Toulky biokovským krasem

Chorvatsko... Články ... Témata ... Toulky biokovským…
Publikováno: 09.12.2004

Pohoří Biokovo, které vytváří jedinečný působivý rámec Makarské riviéře, není jen vděčným cílem horolezců a vysokohorských turistů, nýbrž i oblíbeným cílem vycházek a výletů běžných návštěvníků letovisek na Makarské riviéře, těch, kteří mají rádi horskou přírodu a chtějí poznávat geologickou stavbu tohoto přitažlivého pohoří, jeho flóru a faunu, užívat si i krásných výhledů na moře a pevninu.

Bikovo
Krasová krajina Biokova

Z pobřeží se toto pohoří zdá být neschůdné, ale turista se brzy přesvědčí, že je protkáno mnoha cestami a stezkami, nechybějí dokonce ani silnice, jsou tu i dobře upravené cyklostezky. Přitom příroda této chráněné krajinné oblasti (chorvatsky "Park prirode Biokovo") je zvláštní a neobyčejně zajímavá a poskytne návštěvníkovi nenásilnou formou i názornou lekci z geologie, geomorfologie a botaniky.

Přispěje k tomu mimo jiné i "Naučná geologická stezka pod Vilovikem" (Poučna geološka stazu pod Vilovikom), která začíná na 9. kilometru "biokovské silnice" (tzn. 9 km od vstupu do Chráněné krajiné oblasti Biokovo), která vede na nejvyšší bod horstva - Sveti Jure. Vstup na stezku (mezi lokalitami Lemešini doci a Jakičušeja) dobře označen. Stezka není dlouhá, projde se asi za 30 minut pohodlné chůze, její značení nelze přehlédnout. Na informačních tabulích jednoduchým, avšak výstižným způsobem seznamuje s geologickým vznikem horstva, s vlastnostmi vápence a se vznikem krasových jevů.

Jsou na ní k vidění především různé tvary škrapů, tj. několik centimetrů či decimetrů hluboké paralelní ronové rýhy s velmi ostrými hranami, nebo až dva metry hluboké brázdy ve vápencovém terénu. Dále jsou tu závrty, což jsou povrchové sníženiny krasového reliéfu většinou větších rozměrů, které tu navazují jeden na druhý. Pozornost návštěvníka vždy budí tzv. kamenice, což jsou krasové prohlubně nepravidelného nebo kruhového tvaru, většinou s plochým dnem, hluboké od pár centimetrů až výjimečně do jednoho nebo i více metrů. Jsou naplněny vodou a na přístupných místech sloužily k napájení ovcí.

Makarská
Pohoří Biokovo nad Makarskou

Stezka je volně přístupná všem zájemcům, ale například jeskyni Tučepskou Vilenjaču je možno navštívit jen s odborným průvodcem chráněné krajinné oblasti Park prirode Biokovo (kancelář je v centru Makarské). Tato jeskyně, do níž se vstupuje malým otvorem pod mohutnou, téměř sto metrů vysokou skalní stěnou, má bohatou krápníkovou výzdobu (stalaktity, stalagmity, brčka, třásně, záclony).

Na Biokovu se buduje další naučná stezka, a to v blízkosti vrcholku nejvyšší hory Sveti Jure. Tato stezka bude zaměřena především na závrty, na nejhlubší biokovskou jeskyni Amforu a na zdejší ledové jeskyně. Ty jsou pro Biokovo typické a vyskytují se v celém pohoří. V minulosti, a to dokonce v době nepříliš vzdálené, se v nich těžil led pro uchovávání potravin (především v hotelech a restauracích). Ledové jeskyně jsou vesměs vysoko položené, obráceny jsou svými vstupními otvory k severu, takže se v nich v zimě nahromadí velké množství sněhu, který se pak neustálým táním a opětovným zmrznutím mění ve firn a nakonec v led. Teplota v nich je stále pod bodem mrazu. Těžba ledu v těchto jeskyních znamenala ve zdejším velmi chudém kraji možnost práce pro muže. Byla to však možnost obživy velmi nebezpečná a tělesně zvlášť náročná.

Zpřístupnění alespoň jedné z těchto ledových jeskyní připomene návštěvníkům, jak těžko se tady, v blízkosti moře, žilo zdejšímu obyvatelstvu.



Související články

Od Nového roku je zrušen poplatek v tunelu Sveti Ilija
Biokovo
Nejpoužívanější značené pěší cesty v pohoří Biokovo
Hory
Horolezectví, vysokohorská turistika a skalní lezení
Hory chorvatských ostrovů
Tunel "Sveti Ilija" v pohoří Biokovo byl konečně otevřen
Možnost návštěv Chráněné krajinné oblasti Biokovo v roce 2009
Sveti Jure
Cyklistické stezky v oblasti Makarské
Na kole na Sveti Jure (1 762 m) na Biokovu


Mohlo by vás zajímat