenos stane velkou turistickou atrakcí nejen ostrova Lošinje, ale i celého Chorvatska.


Vstup do On-Line katalogu CK Vítkovice Tours: Lošinj


Zdroj informací:

  • Ministerstvo cestovního ruchu (Ministarstvo turizma): www.mint.hrmail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2016 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
foto z archivu CK Vítkovice Tours