www.chorvatsko.czHlavní stránka »  Aktuality » Průvodce po církevních památkách ostrova Brače

Diskuzní fórum
Počasí

Aktuality

Tematické       články

Odkazy

Lodní dopravaPrůvodce po církevních památkách ostrova Brače

30.3.2016

Asi málokdo ví, že se dalmatský ostrov Brač může pochlubit 116 kostely a kostelíky. To je na ostrov, který má rozlohu 394 km2 počet skutečně úctyhodný. Ani v celém Středomoří nelze najít takový region, který by se při podobné rozloze bračskému rekordu třeba jen přiblížil.

Povlja
Povlja, pozůstatky starokřesťanské baziliky
z 5. až 6. století

A jsou to svatyně pocházející ze všech kulturních období lidské historie. Návštěvník tu najde kostely z období raného křesťanství, raně středověké, románské, gotické renesanční i barokní, maličké kostelíky i reprezentační chrámy, venkovské kostely a kostelíky o pár metrech čtverečných, klášterní a poustevnické svatyně, kostelíky na úplně opuštěných lokalitách i uprostřed rušných sídel.

Splitsko-dalmatská župa vydala v loňském roce publikaci "Sakralna baština otoka Brača" (Sakrální dědictví ostrova Brače), která je rozdělena do pěti tematických itinerářů: raně křesťanské, středověké a župní kostely, kostely na místech předkřesťanských kultů a kláštery a poustevny. Průvodce doplněný řadou map a fotografií zahrnuje šedesát bračských kostelů a kostelíků. Vydavatel předpokládá, že dílo bude přeloženo i do anglického jazyka.

Průvodce poslouží jak turistickým kancelářím při plánování itinerářů, tak turistům, kterým umožní lépe se seznámit s kulturními a historickými památkami ostrova Brače.


Zdroj informací:

mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2016 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová