www.chorvatsko.czHlavní stránka » Zprávy Radiožurnálu

Vysílání       Radiožurnálu
Počasí

Aktuality

Tematické       články

Odkazy

Lodní dopravaZprávy redaktorů Radiožurnálu    Dalších 2 týdnech nebudeme zprávy aktualizovat. Aktuální informace najdete na stránkách Radiožurnálu.

20. srpna

Prázdniny se nezadržitelně řítí ke konci a v Chorvatsku se jako každý rok vedla velká diskuse o tom, jestli je o jeden týden neprodloužit. Chorvatské děti a středoškoláci končí školní rok 18. června a do školy mají jít sedmého září. Premiérka Jadranka Kosorová dlouho váhala, ale nakonec rozhodla, že letní volno neprodlouží. Zastánci tohoto opatření chtěli v současné těžké době pomoci především majitelům restaurací, pizerií, kaváren a barů, které v sezoně zaměstnávají studenty cestovního ruchu nebo učně kulinářských oborů. Bez jejich pomoci by letní nával zahraničních turistů nestačili zvládnout. V září navíc klesají ceny a tak by si i méně mohovití rodiče mohli dovolit vzít děti k moři.

Dalším důvodem pro delší prázdniny je počasí – řekněte – komu by se chtělo do školy, když je venku tak horko a moře láká. Úroveň výuky stejně není v tomto období valná. Na prodloužení prázdnin ale nepanuje jednoznačný názor - ozvala se totiž i tzv. zimní lobby, která se bojí, že prodloužení letních prázdnich půjde na úkor těch zimních a mládež bude mít méně času na osvojení zimních sportů. Rodiče menších dětí by zase museli zajistit delší hlídání, což je často komplikované. Pro pozdější začátek školního roku zase hovoří zkušenost z jiných mediteránských zemí. Na severu Itálie například školy začínají o týden později na na Sicílii se otevřou až 17-tého září. Zatím nebylo zjištěno, že by žáci s delšími prázdninami byli výrazně hloupější než jiní.

Novináři z listu Slobodna Dalmacija zkontrolovali nejznámější chorvatské pláže. Zjistili například, že služby na nejlepších plážích jsou neuvěřitelně předražené. Modrou vlajkou se pyšní například pláž před hotelem Amfora na Hvaru /Modrá vlajka znamená absolutní čistotu vody i prostředí./ To je v pořádku. Za sendvič, který ale číšníci na pláži nabízejí zaplatíte až 95 kuna, což je bratru téměř čtyři sta korun. Tak draho není ani na Ruzyňském letišti. Ale zpět na pláže: Vynikající pověst obhájila Bílá pláž v hotelovém komplexu Solaris u Šibeniku, kde mají vše potřebné – převlékárny, WC, záchranáře i přístup pro postižené osoby. Zato na slavné pláži v Makarské to vypadá jako v konzervě od sardinek pana Mardešiče. Oblázková pláž je přelidněná a podmínky pro zdravý odpočinek nejsou o nic lepší než na českém koupališti. Navíc se tady rozmohly tzv. ručníkové zábory. Turisté – podobně jako dobyvatelé Divokého západu - závodí v tom, kdo ráno dřív rozhodí na pláži ručníky a tím si vyznačí svůj životní prostor. Mám silné podezření, že v tomto sportu vedou právě čeští turisté. Slobodna Dalmacija také kritizuje rozmáhající se lehátkový a slunečníkový byznys. Majitelé lehátek totiž zabírají stále více prostoru na plážích a chtějí za ně stále více peněz. Nejexkluzívnější pláže našli novináři listu Slobodna Dalmacija v Dubrovníku – je to například pláž Banje nebo nová pláž před hotelem Rixos Libertas. Hotel Dubrovnik Palace má zase pláž vyhrazenou jen VIP hostům. Takže si můžete vybrat, kde necháte hodně ze svých peněz.

Bankovní kurzy

A pro ty, kteří se rozhodli utrácet, tady mám kurzovní lístek Jadranské banky: Za 100 korun 28,24 a za 100 Eur – 724,35

Pohonné hmoty

INA: litr Eurosuper 95 za 7,99 a EURODIZEL za 7,23

Dopravní informace

K moři nebo domů se dostanete bez větších problémů, Chorvatský autoklub nehlásí žádné mimořádné situace – jen na Istrii a Jadranské magistrále je zvýšená hustota vozidel a kolony se mohou tvořit na příjezdu k turistickým centrům. Přechody do Slovinska a Maďarska odbavují průběžně. Víkendová dopravní kovbojka vypukne až zítra večer.

Počasí

Na Jadranu bude převážně slunečno a velmi horko: 33 na Istrii, a 34 ve Splitu a Dubrovníku. Ve vnitrozemí Dalmácie až 37 C.

Na otevřeném moři bude foukat severozápadní vítr.19. srpna

Není žádným tajemstvím, že si chorvatské pobřeží rádi pro svou dovolenou vybírají celebrity první kategorie – holywoodští herci, zpěváci i politici z prvních stránek světového tisku. V minulých dnech jste mohli v Dubrovníku potkat například syna lybijského vůdce Muammara Kaddáfího. Saíf al-Islám je doma považovaný za nástupce svého otce a stále častěji řídí záležitosti ropné džamahírije. Je stoupencem usmíření se Západem – s EU i USA. Saíf připlul do Dubrovníku na nenápadné, ale komfortní jachtě pod vlajkou karibského ministátu Svatý Vincent. Z Dubrovníku pak odletěl letadlem neznámo kam.

Bankovní kurzy

Za 100 korun dostanete v pobočkách Erste bank 26 kuna a 80 lipa, za jedno euro 7,25.

Pohonné hmoty

Pohonné hmoty jsou dražší než minulý týden – firma INA prodává EUROSUPER 95 za 7,99 a EURODIZEL za 7,23. Je zvláštní, že světové ceny ropy klesají, ale v Chorvatsku ceny paliva rostou. Premiérka Jadranka Kosorová si kvůli tomu pozvala na kobereček vedení polostátní společnosti INA a vytkla mu sociální necitlivost. Zvýšení cen pohonných hmot se může promítnou do cen prakticky veškerého zboží. Šéfové INY prohlásili, že benzín ani naftu nezlevní minimálně do příštího pondělí. Vláda s tím ale nemůže moc dělat, protože se před časem sama zbavila majority v této strategické firmě.

Doprava

Chorvatský autoklub nehlásí žádné mimořádné situace, hustota provozu je tradičně zvýšená na Jadranské magistrále a zejména při průjezdu turistickými centry. Večer od 21 hodin do 6-ti ráno bude v obou směrech uzavřen obchvat Rijeky – objížďka vede přes město. Hraniční přechody do Slovinska a Maďarska odbavují jen s minimem čekání.

Počasí

Na Jadranu bude zítra převážně slunečno velmi horko-teploty: 34 na Istrii, 35 ve Splitu a 33 v Dubrovníku.

Na moři bude vát vítr proměnlivých směrů s rychlostí do 18 uzlů.18. srpna

Ve Splitu začaly Diokleciánovy dny, což znamená, že v historickém centru můžete každý večer poslouchat koncerty hudby nebo sledovat vystoupení pouličních umělců

Nedobře dopadla cesta jedné české dvojice na Jadran. 24-ti letá Tereza a 37-letý Karel jeli z Prahy přes Záhřeb do Splitu vlakem a s sebou si vezli i kola. Těm ale po vyložení ve Splitu chyběla část vybavení, a tak se je česká dvojice vydala hledat zpět do vlaku. Souprava ovšem právě odjížděla do depa. Češi v panice vyskočili z vagonu, což neměli dělat. Dívka si zlomila ruku a utrpěla pohmožděniny. Ošetření ve splitské nemocnici si asi bude muset zaplatit, protože jí v krvi naměřili dva a půl promile alkoholu.

Bankovní kurzy

Chcete-li si vyměnit peníze, můžeto to udělat například ve Splitské bance: Za 100 korun – 26,57, za jedno euro – 7,24

Pohonné hmoty

Pohonné hmoty v Chorvatsku mírně podražily: Za litr benzínu EUROSUPER 95 zaplatíte u stanic firmy INA 7,99 a za EURODIZEL 7, 23.

Dopravní informace

Provoz na chorvatských silnicích je středně hustý, s občasnými kolonami počítejte na Jadranské magistrále v okolí velkých měst.

Jako každou noc i tuto je – kvůli stavebním pracem - uzavřen obchvat Rijeky a do šesté hodiny ranní se jezdí přes město.

Hraniční přechody do Slovinska i Maďarska jsou bez delšího čekání.

Počasí

Teploty v Chorvatsku každým dnem stoupají jako by léto teprve začínalo – možná to tak letos bude: Na Jadranu má být zítra převážně slunečno a velmi horko: maximální denní teploty na Istrii 33 stupňů, ve Splitu 34 a v Dubrovníku 33. V dalmatském vnitrozemí až 38 stupňů.

Jachtaři by si měli dát pozor ve Velebitském kanálu, kde jsou v noci možné poryvy severovýchodního větru rychlostí 30 až 38 uzlů.17. srpna

V našem magazínu sledujeme plavbu nejpodivnější jachty, která se v posledních letech objevila ve zdejších vodách – je to megajachta jménem„A“ ruského miliardáře, - bankéře, výrobce hnojiv a někdejšího zázračného dítěte Andreje Mělničenka. Pokud jste na moři viděli plovoucí předmět vypadající jako maketa z vědecko-fantastického filmu, pak to byla ona 119-metrová loď. Stála 250 milionů dolarů. Kdyby se to dozvěděli somálští piráti, určitě by nechali tankery na pokoji. Jachta je zajímavá také tím, že při rychlosti větší než 25 mil na hodinu nevytváří žádné vlny. Tento typ proto bude používat i americká armáda. Obyčejnému smrtelníkovi, a to ani Viktoru Koženému, - by se taková loď moc nehodila - jedno natankování plné nádrže stojí neuvěřitelných 1 400 000 dolarů. Pro 36-letého Mělničenka to samozřejmě není žádný problém - na svém účtu má kolem šesti miliard dolarů.

Jachta A kotvila nejprve u Dubrovníku a po několika dnech zamířila k ostrovu Hvar, kde ruský miliardář a jeho žena něco málo pojedli v mondénní restauraci s příznačným názvem Carpe Diem. Objednali si tam dvě lahve šampaňského Dom Pérignon, zjistili chorvatští paparazzi. Mělničenko z Hvaru zamířil na ostrov Vis a odtud odpluje zřejmě do Itálie, aby tam oslavil čtvrté výročí sňatku se srbskou modelkou Aleksandrou Nikoličovou. V Itálii Mělničenko pro účely svatby zakoupil vilu na Azurovém pobřeží: Prodal mu ji - Alain Delon. V této vile už šťastnému rusko-srbskému páru zpívali na soukromém koncertě Whitney Houston, Enrique Iglesias nebo Christina Aguilera. Uvidíme, kdo to bude letos. Třeba se Mělničenkovi už doslechli o českých pěvcích Vaškovi a Evě. To by bylo teprve terno!

Tipy na dnešní večer

Pokud bydlíte ve Splitu nebo jeho okolí, určitě si nenechte ujít začátek slavností, které se jmenují Diokleciánovy dny a konají se – jak jinak – v Diokleciánově paláci ve Splitu. Na peristilu – to je prostranství před chrámem – uvidíte o půl deváté slavnostní zahájení – vystoupí italská skupina přátel historie: Gruppo Storico Romano, která nás přenese do doby velkých římských vladařů. Císaře Diokleciána osobně uvítá primátor Splitu a majitel sítě samoobsluh Željko Kerum. V 21 hodin začne na peristilu asi hodinový muzikál Dioklecián.

Živo bude také v podzemí paláce, kde má být občerstvení zdarma pro všechny, kteří přijdou v dobovém oblečení – to znamená v tunikách. Pokud je nemáte po ruce, postačí i obyčejné prostěradlo.

Na rivě – to je promenáda před palácem - vystoupí pouliční umělci a na pódiích zahrají různé kapely. Diokleciánovy dny potrvají až do konce měsíce, ale nejlepší je samozřejmě jejich začátek, a ten je dnes večer.

Bankovní kurzy

Nezapomeňte se s sebou vzít něco peněz – můžete si je vyměnit například v bance PBZ – 100 korun – 26,73 a za sto eur 724,5 kn.

Pohonné hmoty

Bez sebemenších změn zůstávají ceny PH u čerpacích stanici INA: EUROSUPER 95 za 7,44 a EURODIESEL za 6,67.

Dopravní informace

Kvůli těžké dopravní nehodě je zcela přerušen provoz na dálnici A1 ve směru ze Záhřebu do Splitu na 93-tím kilometru. Dálnice je uzavřena mezi exity Ogulin a Brinje. Policie odklonila dopravu přes Josipdol.

Doprava se po víkendových hrůzách vrací ke letnímu normálu – to znamená, že byste měli počítat se zvýšenou hustotou provozu na Istrii, na Jadranské magistrále a zejména v okolí velkých měst. Hraniční přechody do Slovinska a Maďarska odbavují vozidla plynule.

Počasí

Na Jadranu bude zítra převážně slunečno, ve vnitrozemí se vyskytnou přeháňky. Teploty jdou stále nahoru: 34 na Istrii, 33 ve Splitu a 32 v Dubrovníku. V Dalmáci místy i 36 stupňů. Ráno bude vát z pevniny mírná bora.

Na otevřeném moři bude zítra vát severozápadní vítr rychlostí 4-12 uzlů za hodinu.16. srpna

Určitě jste si všimli, že vody Jadranu brázdí nejen soukromé jachty a rychlé čluny, ale také lodě chorvatské pobřežní policie. Ta má letos v rámci akcí Chobotnice nebo Barakuda spadeno hlavně na ty, kteří porušují pravidla bezpečné plavby. Řidiči vodních skútrů se totiž hrozně rádi předvádějí v těsné blízkosti koupajících se lidí. Kapitáni rychlých člunů – gliserů – zase často zapomínají na zákaz plavby ve vzdálosti 300 metrů od břehu. Dolní hranice pokuty za tento přestupek činí 3000 kun a horní až 15 tisíc, to je zhruba 60 tisíc korun. Policie prověřuje také to, jestli lodě a čluny mají v pořádku osvědčení, viditelné a správné registrační číslo nebo i to, jestli jim místo vlajky nevlaje jen cár látky. Za to všechno hrozí vysoké pokuty a vodní policisté jsou dost nesmlouvaví.

Když už jsme u těch lodí: na vlnách Jadranu můžete v těchto dnech vidět zajímavou jachtu jménem Gold of Lithuania – Litevské zlato. Tato jachta propluje vodami šesti zemí a navštíví 15 středomořských přístavů – z toho tři chorvatské – Šibenik, Split a Dubrovník. Její plavba má všude připomenout, že Litva letos slaví velké výročí – 1000 let od první zmínky o litevském státu.

Stále více turistů do Chorvatska přijíždí v tzv. kempingových autech. Obytné dodávky se opět vracejí do módy, ovšem na nové a lepší úrovni. Tyto chaty na čtyřech a více kolech jsou většinou vybaveny plnohodnotnou kuchyňskou linkou, digestoří, sprchou a satelitní televizí a kvalitní hi-fi soupravou. Jejich posádky netvoří žádní němečtí nebo italští nezaměstnaní, kteří si chtějí levně povyrazit. Západní turisté se vracejí k obytným autům, aby měli více svobody, mohli se častěji přemísťovat a trávit dovolenou co nejblíž přírody. A navíc být pořád ve svém, s veškerým komfortem nové doby. V lepších chorvatských kempech jsou na tyto klienty připravení – mají potřebné přípojky a poskytnou i základní technický servis nebo bezdrátový internet. Týden v takovém kempu stojí čtyřčlennou rodinu 200 až 300 eur. Na parkovištích by si majitelé těchto pojízdných chat měli dát pozor – zloději velmi dobře vědí, že vnitřek vozu skrývá hodně lákavých a drahých předmětů.

A teď třeba jeden tip na výlet. Pokud to máte blízko ostrovy Kornati a ještě jste v tomto národním parku nebyli, pak se tam můžete dostat z pobřeží některou z mnoha výletních lodí, vyplouvajících z Biogradu, Pakoštanu, Zadaru nebo Vodic. Můžete si koupit i výlet včetně jídla a pití. To stojí zhruba 240 kun na osobu. Na Kornati většina turistů míří ke Slanému jezeru, které je pozoruhodné tím, že je vyhřáté o dobrých šest stupňů víc než okolní moře, a to má až 27 stupňů. Na Kornati turisty vítají oslíci, kteří čekají, jaké dobroty jim lidé přivezli. Jestliže se jich nedočkají, vezmou si jídlo sami. Nenechávejte proto své tašky s jídlem jen tak ležet. Na Kornatských ostrovech najdete velmi rozmanitou přírodu – například klify vysoké až 168 metrů nebo hluboké a úzké zátoky podobné norským fjordům.

Bankovní kurzy

Na cestu si vezměte peníze, které můžete vyměnit například v bance Raiffeisen: 100 korun – 27,38 a za jedno euro 7,28.

Pohonné hmoty

Ceny pohonných hmot zůstávají beze změn: litr benzínu EUROSUPER 95 stojí 7,44 a litr EURODIESELu ....6,67

Doprava

Doprava jako vždy na konci víkendu je dost problematická – chorvatský autoklub hlásí zvýšenou hustotu na hlavních tazích k moři i v opačném směru, jakož i na Jadranské magistrále. Před hraničním přechodem Macelj do Slovinska popojíždí kolona vozidel dlouhá několik kilometrů. Volnější je přechod Goričan do Maďarska. Mějte na paměti, že dnes se domů z víkednu vracejí také Chorvati, a ti jedou od moře obvykle až na večer – velmi hustý provoz proto potrvá až do půlnoci.

Počasí

Na Jadranu bude převážně slunečno, jen na Istrii a v Kvarnerském zálivu se mohou objevit mraky. Teploty: 32 stupňů na severním Jadranu, 34 stupně ve Splitu a 33 v Dubrovníku.

Jachtaři by si na severním Jadranu měli dát pozor na neverin.15. srpna

S mandarinkami je to letos špatné – jak už víte – potloukly je kroupy. Zato chorvatským melounům se daří výborně a krupobití jim ublížilo jen minimálně. V dolině Neretvy se urodily melouny o váze do 25 kilogramů. Nejde o geneticky modifikované potraviny, ani obry, kteří vyrostli na umělých hnojivech nebo kristalonu. Vývoj v oblasti melounářství jde ale opačným směrem. Chorvatští odborníci teď pracují nikoli na co největších melounech, ale co nejmenších – tzv. jednoosobových - o váze do dvou kilogramů. Takové melouny se prý lépe jí, mají tenčí kůru a zbude po nich méně odpadu. Chorvatští farmáři z doliny Neretvy pěstují melouny na ploše dvou set hektarů a zatím jich sklidili osm tisíc tun. Výnos z hektaru je ale nižší než například v Maďarsku – je to tím, že melouny zalévané poloslanou nebo slanou vodou z ústí Neretvy nerostou tak rychle, za to prý mají díky mořské vodě spoustu léčivých vlastností. Pro nás – konečné uživatele melounů – je příjemné i to, že se prodávají za cenu od jedné kuny. Pěstitelé ale na tyto ceny žehrají.

Chorvatská armáda musí také šetřit. Vláda už zavedla mimořádné krizové daně, které musí platit i důchodci, a hledá úspory kde se dá, aby se vyhnula nutnosti požádat o půjčku Mezinárodní měnový fond. Armáda proto neutratí tolik peněz za zapalovače Zippo, jak si původně plánovala. Legendární zapalovače měli dostat všichni příslušníci zahraničních mírových misí – například v Afghánistánu. Místo několika tisíc jich ale armáda koupí jen 400. Vojáci mají zippáky v oblibě už dlouho – jsou totiž spolehlivé, nezamrzají, hoří i ve větru a dá se nimi například: ohřát konzerva, osvětlit místnost nebo roztavit kov.

Připomeňme, že první zapalovač Zippo vyrobila v roce 1933 firma Zippo v Bradfordu a vymyslel ho jistý George Blaisdell, kterého prý inspirovala krabička australských cigaret. Celosvětovou popularitu si tyto zapalovače získaly za druhé světové války, kdy je do Evropy přivezli američtí vojáci.

Téměř o polovinu klesl v Chorvatsku prodej aut oproti minulému roku. Obyčejní lidé začali šetřit, ale bohatí dál rozhazují plnými hrstmi. O pět set procent vzrostl prodej vozů značky Ferrari. Loni se neprodal ani jeden, zato letos už pět, a to ještě zdaleka není konec roku. Kupce nejdražšího vozu Ferrari California neodradila ani zvýšená daň z luxuxu, kterou prosadila vláda. Ferrari se prodávalo za 350 tisíc kuna, což je asi milion čtyři sta tisíc korun – teď musí kupující zaplatit jednorázovou daň 177 tisíc kuna a aby toho nebylo málo, doplatí navíc 63 procent hodnoty vozu. Ferarri ho tak letos vyjde na více než dvojnásobek původní ceny. Možná, že by trošku ulevilo šrotovné, ale o tom se tady ani neuvažuje, protože chorvatská státní pokladna je úplně prázdná.

Dnes – jak jste jistě poznali z vyzvánění kostelních zvonů – slavili chorvatští katolíci Vystoupení Panny Marie na nebesa. Nekonají se proto žádné hlučné akce ani party.

Kultura

Večer zato nabízí příležitost milovníkům vysoké kultury. V Dubrovníku – v pevnosti Lovrijenac – v rámci 60. dubrovnických her – můžete shlédnout představení Händelovy opery Acis a Galatea v provedení Chorvatského barokního souboru. Představení začíná o půl desáté. Pokud to dnes nestihnete, Händelovu operu dávají na stejném místě pro velký zájem ještě i zítra.

Bankovní kurzy

Chcete-li si vyměnit peníze, pak tady mám pro vás informaci, že Záhřebská banka za 100 korun nabízí 277 kuna a za jedno euro 7,24.

Pohonné hmoty

Ceny benzínu a nafty zůstávají pořád stejné u stanic firmy INA: litr EUROSUPER 95 za 7,44 a litr EURODIZEL 6,67.

Doprava

S dopravou to nevidím moc slavně. Návraty a příjezdy vrcholí, což znamená zcela jistě komplikace a průtahy. Před platebním terminálem Lučko na dálnici do Záhřebu se táhne čtyřkilometrová kolona. Té se můžete vyhnout, pokud odbočíte na exitu Jastrebarsko a po staré cestě dojede až k Záhřebu, kde můžete dál pokračovat ke slovinské hranici po dálnici. Na přechodu Macelj se ale čeká na odbavení stejně jako na přechodu Goričan do Maďarska.

Počasí

Zítra bude na Jadranu slunečno a místy mírná oblačnost – maximální teploty vystoupí na 31 stupňů na Istrii, 33 ve Splitu a 32 v Dubrovníku. Na pevnině jsou možné ranní mlhy.

Na otevřeném moři bude vát severozápadní vítr.14. srpna

Na chorvatských ostrovech kvete ten druh obchodu, který nepatří mezi počestné. Píše o tom dnešní Jutarnji list. Tzv. společnice na jeden večer nebo noc se ve větším počtu objevily v Dubrovníku a jeho okolí – hlavně na Elafitských ostrovech. Jsou to Češky, Ukrajinky, Rusky, Moldavanky, ale i Chorvatky. Tzv. eskortní služby poskytují klientům na jachtách, kam se z ostrovů nebo pevniny nechávají vozit na člunech. Podle listu je to tak dobře placená práce, že některé společnice cestují do Chorvatska letadly a po práci letí zase domů. Na ostrovech a zvláště na jachtách je tento typ podnikání velmi těžko postižitelný a slibně se rozvíjí také na černohorském pobřeží v okolí Budvy. Všimněme si, že chorvatský list řadí na první místo Češky – zřejmě patří ve svém oboru ke špičce.

Úplně jinak prosazoval v Dalmácii věhlas Čechů a Češek dr. Henryk Šoulavý – to ale bylo přesně před sto lety. Lékařská praxe jej zavedla až do Sarajeva, které tehdy jako celá Bosna a Hercegovina po anexi patřilo Rakousku-Uhersku. V Sarajevu působil jako gynekolog a zároveň zkoumal léčivé účinky termálních vod, které vyvěrají na předměstí Ilidža. Už-už se chtěl vrátit do Čech, když jej chorvatští přátelé pozvali na dovolenou do Dalmácie - na dnešní Kaštelanskou riviéru. Dr. Šoulavý ve Splitu poprvé uviděl moře a oněměl na nad tou krásou. Když se mu vrátila řeč, zjistil, že v Kaštelu Lukšič, kde měl strávit dovolenou, mají úžasné bahno, přesněji řečeno – bahno, které léčí. Před sto lety si tady proto otevřel jeden prvních penzionů a začal prodávat slunce, moře a zdraví. Tak začala velká tradice české a posléze evropské turistiky na Jadranu, která díky bohu nekončí a jejímiž pokračovateli jsme my všichni tady v Chorvatsku.

Kultura

A teď tady mám několik tipů na dnešní večer: vyrazit můžete třeba na jednu z nejlepších diskoték v klubu Aurora v Primoštenu, do Haciendy ve Vodicích nebo do pevnosti sv. Mikuláše v Šibeniku. Tamtéž na náměstí Jana Pavla II. začíná o půl desáté večer folklorních skupin.

Milovníci církevní hudby mají jedinečnou příležitost v Rijece, kde se koná koncert v předvečer velkého katolického svátku – Dne Nanebevzetí Panny Marie. Koncert se odehraje - jak také jinak - v kostele Nanebevzetí Blažené Panny Marie.

Zítra si rozhodně nenechte ujít akce spojené se svátkem Nanebevzetí a běžte se podívat ke kostelům.

Bankovní kurzy

A teď se z nebeských výšin vrátíme na pevnou zem a podíváme se na měnové kurzy: v bance PBZ – za 100 korun – 26,78 a ja jedno euro 7,26 KN.

Pohonné hmoty

Za jeden litr benzínu EUROSUPER 95 ....7,44
Za litr EURODIZEL 6,67

Doprava

Začíná víkend, a to znamená velké stěhování národů. Z Chorvatska odjede podle odhadů 100 tisíc aut a přijede sem 80 tisíc. Očekávejte proto kolony na hranicích – přechod Macelj do Slovinska hlásí už teď čtyřkilometrovou frontu a před platebními terminály u Záhřebu se tvoří kolona až pět kilometrů. Mám proto pro vás dobrou radu: na dálnici z Karlovce do Záhřebu sjeďte už na exitu Jastrebarsko a dál jeďte na Záhřeb po staré silnici, která je ale po opravě ve velmi dobrém stavu – před chorvatskou metropolí se opět napojíte na dálnici, která vás dovede až ke slovinské hranici. Pokud jedete na maďarský přechod Goričan nevyhnete se koloně na obchvatu Záhřebu, kde se dlouhodobě opravuje vozovka a most. Tato překážka se dá bohužel objet jen přes centrum Záhřebu, což v denním hodinách nelze doporučit.

Zítra očekávajte zvýšený provoz v okolí míst mariánského kultu – jak už jsem říkal – věřící slaví jeden z největších svátků.

Pokud se o víkendu budete vracet domů, pak si dejte velký pozor v okolí Brna: Pojede se totiž Velká cena Mistrovství světa silničních motocyklů. Pořadatelé očekávají příjezd až 200 tisíc návštěvníků.

Počasí

Nejprve v Chorvatsku: u moře bude převážně slunečno s teplotami 30 stupňů na Istrijském poloostrově, 32 ve Splitu a 31 v Dubrovníku. Ve vnitrozemí můžete ráno narazit na mlhy a mírnou oblačnost.

Moře má od 24 do 27 stupňů. Na Jadranu bude zítra vát severní a severozápadní vítr a meteorologové jachtaře upozorňuje na možný neverin.13. srpna

Třicet humrů dostalo svobodu! Do moře je pustil jeden slovinský host luxusní restaurace Niko v Zadaru. Nejmenší humr vážil půl kila, největší tři kilogramy. V restauraci stojí tento lahůdkový klepetnatec 620 kun za kilogram – to je asi dva a půl tisíce korun. Host za svobodu třiceti humrů zaplatil majiteli restaurace 1300 eur. Celá restaurace pak sledovala jak Slovinec pouští humry zpět do moře – někteří mořští korýši byli zásahem shůry tak zaskočení, že se z moře chtěli vrátit zpět do akvária v restauraci NIKO. Ta je jinak oblíbeným podnikem smetánky – při cestách do Chorvatska v ní večeří například slavný závodník F1 Michael Schumacher nebo DJ Morales. Stůl si tady už objednal bývalý německý ministr zahraničí Hans Dietrich Genscher nebo kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger. Od politiků ale nemůžeme čekat, že budou pouštět na svobodu humry.

Jiný podivín se zase pustil na cestu z Dubrovníku do Zadaru pěšky, aniž o tom komukoli cokoli řekl. 39-tiletého Australana chorvatského původu hledaly rodina a policie celý týden. Nakonec se milý Krunoslav Ken Madanić objevil v Zadaru, kde s udivením zjistil, že po něm pátrá policie. Svou několikadenní pěší pouť objasnil náhlým pohnutím mysli. Prostě se mu najednou zachtělo jít několik set kilometrů pěšky, a tak šel. Na místě zjistil, že Zadar je to pravé místo na světě, kde by chtěl žít a tak se tam prý přestěhuje. Inu, slunce, moře a horko dělají své.

Jeden z nejlepších chorvatských hotelů je určitě Bluesun Hotel Afrodita v Tučepi na Makarské riviéře. Přinejmenším tak to vidí jedna z největších světových cestovních kanceláří – německá TUI. Ta hotelu Afrodita udělila plaketu, která ji řadí mezi 100 nejlepších hotelů na světě. TUI hodnotila celkem šest tisíc hotelů na všech trvale obydlených kontinentech. Chorvatsku, hotelu a především jeho hostům blahopřejeme.

V některých chorvatských letoviscích – jako je například Dubrovník – rádi tlučou oscarové režiséry – jako je například Jiří Menzel. Toho stloukl nerudný hostinský na počátku srpna, protože mu štáb dokumentaristů pod Menzlovým vedením – zakryl poutač na restauraci. Ukázalo se, že onen hrubián byl válečným veteránem a s těmi nejsou žádné žerty. Jiří Menzel ale není jedinou obětí násilí ze strany chorvatských hostinských: Na ostrovech Kornati zase bijí italské jachtaře. Nejprve je ovšem nalákali na návštěvu restaurace Aquarius a slíbili jim, že je po večeři odvezou vlastním člunem zpět na loď. Italům se nakonec nelíbil účet za téměř pět set eur a tak požádali o podrobný rozpis. To hostinský odmítl stejně jako najednou zapomněl na slib, že hosty odveze zpět na jejich jachtu. Vypukla ostrá hádka, během níž číšníci naházeli hosty i jejich věci včetně dokladů do moře. Zachránila je až posádka lodi, která právě plula poblíž. Italové si stěžovali na velvyslanectví a o případu podivné pohostinnosti už píší i také hlavní italské deníky.

Bankovní kurzy

A teď tady mám pro uklidnění pohled na kurzovní lístek, který je stabilní:
100 korun ...26.56; 1 euro ...7,25 KN

Pohonné hmoty

Ceny pohonných hmot zůstávají beze změn: litr benzínu EUROSUPER 95 koupíte za 7,44 a litr EURODIZELU za 6,67.

Dopravní informace

Provoz je na silnicích ve směru od moře i opačně do vnitrozemí intenzivní, chorvatský autoklub ale nehlásí žádné kolony ani omezení dopravy. K občasným zácpám přesto může dojít na jadranské magistrále v okolí turistických center. Domů se dostanete bez problému – přechody do Slovinska a Maďarska odbavují bez většího čekání.Další zprávy:   6.8. - 12.8.29.7. - 5.8.23.7. - 28.7.16.7. - 21.7.8.7. - 15.7.29.6. - 7.7.

rok 2008
rok 2007
rok 2006
rok 2005
rok 2004

Zprávy připravují redaktoři Radiožurnálu v Dalmácii.mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001- M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová