www.chorvatsko.czHlavní stránka »  Aktuality » Výběr z kulturních a zábavních akcí na Jadranu v roce 2013

Diskuzní fórum
Počasí

Aktuality

Tematické       články

Odkazy

Lodní dopravaZ nabídky kulturních, zábavních a sportovních akcí v Istrii v sezóně 2013


Výběr z kulturních a zábavních akcí na Jadranu v roce 2013

18.6.2013
Ráb
Historická slavnost v Rábu

Přehled akcí není samozřejmě vyčerpávající. Jsou zde uvedeny nejvýznamnější a nejpřitažlivější akce svého druhu na celém Jadranu. Poslední dobou přibývají národopisné, historické a kulturní akce, které poskytují barvitou podívanou a často seznamují návštěvníky s historií navštívených míst. Oživují se staré, mnohdy dávno zapomenuté historické události, dodržují se tradiční obyčeje a rituály. Lze však navštívit i moderní hudební festivaly různých žánrů, od jazzu až po elektronickou taneční hudbu.

Další možnosti kulturního vyžití a zábavy jsou obsaženy v popisech jednotlivých míst.

Kulturní, zábavní a sportovní akce v Istrii uvádíme v samostatné aktualitě: Z nabídky kulturních, zábavních a sportovních akcí v Istrii v sezóně 2013.

Dne 1. července 2013 se Chorvatsko stane členem Evropské unie a oslavy vstupu obohatí letošní program letních akcí. Ústřední vládní oslavy s účastí nejvyšších politiků země a delegací řady zemí se budou konat 30. června na náměstí Bána Jelačiće v Záhřebu, ale i řada měst a obcí při té příležitosti organizuje zvláštní slavnostní program s koncerty a ohňostrojem.Slavnosti plodů

 • Česání mandarinek v oblasti neretvanské delty - do oblasti Metkoviće se organizují zájezdy např. z okolí Dubrovníka nebo jižní části Makarské riviéry. Sklizeň obvykle začíná v druhé polovině září. Informace: www.hotel-villa-neretva.com.


 • Česání oliv se zajímavými doprovodnými akcemi se pořádá např. v Punatu na ostrově Krku koncem října v rámci akce "Dny oliv" (Dani maslina), letos 5.10. - 13.10. Aktualita: Punat ve znamení oliv, tematický článek: Olivový olej - vhodný suvenýr z cesty do Chorvatska. Informace: www.tzpunat.hr.


 • Dny vína ostrova Krku (Dani vina otoka Krka) ve Vrbniku na ostrově Krku se letos konají 30.8. - 31.8. Informace: www.vrbnik.hr.


 • Dny fíků (Dani smokava) se pořádají na přelomu srpna a září, např. ve městě Krku na stejnojmenném ostrově (31.8. - 1.9., informace: www.tz-krk.hr), v Tribalji u letoviska Novi Vinodolski (informace: www.tz-vinodol.hr) a v Zadaru (Festival smokava, 12.9. - 17.9., informace: www.tzzadar.hr) .


 • Slavnost jedlých kaštanů, tzv. marunada probíhá v Lovranu na Kvarnerské riviéře, vždy říjnu (letos 12.9. - 17.9.). Je to akce velmi oblíbená, při které se sbírají plody a ochutnávají výborné speciality z jedlých kaštanů, konají se hojně navštěvované trhy, veselice a různá národopisná představení (viz tematický článek: Slavnost jedlých kaštanů - marunada).


 • Sběr lesních plodů a hub v oblasti Gorského kotaru bývá velmi bohatý (z Chorvatského přímoří). Informace: www.gorskikotar.hr.


 • Festival chřestu (Festival šparuga) se koná vždy v dubnu v Lovranu na Kvarnerské riviéře. Informace: www.tz-lovran.hr.


 • Dny třešní (Dani črešanja) lze navštívit v první polovině června opět v Lovranu (viz aktualita: Slavnost třešní v Lovranu).


 • Sběr lanýžů probíhá v říjnu v lesích v okolí Motovunu ve vnitrozemí Istrie (viz tematický článek: Světoznámá pochoutka - houby lanýže) a konají se tu Dny lanýžů (Dani tartufa). Informace: www.istria-gourmet.com.


 • Vinobraní na četných místech na pevnině i na ostrovech si oblíbili i mnozí turisté, kteří začátkem podzimu přijíždějí zažít neopakovatelnou atmosféru.


Nejedná se jen o sám sběr plodů, každý z těchto programů je součástí celého komplexu dalších zábavních akcí, soutěží, her, folklorních představení, koncertů, tanců, ochutnávek domácích specialit a domácích vín apod.


Rytířské hry


Národopisné a historické slavnosti

 • Velká lidová slavnost v Rábu na stejnojmenném ostrově tzv. Rapska fjera se koná vždy od 25.7. do 27.7. (viz aktualita: Rábské středověké slavnosti) Zahrnuje i soutěž střelců z kuší (Rapski samostreličari) na svátek sv. Kryštofa (27.7.), patrona Rábu (viz Rábská rytířská soutěž střelců), průvod účastníků ve středověkých kostýmech, ukázky všech možných středověkých řemesel, představení hudebníků, kejklířů a potulných herců.


 • Největší lidovou slavností Vinodolu, kraje v okolí letovisek Crikvenica a Novi Vinodolski, je "Růže Vinodolu" - Ružica Vinodola (22.8. - 24.8.). Ožívají v ní staré pověsti, hry, zvyky a obyčeje, které souvisejí s vínem a vinobraním. Podle tradice se volí nejšikovnější a nejpilnější dívka vinobraní (ružica). Konají se trhy s nabídkou vína, tradičních jídel a rukodělných výrobků, koncerty folklorní hudby a tradiční hry (viz aktualita: Okolí letoviska Novi Vinodolski žije velkou slavností - "Růží Vinodolu"). Informace: www.tz-vinodol.hr


 • Již pošesté se letos v Senji slaví Uskočki dani - Uskocké dny. Poprvé se slavnost konala v roce 2008 u příležitosti 450. výročí postavení uskocké pevnosti Nehaj (kdo byli uskoci se dočtete v tematickém článku: Uskoci - hrdinové i piráti). Na tři dny se od 5.7. do 7.7. město vrátí do 16. století, včetně tradičních zvyků, řemesel, hudby, kostýmů a pokrmů. Na programu je uskocká bitva, noční dobývání hradu, rytířské turnaje, středověké trhy atd. (viz aktualita: "Uskocké dny" v Senji oživí tradici uskoků). Informace: www.tz-senj.hr.


 • Tzv. Ižská slavnost (Iška fešta) na ostrově Iži v Severní Dalácii, vrcholící volbou ižského krále. Slavnost, doplněná dnes hojným zábavním programem, se již koná po staletí (vždy na konci července). Informace: www.zadar.hr.


 • Rybářská slavnost Saljske užance (Salské zvyky a obyčeje) v Sali na ostrově Dugi otok se koná již téměř 50 let vždy první víkend v srpnu (letos 9.8. - 11.8.). Je to slavnost plná hudby, zábavy, tradičních soutěží (např. závody oslů - Trke tovarov), ochutnávek rybích specialit apod. Součástí je i tradiční hudební vystoupení tzv. Oslí hudby (Tovareća mužika), viz aktualita: Co je to "tovareća mužika"?. Informace: www.dugiotok.hr.


 • Lodní maraton na Neretvě - Maraton ladja, který se každoročně koná druhou sobotu v srpnu v deltě Neretvy (letos 10.8.). Trať závodu, jehož start je v Metkovići a cíl v přístavu Ploče, je dlouhá 22 km. Přibližně v polovině trati, v Opuzenu se může posádka vyměnit nebo doplnit. Závodu se zúčastňují městečka, obce a osady z neretvanské delty a závodí se výhradně na zdejších tradičních člunech a lodích, které nesou vlajku obce. Závod trvá kolem 2 hodin. Týden před vlastním závodem se závodí o startovní pozice. Podrobněji v tematickém článku: Neretvanský maratón a další zajímavosti z delty Neretvy. Informace: www.maraton-ladja.hr.


 • Hlavním programem lidové slavnosti Ninská šokoliáda (Ninska šokolijada ) v severodalmatském Ninu je soutěž v přípravě tradiční masové pochoutky - šokolu (viz aktualita: "Ninska šokolijada"). Letos probíhá 21.7. Informace: www.nin.hr.


 • Historická slavnost Dny vranských rytířů (Dani vitezova vranskih) v letovisku Pakoštane a ve Vraně u Vranského jezera se koná teprve počtvrté (18.7. - 20.7.), ale získala si u dětí i dospělých velkou popularitu (inscenované bitvy, rytířské turnaje, historické kostýmy, gastronomická nabídka, stará řemesla, soutěže). Informace: www.pakostane.hr


 • Tradiční oslí dostihy jsou velkou zábavou pro jezdce, místní obyvatele i turisty. Nejslavnější se každoročně konají v Tribunji (Tribunjske magareće utrke). Letos se jedou 1.8. Informace: www.tz-tribunj.hr. Další oblíbené závody na oslech pořádá Tisno (Međunarodna utrka tovara). Informace: www.tz-tisno.hr


 • Inscenace námořní bitvy před přístavem města Korčuly, k níž došlo 7. září 1298 mezi Janovany a Benátčany. Obě tyto bohaté republiky si dělaly nárok na svrchovanost nad městem i ostrovem. V této bitvě padl do janovského zajetí slavný cestovatel Marko Polo, podle místních údajů rodák z Korčuly. Z jeho rodného domova se zachovala pouze věž - pozorovatelna, odkud je krásný výhled na desítky malých ostrůvků (říká se jim tu škoji) v Pelješackém průlivu a na horské masívy poloostrova Pelješac. Slavnost bývá uváděna pod názvem "Marko Polo", vždy začátkem září (viz aktualita: Rekonstrukce historické bitvy u ostrova Korčuly). Součástí jsou různé výstavy, soutěže a představení. Informace: www.visitkorcula.eu.


 • Letní karneval (Ljetni karneval) v letovisku Novi Vinodolski se koná vždy na přelomu června a července (letos 5.7. - 6.7.). Karnevalu, který se tu původně konal jen o masopustu a je prastarého původu, se účastní téměř celé městečko. V krásných lidových krojích tančí zdejší svérázný tanec, kolo, původem ze středověku, bez hudby, jen s doprovodem několika zpěváků; po celé dlouhé hodiny jej vydrží tančit mladí i staří. Den před velkým karnevalem se koná dětský karneval. Karneval doprovázejí četné zábavní akce. Informace: www.tz-novi-vinodolski.hr.
  Dlouhou tradici má letní karneval v Senji, který se koná vždy druhý týden v srpnu (letos 6.8. - 9.8.). Mívá i zahraniční účast (před lety se stal členem Evropského sdružení karnevalových měst). Informace: www.tz-senj.hr
  Další letní karnevaly se konají např. v Pagu (26.7. - 27.7.), v Pakoštanech (28.7.), Makarské (3.8.), v Supetaru (Brački ljetni karneval, 13.9. - 20.9.) a v Kaštelech.

Církevní slavnosti a pouti

 • Mariánské procesí na ostrově Ugljan patří mezi nejbarvitější, koná se 5. srpna. Procesí směřuje z letoviska Kukljica na jihovýchod ostrova, ke kapličce v zálivu Ždrelac, kde je již přes 500 let chována vzácná relikvie, památný obraz Panny Marie Sněžné. Procesí na mnoha desítkách plavidel - člunů, loděk i rybářských bárek, bohatě ozdobených, vyrazí po ránu z Kukljice za zvuku hudby a zpěvů. Mnozí účastníci jsou oblečeni v krásných lidových krojích, které jsou jinak jen výjimečně k vidění. U kapličky, vzdálené od Kukljice 1 nám. míli, slouží kněží slavnou pobožnost a pak se za stálého vyzvánění přenese mariánský obraz na nejkrásnější loď a putuje po moři do Kukljice, kde je v kostele vystaven až do 8. září. Pak se stejnou cestou vrací na své domovské místo. Každoroční tradice cestování trvá již 500 let. Informace: www.kukljica.hr.


 • Procesí na loďkách a člunech k Panně Marii z Taracu na Kornatských ostrovech. Tento mariánský kostelík stojí v Podtarackém zálivu na ostrově Kornat, na jeho jihozápadním pobřeží. Mj. i na Kornatu obhospodařovávali svá políčka, své vinice a olivové háje i svá stáda ovcí a včelstva obyvatelé poměrně blízkého ostrova Murter. A právě obyvatelé Murteru směřují po staletí vždy první neděli v červenci na svých lodích a člunech k P. Marii z Taracu, aby ji poprosili o požehnání. Nejen z Murteru, ale i z celého dalekého okolí plují poutníci k ostrovu, mezi nimi bývá i dost turistů. Slavnost je totiž přehlídkou krásných lidových krojů, korouhví bratrstev i slavnostních rouch kněží. Slavnost vrcholí bohoslužbou před kostelem a požehnáním všem přítomným. Dávají si tu dostaveníčko i jachtaři, ale ti si musejí pospíšit, jinak bývají všechna kotviště beznadějně obsazená. Informace: www.tzo-murter.hr.

Související tematické články:
Největší náboženský svátek v Chorvatsku,
Chorvatsko jako cíl křesťanských poutníků.


Festivaly, slavnosti a koncerty
 • Liburnia Jazz Festival
  5.7. - 7.7., Opatija: Letní scéna (Ljetna pozornica), Villa Angiolina, terasy hotelů.
  Na jazzovém festivalu vystoupí umělci z Chorvatska i ze zahraničí. Vystoupí: Djabe, Ignacio Berroa Quartet, Maria Joao Ogre, Amália Baraona & Dinko Stipaničev, Chocolate Disaster.
  Informace: www.liburniajazz.hr


 • Opatija - císařské město (Opatija - carski grad, dříve Kaisernacht)
  13.7., Opatija: Hotel Milenij, Portić, Art Pavilon Juraj Šporer
  Scénická hudební představení na atraktivních lokalitách lázeňského města navodí atmosféru doby rakousko-uherské monarchie.
  Informace: www.opatija-tourism.hr


 • Festival Kvarner
  20.6. - 27.6. a 16.9. - 17.9., Opatija: Kříšťálový sál (Kristalna dvorana) hotelu Kvarner
  Renomovaní světoví hudebníci představí koncertní program v podánů vynikajících sólistů a orchestrů v jednom z nejlepších koncertních sálů na chorvatském Jadranu. Vystoupí např. L'Arpeggiata, Testore Quartet, Ensemble Dialogos, Orkestar Purpur, Pure Chocolate.
  Informace: www.festivalkvarner.com


 • Rijecké letní noci (Riječke ljetne noći)
  30.6. - 25.7., Rijeka: Nám. Chorvatské republiky (Trg Republike Hrvatske), Chorvatské národní divadlo I. Zajce (Hrvatsko narodno kazaliště I. Zajca), Molo Karoliny Rijecké (Gat Karoline Riječke), bývalá papírna (tvornica papira), továrna Torepedo a další
  Letní hudební a divadelní festival s bohatým programem, od klasického evropského dramatu až po pouliční divadlo, od koncertů klasické hudby až po vystoupení známých chorvatských estrádních umělců. V době konání festivalu se mnohá rijecká náměstí a terasy změní v divadla pod otevřeným nebem, část programu se odehraje i v opuštěných továrních halách.
  Zahájení festivalu, jehož letošním heslem je "Rijecké letní noci 2013 - hvězda evropského nebe", je pojato jako oslava vstupu Chorvatska do Evropské unie. Od divadla půjde průvod s hudebním doprovodem (Gradska glazba Trsat) na Molo Karoliny Rijecké, kde bude provedeno baletní představení Carmina Burana od Carla Orffa. O půlnoci nebe ozáří ohňostroj a zazní Beethovenova Óda na radost, která je pokládán za evropskou hymnu.
  Informace: www.hnk-zajc.hr, www.rijeckeljetnenoci.com


 • Festival Hartera8 Rijeka 2013
  12.7. - 15.7., Rijeka, bývalá papírna Hartera
  Hudební festival se koná od roku 2005. Je zaměřen na klubovou hudbu, vystoupí skupiny z Evropy i USA.
  Informace: www.hartera.com


 • Léto na hradě (Ljeto na gradini)
  21.6. - 10.9., Rijeka, Trsatský hrad (Trsatska gradina)
  Kulturně zábavní festival širokého spektra hudebních a divadelních žánrů se odehrává na nádvoří největší rijecké historické památky - trsatského hradu, který se tyčí nad městem.
  Informace: www.bascinskiglasi.hr


 • Markétino léto (Margaretino leto)
  30.6. - 9.8., Bakar, Trsatský hrad (Trsatska gradina)
  Letní festival pojmenovaný po patronce Bakaru, sv. Markétě, zahrnuje řadu programů pro všechny generace, od divadelních představení, výstav, koncertů a trhů až po průvod městské stráže a inscenaci námořní bitvy (13. 7.)
  Informace: www.tz-bakar.hr


 • Dny Frankopanů (Dani Frankopana)
  28.6. - 29.6., Crikvenica
  Akce je věnována jednomu z nejvýznamnějších středověkých šlechtických rodů kvarnerské oblsti - Frankopanům a době, v níž žili. Přibližuje středověké tradice, stará řemesla, zábavu a zvyky. Na porgramu je např. průvod středověké družiny, rytířský turnaj, vystoupení pouličních bavičů, dílny středověké kuchyně a střelectví.
  Informace: www.rivieracrikvenica.com


 • Rybářský týden (Ribarski tjedan)
  24.8. - 31.8., Crikvenica
  Nejstarší crikvenická slavnost s atraktivním gastronomickým, sportovním a zábavním programem., která spojuje bohatou rybářskou tradici se současností.
  Informace: www.rivieracrikvenica.com


 • Dny Frankopanů (Dani Frankopana)
  28.6. - 29.6., Crikvenica
  Akce je věnována jednomu z nejvýznamnějších středověkých šlechtických rodů kvarnerské oblsti - Frankopanům a době, v níž žili. Přibližuje středověké tradice, stará řemesla, zábavu a zvyky. Na porgramu je např. průvod středověké družiny, rytířský turnaj, vystoupení pouličních bavičů, dílny středověké kuchyně a střelectví.
  Informace: www.rivieracrikvenica.com


 • Přímořská noc (Primorska noć)
  25.6. - 19.8., Crikvenica, Dramalj, Jadranovo, Selce
  Manifestace zábavního a gastronomického charakteru, v jejímž rámci se prezentují ekologické a přírodní produkty (domácí sýry, olivový olej, rakije, víno), autochtónní suvenýry, tradiční zvyky, lidové tance a písně.
  Informace: www.rivieracrikvenica.com


 • (Sr)etno Selce (spojení sretno=šťastné a etno)
  13.7. - 14.7., Selce
  Cílem akce je přiblížit návštěvníkům bohaté kulturní dědictví, zapomenutá řemesla, staré tradice, původní zvyky, kroje, tance a písně, autochtónní produkty a kuchyni.
  Informace: www.rivieracrikvenica.com


 • Vinodolské letní večery (Vinodolske ljetne večeri)
  1.7. - 31.8., oblast Vinodol (dostupná z letoviska Novi Vinodolski): Bribir, Grižane, Tribalj, Drivenik
  Vinodolské letní večery nabízejí kombinaci koncertů vážné hudby (zejména staré hudby hrané tradičními nástroji) a koncertů hudby etno. Konají se na atraktivních lokalitách hradů a kostelů Vinodolského kraje.
  Informace: www.tz-vinodol.hr


 • Senjské koncertní večery (Senjske koncertne večeri)
  červenec a srpen, Senj: senjská katedrála, Náměstí biskupa Mirko Ožegoviće (Trg biskupa Mirka Ožegovića) aj.
  Koncerty vážné hudby, především komorní hudby, na nichž vystupují žáci uměleckých škol, studenti hudebních akademií i profesionální umělci.
  Informace: www.senj.hr


 • Festival severojadranských klap (Festival sjeverojadranskih klapa)
  12.7. - 13.7., Senj: Náměstí biskupa Mirko Ožegoviće (Trg biskupa Mirka Ožegovića)
  Festival pěveckých skupin - klap z oblasti Chorvatského přímoří a Istrie.
  Informace: www.senj.hr


 • Kulturní léto v Malinské (Kulturno ljeto u Malinskoj)
  8.6. - 14.9., Malinska (na ostrově Krk): atrium kláštera sv. Máří Magdaleny (Sv. Marija Magdalena), galerie Sv. Nikola, hotel Malin, pláž hotelu Malin, nábřeží aj.
  Na programu letního festivalu jsou koncerty vážné hudby talentovaných chorvatských umělců, promenádní koncerty, rybářské večery, tradiční slavnosti, výtvarné výstavy, folklorní večery a další zábavní akce.
  Informace: www.tz-malinska.hr


 • Letní představení na Krku (Ljetne priredbe Krk)
  1.7. - 24.8., Krk (na ostrově Krk): náměstí Kamplin, frankopanský hrad, katedrála v Krku (Trg Kamplin, Frankopanski kaštel, Krčka katedrala)
  Konají se na otevřených scénách i v uzavřených prostorách starého jádra města Krku již od roku 1957. Zahrnují operní, baletní, činoherní představení, koncerty (od nejstarší až k moderní hudbě) a folklórní programy. Interprety jsou významní chorvatští i zahraniční umělci.
  Informace: www.grad-krk.hr


 • Osorské hudební večery (Osorske glazbene večeri)
  19.7. - 25.8., Osor (na ostrově Cres): v katedrále Nanebevzetí P. Marie (katedrala Uznesenja Marijina) a na náměstí před katedrálou v Osoru
  Cyklus koncertů vážné hudby především chorvatských soudobých hudebních skladatelů v provedení známých chorvatských i zahraničních umělců. Koná se od roku 1976.
  Informace: www.osorskeveceri.hr


 • Festival "Musím na moře" (Moram u more)
  1.6. - 21.6., Mali Lošinj (na ostrově Lošinj)
  Festival je věnován moři a životu lidí na ostrově. Zahrnuje výstavy, prezentace na nábřeží (starý způsob rybolovu, pletení rybářských sítí, námořnické uzly, stavba lodí, plachtění), propagační aktivity (potápění, rybolov, windsurfing, vodní lyžování), soutěž v plavání, koncerty, hudbu na lodích. Poslední den festivalu proběhne vyhlášení vítěze fotografické soutěže "Musím na moře", které se účastní 50 fotografů s 250 fotografiemi moře, podmoří, pláží, pobřeží, rybářů, aktivit na moře atd.
  Informace: www.tz-malilosinj.hr


 • Rábské hudební večery (Rapske glazbene večeri)
  27.6. - 12.9., Ráb (na ostrově Ráb): kostel sv. Kříže (Crkva sv. Križa
  Na pravidelných čtvrtečních koncertech vážné hudby vystoupí známí chorvatští i zahraniční umělci.
  Informace: www.tzg-rab.hr


 • Rab Summer Festival
  15.8. - 17.8., Ráb (na ostrově Ráb): nábřeží (Vela riva
  Nový hudební festival nabídne vystoupení chorvatských a světových hvězd.
  Informace: www.tzg-rab.hr


 • Novaljské kulturní léto (Novaljsko glazbeno ljeto)
  1.6. - 30.9., Novalja (na ostrově Pag): Pastorální centrum (Pastoralni centar), kostel sv. Jana (Sveti Ivan), kostel Matky Boží ( Sv. Majka Božja), galerie Era, náměstí Brišćić, letní scéna na náměstí před radnicí, nábřeží a další lokality
  Letní festival zahrnuje koncerty vážné hudby umělců z Chorvatska i ze zahraničí, představení místního divadla (Novaljski trijatar), výtvarné výstavy, folklorní večery, různé zábavní show apod. Letos se organizuje i výstava pažských sýrů.
  Informace: www.tz-novalja.hr


 • Papaya Summer 2012
  Novalja (na ostrově Pag): pláž Zrće - klub Papaya
  Klub pořádá letní festivaly taneční hudby s DJ a hudebníky z Chorvatska i ze zahraničí na proslulé pláži Zrće. Hlavní akce:
  29.5. - 2.6., PAPAYA SPRING OPENING 2013
  21. 6., ELECTROBEACH WORLD TOUR & PAPAYA MAIN STAGE OPENING
  3.7. - 5.7., HIDEOUT FESTIVAL ( www.hideoutfestival.com)
  10.7. - 13.7., FRESH ISLAND FESTIVAL 2013
  15.7. - 19.7., PAPAYA DAY & NIGHT FESTIVAL 2013
  24.7. - 26.7., BEACH ODYSSEY
  30.7. - 1.8., DJ MAG SUNRISE FESTIVAL
  21.8. - 25.8., SONUS FESTIVAL
  Informace: www.papaya.com.hr


 • Aquarius Summer 2013
  Novalja (na ostrově Pag): pláž Zrće - klub Aquarius
  Festivaly, koncerty a party probíhají celé léto i v dalším klubu na pláži Zrće.
  Informace: www.aquarius.hr


 • Pag Art Festival
  1.8. - 14.8., Pag - kostel sv. Františka (Crkva sv. Frane)
  Série koncertů vážné hudby v krásném prostředí katedrály v Pagu (recitály, sólové koncerty chorvatských a zahraničních umělců). Festival založil význačný chorvatský klavírista Lovro Pogorelić v r. 1999, který bude také koncertovat.
  Informace: www.tzgpag.hr, www.www.lovropogorelich.net.


 • Hudební večery v Donátu (Glazbene večeri u Donatu)
  5.7. - 15.8., Zadar: kostel sv. Donáta (Sveti Donat), sv. Anastázie (Sveta Stošija), sv. Dominika (Crkva sv. Dominika), klášter sv. Františka (Klaustar sv. Frane), Providurův palác (Providurova palača).
  Mezinárodní letní festival hudby a architektury zahrnuje tři cykly: hudbu ranou, komorní a orchestrální. Účastní se významní interpreti z Chorvatska i zahraničí. Slavnostní zahájení festivalu se vždy koná na římském fóru. Tradici má od r. 1960. Původně se hudební večery konaly pouze v kostele sv. Donáta, který vyniká výbornou akustikou, ale postupně se rozšířily i do dalších prostor starého města.
  Informace: www.donat-festival.com


 • Zadarské divadelní léto (Zadarsko kazališno ljeto)
  28.6. - 2.8., Zadar: Chorvatské divadlo Zadar (Hrvatska kazališna kuća Zadar), náměstí Pěti studní (Trg pet bunara), nádvoří Providurova paláce (Dvorište Providurove palače)
  Zadarské divadelní léto je tradiční letní kulturní festival věnovaný dramatickým, tanečním a dalším scénickým dílům. Festival se koná od r. 1995. První část programu zahrnuje blok dramatických a tanečních představení. Druhou částí je Festival současné hudby. Festival zahají koncert Záhřebské filharmonie (Zagrebačka filharmonija) - Salsa filarmónica.
  Informace: www.hkk-zadar.hr


 • AVVANTURA Festival - Film Forum Zadar 2013
  24.8. - 31.8., Zadar
  Festival evropské filmové koprodukce. Poprvé se konal v roce 2010.
  Informace: www.filmforumzadar.com


 • Noc úplňku (Noć punog miseca)
  21. 7., Zadar: nábřeží v přístavu (Riva)
  Zadarská úplňková slavnost sice nemá starou tradici, ale za 9 let své existence se stala festivalem místních specialit, zvyků a lidové hudby celé zadarské oblasti. Účastní se jí tisíce lidí ze Zadaru a jeho okolí i turisté z blízkých letovisek (viz aktualita: "Úplňková noc" v Zadaru si získává stále větší popularitu).
  Informace: www.tzzadar.hr


 • Terraneo Festival 2013
  6.8. - 9.8., Zadar: bývalé kasárny Bribirskih Knezova
  Summer eco music festival nabízí bohatý hudební program, v němž jsou hlavními hvězdami The Prodigy, Wu-Tang Clan, My Bloody Valentine, Gang of Four, The Cribs, Calexico, Aloe Blacc, Azealia Banks a Duncan Sheik.
  Informace: www.terraneofestival.com


 • Mezinárodní varhanní škola "Organum Iadrensis" (Međunarodna orguljaška škola)
  12.7. - 21.7., Zadar:
  Kurzy pro studenty a hudebníky povedou profesoři varhanní hudby z významných evropských univerzit. Kromě přednásek a hudebních setkání se uskuteční i varhanní festival.
  Informace: www.sibenik-tourism.hr


 • Zadarské letní koncerty:
  Carlos Santana, 29.7., Jazine
  2Cellos, 11.8., Forum
  Moreška (Korčula), 5.7.
  Informace: www.tzzadar.hr


 • Kulturní léto ostrova Ugljanu (Kulturno ljeto otoka Ugljana)
  1.7. - 31.8., Kukljica, Preko, Kali, Ugljan
  Bohatý letní program zahrnuje večery poezie a písní, koncerty, rybářské slavnosti, procesí lodí, lidové slavnosti se soutěžemi, regaty plachetnic a další akce.
  Informace: www.preko.hr, www.ugljan.hr, www.kali.hr, www.kukljica.hr


 • Pirovacké léto (Pirovačko ljeto)
  26.7. - 28.7., Pirovac
  Letní cyklus zábavních, folklorních, hudebních i edukativních programů.
  Informace: www.tz-pirovac.hr


 • Garden Festival 2013
  3.7. - 10.7., Tisno
  Festival elektronické taneční hudby se jiř loni přestěhoval z Petrčane (severně od Zadaru) do obce Tisno, která se rozkládá částečně na ostrově Murteru, částečně na pevnině.
  Informace: www.thegardenfestival.eu, www.watchthegardengrow.eu
  Do rodiny "Garden" festivalů patří i další čtyři festivaly:
  11.7. - 15.7., Festival Electric Elephant (informace: www.electricelephant.co.uk
  18.7. - 22.7., Soundwave Festival Croatia (informace: www.soundwavecroatia.com)
  24.7. - 30.7., Festival Suncébeat 4 (informace: www.suncebeat.com)
  1.8. - 4.8., Stop Making Sense (informace: www.suncebeat.com)


 • Jazz Festival Vodice
  29.7. - 30.7., Vodice.
  Mezinárodní jazzový festival v populárním severodalmatském letovisku Vodice, na němž vystupují známí hudebníci z Chorvatska i ze zahraničí. Žánrově je velmi různorody, od klasického swingu a dixielandu až po současné styly, včetně fusion a free jazzu.
  Informace: www.vodice.hr


 • Mezinárodní dětský festival (Medjunarodni dječji festival)
  22.6. - 4.7., Šibenik: Chorvatské národní divadlo v Šibeniku (Hrvatsko narodno kazalište u Šibeniku), Náměstí Chorvatské republiky (Trg Republike Hrvatske), Letní scéna (Ljetna pozornica), pod širým nebem v ulicích a na náměstích města. .
  Mezinárodní festival tvorby pro děti i dětské tvorby v provedení profesionálních i amatérských souborů a jednotlivců - loutkářů, filmových tvůrců, herců, pěvců, tanečníků, hudebníků z Chorvatska a zahraničí. Šibenik se v době festivalu stává městem dětí, které oslavuje jejich fantazii a kreativitu. Festival se koná již od r. 1958.
  Informace: www.mdf-sibenik.com


 • Musica appassionata
  13.7. - 4.8., Šibenik: Chorvatské národní divadlo v Šibeniku (Hrvatsko narodno kazalište u Šibeniku), nádvoří kláštera a kostela sv. Františka (klaustar samostana i crkve sv. Frane), Náměstí čtyř studní (Trg 4 bunara), Sokolnické centrum (Sokolarski centar) a další.
  Festival klasické hudby (koná se od roku 2009) zahrnuje několik koncertů na velmi atraktivních lokalitách města.
  Informace: www.hnksi.hr/musica-appassionata.asp


 • OFF Jazz @ Blues Festival
  18.7. - 20.7., Šibenik: před kostelem sv. Františka (Sv. Frane)
  Od roku 2007, kdy byl šibenický festival jazzové a bluesové hudby založen, vystřídal několik lokalit v historického středu města, ale letos se opět vrátil na tu první - ke kostelu sv. Františka. Vystoupí: Ivana Rushaidat & A Little Drop of Poison, Raphael Wressnig & Big Boogaloo Horns, Trio LiVaDa, Damir Imamovic & Sevdah Takht a další.
  Informace: www.offfestival.net


 • SKAville Festival
  24.7. - 28.7., Šibenik: bývalý kemp Martinska na severním břehu kanálu sv. Antonína (z Šibeniku směrem na osadu Jadrija)
  Festival SKA hudby, který se v minulých letech konal v zátoce Voz na Krku a pak v kempu Preluk u Rijeky. Vystoupí: The Toasters, Pannonia Allstars Ska Orchestra, Killo Killo Banda, Hannibal seLecter, Yellow Spots, Baga Sound a další.
  Informace: www.skaville.org


 • Letní varhanní škola (Orguljaška ljetna škola)
  v červenci, Šibenik
  V rámci hudebního setkání varhaníků se konají i koncerty varhanní hudby v šibenické katedrále a dalších kostelech. V srpnovém termínu jsou na programu semináře a umělecké dílny letní školy.
  Informace: www.sibenik-tourism.hr


 • Večery dalmatského šansonu (Večeri dalmatinske šansone)
  23.8. - 24.8., Šibenik: Nám. Chorvatské republiky - festivalová letní scéna (Trg Republike Hrvatske - festivalska ljetna pozornica)
  Program festivalu dalmatského šansonu se skládá ze dvou částí: večera starých skladeb a večera nových skladeb. Festival se koná od r. 1998.
  Informace: www.sansona-sibenik.com


 • Regius Festival
  7.9. - 8.9., Šibenik: Jadrija
  Na regionálním kulturně-hudební festivalu vystoupí skupiny a zpěváci ze zmí bývalé Jugoslávie, např. Marčelo & Filteri (Srbsko), Antenat (Chorvatsko), Superhiks (Makedonie), Let 3 (Chorvatsko), Roots in Session (Slovinsko), Krankšvester (Chorvatsko), Atheist Rap (Srbsko), Kawasaki 3P (Chorvatsko), Brkovi (Chorvatsko), Baga Sound (Bosna a Hercegovina).
  Informace: www.regiusfestival.com


 • Salsa Beach Splash Festival
  16.7. - 22.7., Šibenik: Solaris
  Sedmidenní letní salsa festival. V prostředí známého plážového komplexu Solaris se setkají tanečníci, instruktoři, mistři a milovníci salsy z celého světa. Přijede i světoznámý učitel salsy Frankie Martinez.
  Informace: www.salsabeachsplash.com


 • Primoštenské obyčeje (Primoštenske užance)
  začátkem srpna, Primošten
  Lidová slavnost oživuje staré tradice a zvyky. Nabízi návštěvníkům pohled do života předků. Na programu bude primoštenská svatba, oslí dostihy, regata, turnaje a rybářský večer s ochutnávkou místního vína.
  Informace: www.tz-primosten.hr


 • Kairos - Festival šťasného okamžiku (Festival sretnog trenutka)
  28.6. - 30.6., Trogir.
  Festival je nazván podle řeckého boha šťastného okamžiku - Kaira, jehož reliéf z 1. století př. n. l. patří k nejcennějším trigirským památkám. Projekt spojuje různé druhy uměleckého výrazu. Výtvarní umělci, herci, tanečníci, pouliční baviči zaplní na tři dny ulice města a svým tvůrčím elánem připomenou boha Kaira.
  Informace: www.tztrogir.hr


 • Trogirské kulturní léto (Trogirsko kulturno ljeto)
  1.7. - 1.9., Trogir: věž Kamerlengo (kula Kamerlengo), nádvoří Muzea města (dvoriště Muzeja grada), nábřeží (Riva), náměstí Jana Pavla II. (Trg Ivana Pavla II.), další náměstí, ulice a kostely starého města aj.
  Program letního kulturního festivalu zahrnuje koncerty vážné hudby, večery tradičního folkloru, divadelní představení, promenádní koncerty, výstavy apod., které se konají v atraktivním prostředí města zapsaného na seznamu světového kulturního dědictví organizace UNESCO. Atraktivní jsou i lidové slavnosti a rybářské večery, kdy se v ulicích města připravují rybí speciality.
  Informace: www.tztrogir.hr


 • Kaštelské kulturně-zábavní léto (Kaštelansko kulturno-zabavno ljeto)
  1.7. - 31.8. Kaštely
  Milovníci vážné hudby mohou navštívit koncerty v paláci Vitturi v Kaštelu Lukšić, příznivci tradiční dalmatské hudby se s ní mohou setkat na náměstích a nábřežích historických center jednotlivých Kaštelů.
  Informace: www.kastela.hr


 • Ethnoambient Salona 2013
  19.7. - 20.7., Solin (u Splitu): Gradina
  Koncerty etno- a worldmusic v podání hudebníků z Chorvatska a ze zahraničí. Vystoupí: Kalolira, Spiro, Seckou & Adama, Janusz Prusinowski Trio, The False Beards, Kries.
  Informace: www.ethnoambient.net


 • Výměna stráže (Smjena straže)
  1.6. - 30.9., Split: Diokleciánův palác - peristyl (Dioklecijanova palača - Peristil).
  Stráž v historických kostýmech střeží Diokleciánův palác. Vždy ve 12 hodin se na peristylu koná výměna stráže. Objeví se i sám císař Dioklecián se svou gardou šesti vojáků, zdraví lid a zve hosty k návštěvě svého paláce.
  Informace: www.visitsplit.com


 • Prohlídka stadionu Poljud (Razgledavanje stadiona Poljud)
  1.6. - 31.7., Split: stadion Pojud.
  Pro sportovní fanoušky se letos poprvé organizuje prohlídka stadionu splitského fotbalového klubu Hajduk na Poljudu s průvodcem. Trvá 30 - 40 minut. Stojí 20 kun.
  Informace: www.visitsplit.com


 • Mezinárodní festival pouličních bavičů (Medjunarodni festival uličnih zabavljača)
  15.6. - 30.6., Split.
  Pouliční umělci, baviči a performeři ze šestnácti zemí budou bavit hosty i místní obyvatele na šesti lokalitách města. Každý večer vystoupí hudebníci, cirkusoví umělci, výtvarníci, divadelní skupiny, komici a taneční skupiny.
  Informace: www.visitsplit.com


 • Klapy na nábřeží (Medjunarodni festival uličnih zabavljača)
  20.6. - 27.10., Split: nábřeží (Riva).
  Pravidelná středeční vystoupení tradičních dalmatských vokálních skupin.
  Informace: www.visitsplit.com


 • Týden olivového oleje (Tjedan maslinovog ulja)
  3.7. - 6.7., Split: nábřeží (Riva).
  Akce představuje možnost seznámit se s nejkvalitnějšími chorvatskými olivovými oleji.
  Informace: www.visitsplit.com


 • Festival zábavní hudby (Festival zabavne glazbe)
  5.7. - 7.7., Split: Prokurativy (Prokurative).
  Na festivalu vystoupí největší hvězdy chorvatské popmusic.
  Informace: www.splitskifestival.hr


 • Splitské léto (Splitsko ljeto)
  14.7. - 14.8., Split: peristyl (Peristil), sklepení Diokleciánova paláce (Podrumi Dioklecijanove palače), náměstí Carrarina (Carrarina poljana), Prokurativy, Chorvatské národní divadlo (Hrvatsko narodno kazalište) a další.
  Mezinárodní festival opery, koncertů, činohry, tance a uličního divadla. Koná se v působivém prostředí, v historickém jádru města i mimo ně. Kromě vlastního repertoáru Chorvatského národního divadla ve Splitu hostí festival četná hudební tělesa, scénická, taneční i uliční představení (street art) domácího a zahraničního původu. Nejlepší hudební a dramatická představení jsou oceněna. Festival "Splitské léto" patří k nejstarším a nejatraktivnějším letním festivalům v Chorvatsku; pravidelně se koná od r. 1954 v různých vnitřních a venkovních prostorách města. V posledních letech nabízí program, který se svou pestrostí a kvalitou svých představení může měřit s renomovanými evropskými festivaly.
  Informace: www.splitsko-ljeto.hr


 • Dny Diokleciána (Dani Dioklecijana)
  16.8. - 19.8., Split: Diokleciánův palác (Dioklecijanova palača).
  Na čtyři dny se město vrátí do antické minulosti.
  Informace: www.visitsplit.com


 • Celý svět ve Splitu (Cili svit u Splitu)
  3.7. - 6.7., Split: nábřeží (Riva).
  Prezentace starých řemesel, gastronomické nabídky a folklorní hudby. Ve stáncích výrobců a producentů bude možno ochutnat a koupit tradiční dalmatské produkty a speciality.
  Informace: www.visitsplit.com


 • Festival dalmatských pěveckých skupin - klap (Festival dalmatinskih klapa)
  6.7. - 27.7., Omiš: na náměstích Sv. Michala a Stjepana Radiće (Trg Sv. Mihovila, Trg Stjepana Radića).
  Národní festival tradičního lidového dalmatského zpěvu s cílem uchovat starou lidovou píseň a iniciovat tvorbu nové. Má soutěžní formu, udílejí se četné ceny. Festival se koná již od r. 1967.
  Informace: www.fdk.hr


 • Omišské kulturní léto (Omiško kulturno ljeto)
  1.7. - 27.8., Omiš: věž Kamerlengo (kula Kamerlengo), nádvoří Muzea města (dvoriště Muzeja grada), nábřeží (Riva), náměstí Jana Pavla II. (Trg Ivana Pavla II.), další náměstí, ulice a kostely starého města aj.
  Město Omiš každoročně připravuje svým návštěvníkům letní festival, který má na programu koncerty vážné hudby a recitály v kostelech v Omiši i v okolních obcích, divadelní představení v místním komorním divadle, výstavy a koncerty na hlavním náměstí. Ze zábavních akcí jsou oblíbené Pirátské večery (Gusarske večeri), Bláznivé skoky do moře (Ludi skokovi), Rybářské večery (Ribarske večeri), Pirátská bitva (Gusarska bitka, 18.8.) a další.
  Informace: www.tz-omis.hr


 • Makarské léto (Makarsko ljeto)
  20.6. - 12.9., Makarská
  Letní festival kultury a zábavy, který zahrnuje koncerty klasické hudby, výstavy, divadelní představení, folklorní koncerty i koncerty moderní hudby - od populární a rockové hudby k produkcím DJ. Téměř každý den je na programu nějaká kulturní, zábavní či sportovní akce. Součástí jsou i lidové slavnosti - Rybářské večery (Ribarske večeri), které se tu konají každý pátek. Velmi oblíbený je i Letní karneval (Ljetni karneval) 3.8. srpna, zakončený tradiční lidovou slavností.
  Informace: www.makarska-info.hr


 • Dny urbánní hudby - Voi´sa (Dani urbane glazbe)
  2.8. - 4.8., Supetar
  Festival je určen milovníkům dobré hudby, léta, moře a pozitivní atmosféry.
  Informace: www.voi-sa.com


 • Hvarská letní kulturní představení (Hvarske ljetne priredbe)
  15.5. - 15.10., Hvar
  Tradiční letní kulturní festival pro domácí i zahraniční návštěvníky, jedna z nejstarších na ostrově. Uvádí kulturní, divadelní a folklórní představení v atriu františkánského kláštera za účasti chorvatských i zahraničních umělců.
  Informace: www.hvar.hr


 • Festival levandule (Festival levande)
  28.6. - 29.6., Hvar: Velo Grablje
  Slavnost ve znamení levandule v téměř opuštěné osadě Velo Grablje ve vnitrozemí ostrova, která bývala největším producentem této aromatické byliny v celém Chorvatsku. Konají se tu prezentace, ochutnávky, dílny, koncerty a trhy.
  Informace: www.hvar.hr, www.pjover.com


 • Festival divokých květin (Festival divljeg cvijeća)
  24.6. - 30.6., Stari Grad
  Festival je součásti projektu "Divoké květiny Evropy" (Wildflowers Europe). Kromě prezentace plodů Starigradského polje (památky na seznamu UNESCO), především vína, levandule a dalších aromatických bylin, jsou na programu přednášky o floře ostrova, koncerty a folklorní vystoupení.
  Informace: www.stari-grad.hr


 • Letní představení ve Starém Gradu (Ljetne priredbe u Starome Gradu)
  1.7. - 31.8., Stari Grad
  Návštěvníci starobylého městečka se mohou těšit na koncerty Chorvatské městské hudby (Hrvatska gradska galzba), která byla založena před 140 lety, sboru Faroski kantaduri, na představení divadelní skupiny Pikolo teatar, KUD Petar Hektorović a dalších hostujících souborů, dále na plavecký závod Faros maraton nebo Slavnost sv. Rocha (Fešta sv. Roka).
  Informace: www.stari-grad.hr


 • Festival ostrova Visu (Festival otoka - Vis)
  7.7. - 8.9., město Vis: pevnost Baterija, Kut, nábřeží (Riva), Náměstí Klapavica (Trg Klapavica) a další místa.
  Letní kulturní festival je spojením hudby, divadla, historie a architektury. Program obsahuje koncerty jazzové, vážné i folklorní hudby. recitály, lidové slavnosti a výtvarné dílny.
  Informace: www.tz-vis.hr


 • Léto na Elafitech, v Zatonu a Orašci (Ljeto na Elafitima, u Zatonu a Orašcu)
  23.6. - 19.9., ostrovy Lopud Koločep, Zaton, Orašac
  Turistickou nabídku ve výše zmíněných destinacích obohatí zábavní program, folklorní vystoupení, koncerty vážné i estrádní hudby, tradiční lidové slavnosti a svátky.
  Informace: www.tzdubrovnik.hr


 • Stonské léto (Stonsko ljeto)
  23.6. - 8.9., Ston
  Během letních měsíců vystoupí na stonském náměstí a v ulicích města tradiční vokální skupiny - klapy, konají se koncerty, zábavní pořady, módní přehlídky a slavnosti. Atraktivní jsou zejména koncerty vážné hudby a divadelní představení v pevnosti Kaštio.
  Informace: www.ston.hr


 • Marko Polo Festival
  12.7. - 14.7., Korčula: letní scéna hotelu Park, Arsenal
  Festival s podtitulem "Letní festival písní, vína a krásy" zahrnuje hudební soutěž, volbu miss festivalu a velký trh tradičních produktů a suvenýrů.
  Informace: www.marcopolofest.hr


 • Korčulský barokní festival (Korčulanski barokni festival)
  6.9. - 15.9., Korčula: katedrála sv. Marka (Katedrala Sv. Marka), kostel sv. Mikuláše (Crkva Sv. Nikole), františkánský klášter na ostrůvku Badija a další lokality.
  Na programu druhého ročníku festivalu je dvanáct koncertů, v nichž se představí renomované světové i domácí soubory a sólisté specializovaní na barokní hudbu, např. Arte dei suonatori (Polsko), Odhecaton (Itálie), Dialogos (Francie), Suonar Cantando (Velká Británie) i Hrvatski barokni ansambl (Chorvatsko).
  Informace: www.korkyrabaroque.com.


 • Velalucké léto (Luško lito)
  1.6. - 31.8., Vela luka na ostrově Korčula
  Letní kulturní a zábavní program v městečku Vela luka zahrnuje koncerty klasické hudby, rybářské slavnosti, taneční vystoupení, představnení rytířské hry Kumpanija, folklorní večery, koncerty populární hudby, výstavy i divadelní představení. Na svátek sv. Jana 24.6. se koná obnovená regata plavidel na vesla. Celkem je připraveno různých 50 akcí.
  Informace: www.tzvelaluka.hr


 • Mljetské kulturní léto (Mljetsko kulturno ljeto)
  12.7. - 15.8., ostrov Mljet: klášter na ostrůvku Sv. Marija
  Kromě přírodních krás si mohou návštěvníci ostrova Mljetu užívat i koncertů známých hudebníků, výstav, folklorních vystoupení a divadelních představení. Výtěžek z akcí jde na provoz benedektinského kláštera na ostrůvku na Velkém jezeře.
  Informace: www.visitdubrovnik.hr


 • Lastovské kulturní léto (Lastovsko kulturno ljeto)
  1.7. - 31.8., ostrov Lastovo
  Ostrov Lastovo nabízí kromě krásné přírody a bohaté gastronomické nabídky i letní kulturní a zábavní program, např. rybářské večery, koncerty vážné hudby, výstavy, Lastovskou noc (Lastovska noć) aj. Součásti bude i soutěžní Festival nových skladeb.
  Informace: www.lastovo.hr


 • Malý hudební festival Park Orsula (Mali glazbeni festival)
  15.6. - 15.9., Dubrovník: Park Orsula
  Díky úsilí společnosti Ambient Croatia se opuštěná archeologická lokalita u trosek kostelíka sv. Uršuly (Crkvice Sv. Orsule) stala atraktivní letní scénou s nádherným výhledem na ostrůvek Lokrum a historický Dubrovník. Pořádají se tu koncerty, festivaly, scénická představení a další akce. Amfiteátr má 250 míst k sezení.
  Informace: www.parkorsula.du-hr.net


 • Ana ve městě (Ana u gradu)
  21.6. - 24.6., Dubrovník: Knížecí palác (Knežev dvor)
  Víkendový festival předstsavi umělkyni a vynikající violoncellistku Anu Rucner jako klasickou hudebnici i jako crossoverovou instrumentalistku. Do širšího povědomí vešla promotivním videosnímkem "Ode To Joy" (Óda na radost) Chorvatského turistického sdružení a podobnými projekty pokračovala i pro Turistické sdružení Istrie a Turistické sdružení města Korčuly.
  Informace: www.anaugradu.com


 • Malý divadelní festival (Le petit festival du theatre)
  21.6. - 28.6., Dubrovník: Lazareti
  Na festivalu vystoupí vybraní talentovaní umělci z celého světa, ať už to jsou básníci, herci, tanečníci apod. Ústřední tématem letošních performancí, představení, tanečních vystoupení a koncertů je "Krása ženy".
  Informace: www.lepetitfestival.com


 • Festival urbánní kultury RE-AKCIJA (Festival urbane kulture)
  1.7. - 1.9., Dubrovník
  Festival organizuje Sdružení mladých Orlando v budově bývalé nemocnice, 500 metrů od starého města. Program se skládá z koncertů, výstav, filmových projekcí, přednášek, vystupení DJ´s a dalších pořadů.
  Informace: www.visitdubrovnik.hr


 • Dubrovnický mezinárodní operní festival (Dubrovački medjunarodni operni festival)
  3.7. - 6.7., Dubrovník: Knížecí palác (Knežev dvor)
  Festival se pořádá jako vzpomínka na světově proslulého tenoristu Tina Pattieru, který se narodil 27.6. 1890 v nedalekém Cavtatu, kde také v roce 1966 zemřel. Během svého života Pattiera vystupoval na nejznámějších operních scénách Evropy první poloviny 20. století, především jako sólista Královské saské opery v Drážďanech.
  Informace: www.dubrovnik-opera-festival.com


 • Dubrovnické letní hry (Dubrovačke ljetne igre)
  10.7. - 25.8., Dubrovník: před kostelem sv. Blažeje, pevnost Lovrijenac, Knížecí palác, Dražićevo náměstí, Boškovićevo náměstí, pevnost sv. Jana, pevnost Revelin atd. (ispred Sv. Vlaha, Tvrđava Lovrijenac, Knežev dvor, Držićeva poljana, Boškovićeva poljana, Tvrđava Sv. Ivana, Revelin)
  Je to největší a nejreprezentativnější kulturní akce v Chorvatsku - mezinárodní hudební, divadelní a taneční festival, v jehož rámci se konají i výstavy, představují se nové knihy ap. V průměru bývá uvedeno na 80 představení, která se konají v jedinečném prostředí starého Dubrovníka, na starobylých náměstích, v parcích, na pevnostech, na nádvořích historických budov aj. Festival byl založen již v r.1950 a o šest let později byl začleněn do Evropského sdružení festivalů (EFA). Na své si letos přijdou ctitelé všech žánrů hudby a scénického umění. Zajímavé budou i doprovodné programy (výstavy, prezentace knih aj.).
  Informace: www.dubrovnik-festival.hr


 • Festival Hudba a slovo (Glazba i Riječ)
  15.6. - 30.6., Cavtat, Prevlaka, Čilipi, Gruda, Ljuta.
  Festival založila v roce 2007 umělecká společnost Konavle Art. Zahrnuje hudební, scénická a taneční vystoupení známých umělců na různých atraktivních lokalitách pozoruhodného kraje Konavle.
  Informace: www.konavle-art.hr


 • Cavtatské léto (Cavtatsko ljeto)
  2.7. - 8.9., Cavtat
  Program letního festivalu obsahuje koncerty klasické i jazzové hudby, tradiční dalmatské písně, folklorní a taneční vystoupení, letní karneval (poslední víkend v červenci) i pouliční performance. Na závěr letního festivalu proběhne folklorní setkání lidových vokálních sborů - klap (Susret klapa) nejen z dubrovnické oblati, ale i z dalších krajů Chorvatska.
  Informace: www.tzcavtat-konavle.hr


 • Epidaurus Festival
  1.7. - 9.7., Cavtat
  Mezinárodního festivalu hudby a umění se účastní renomovaní hudebníci z celého světa, ale příležitost tu dostávají i mladí a nadějní pod názvem Scuola Epidaurus. Kromě koncertů vážné a jazzové hudby se konají též divadelní představení, výstavy a přednášky.
  Informace: www.epidaurusfestival.comZdroj informací:

mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2016 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová