Putování pohořím Kozjak

Chorvatsko... Články ... Témata ... Putování pohořím…
Publikováno: 02.12.2003
2.12.2003



Pohoří Kozjak. které se prudce zdvihá z roviny Kaštelského polje (Kaštelansko polje) a vytváří mohutnou kulisu celé Kaštelské riviéře (Kaštelanska rivijera), nevyniká ani svou výškou, ani svou vegetací. Poskytuje však těm, kdo mají rádi pohyb v přírodě, vítanou možnost vycházek a túr po horách, někdy dokonce i velmi náročných, s krásnými výhledy na moře i do vnitrozemí. Předností Kozjaku je dále i velmi snadná dopravní dostupnost z výchozích míst, velmi snadná orientace, a - až na výjimku jištěných cest - celková nenáročnost pohybu v těchto horách.

Kaštely
Kaštel kambelovac a pohoří Kozjak

Pohoří se táhne v délce asi 20 km od Kliského průsmyku na východě, který jej odděluje od pohoří Mosor, na západ do Labinu. V širším smyslu je jeho součástí hora Opor (647 m), ležící na západ od Kozjaku a oddělená od něho průsmykem Malačka (475 m). Nejvyšším vrcholem Kozjaku je hora Veli vrj (vrj znamená v místním dialektu vrh, tj. česky vrch).

Po jižním úpatí vede hlavní železniční trať z chorvatského vnitrozemí do Splitu, a hlavní přímořská silnice, Jadranská magistrála. Ze strany od moře, tedy od jihu, má Kozjak podobu mohutné hradby, směrem z vnitrozemí, od severu, se však pohoří jeví jako zvlněná náhorní planina a vůbec ne jako horský masív. Teprve když se návštěvník ocitne na okraji této vysočiny a otevře se mu široký výhled na moře s malebně rozloženými sedmi Kaštely v Kaštelském zálivu a na ostrovy v pozadí a vidí i nedaleké skalní srázy, získá správný obraz o tomto horstvu dvou tváří.

Při výstupu z Kaštelského polje na hřeben se vystřídají tři vegetační pásma plná kontrastů. Nejprve zelený pruh bujné středomořské vegetace s ovocnými sady, vinicemi a poli, kde se plodinám na zdejším flyšovém podkladě výborně daří. Pak následují vápencové stěny s chudým, pro ně typickým rostlinstvem, které jsou v některých místech vystřídány borovým, před časem vysazeným lesem. Ve třetím pásmu, ve vrcholové náhorní planině, je typická krasová krajina, téměř holá, místy živoří jen makchie. Právě zde bylo prozkoumáno přes dvacet jeskyní a propastí. Na okraji této planiny jsou nejvyšší vrcholky pohoří, vysoké mezi 600 a 700 metry.

Turisté dělí Kozjak na tři pomyslné části: západní s vrcholem Sveti Ivan Biranj a s horskou chatou Malačka, střední s vrcholem Sveti Luka a se dvěma horskými chatami - Putalj a Pod Koludrom, a východní s vrcholem Sveti Juraj a se skalní stěnou.

Většina cest v této oblasti je zajímavá, protože různými způsoby zvládá skalní bariéru Kozjaku a umožňuje krásné výhledy. Dvě cesty jsou dokonce jištěné a jsou velmi atraktivní, neboť představují jakousi miniaturní obdobu vyhlášených dolomitských ferrat. I když jsou výstupy poměrně krátké (1 až 2 hodiny), doporučuje se přivstat si na ně, protože k moři obrácené jižní svahy Kozjaku jsou vystaveny po celý den slunci, které tu nemilosrdně pálí.


Výstupy v pohoří Kozjak

1) Solin - Sveti Juraj (Splitská jištěná cesta).

Do Solinu jezdí ze Splitu autobusy. Zde na zastávce Ninčevići začíná značená tzv. Splitská jištěná cesta (Splitov klinčani put, zkratka SKP). Vede nejprve k severu, prochází osadou a za ní doleva, tedy západní směrem, borovým lesíkem širokou protipožární cestou. Po 40 min. se přijde na rozcestí, odkud se jde vpravo směrem na Šinkuk. Odtud značka pokračuje vzhůru, pak přetíná protipožární cestu.

Je možno udělat malou odbočku po této cestě, která po 15 min. chůze doleva dovede ke stěně, na níž je vytesáno předantické božstvo - satyr Silvanus. Stěna je ale hodně zarostlá.

Po návratu z odbočky se stoupá vzhůru hustou makchií a po nepříjemné suti. Je třeba dávat pozor na značku SKP, která dovede ke skalní stěně. Ta je jištěna skobami a ocelovými lany. Za krátkým zářezem se vystoupí na horní okraj stěny, odkud se pokračuje ještě 20 min. chůze hřebenem na vrch Sveti Juraj (676 m), nejvyšší bod východní části Kozjaku.

Ze Sv. Juraje se může sestoupit do výchozího místa, tj. do Ninčevići, jinou cestou, která je kratší a snadnější. Je značena zkratkou MS (Male Skalice) a vlastně uzavírá okruh.

2) Kaštel Sućurac - chata Putalj - Sveti Luka

Výchozím místem je Kaštel Sućurac, kam jezdí ze Splitu autobus. Od autobusové zastávky se jde severním směrem ulicí Put groblja, přejde se Jadranská magistrála a po několika zatáčkách se přijde asfaltovou silničkou ke hřbitovu s mariánskou kaplí (121 m). Z parkoviště u hřbitova se stoupá po značkách k horské chatě Putalj (50 min.). Chata stojí 460 m n. m., pod jižní stěnou Kozjaku na lokalitě zvané Putalj. V okolí je hustý porost - borovice, duby aj. Je to jedna největších horských chat v Dalmácii, má kapacitu 120 lůžek. V provozu jsou dvě jídelny a kuchyň. Je otevřena nepřetržitě. K chatě vede dobrá silnička. Od chaty je pěkný výhled na pobřeží, na moře i ostrovy.

Na poloviční cestě u Vele Stine odbočuje varianta, která vede borovým lesem a makchií ke kostelíku Sveti Jure (323 m), který dal postavit kníže Mislav a který roku 852 daroval kníže Trpimir splitskému arcibiskupovi Petrovi. Tato odbočka trvá 20 min. Od kostelíka k chatě Putalj je to dalších 15 min.

Kaštely
Kostelík sv. Jiří (Sveti Juraj)

Od chaty se serpentinami stoupá skalním terénem, výhledy jsou stále širší a krásnější. Za 20 min. se dojde do sedla Vrata v hřebenu. Sedlo je zároveň rozcestím. Odtud se jde vlevo makadamovou silničkou nebo stezkou po hřebenu ke kostelíku Sveti Luka (Svatý Lukáš). V blízkosti kostelíka je nejvyšší bod Kozjaku, Veliki vrj (či též vrh) 779 m. Je na něm vojenský objekt postavený za bývalé Jugoslávie. Z vnitrozemí vede na vrchol převážně asfaltová silnice, která vychází ze Solinu.

3) Kaštel Kambelovac - chata Pod Koludrom (též Veli vrj) 3 hod.

Do Kaštela Kambelovac jezdí pravidelná autobusová linka ze Splitu.

Od zastávky se jde ulicí P. Krešimira směrem ke hřbitovu, pak se pokračuje po mostě pro pěší přes Jadranskou magistrálu, pak asi 300 m lesem, čímž se přetne a zkrátí zatáčka silnice. Když se zase přijde na silnici, zabočí se po ní doleva a krátce nato se přijde k horské chatě Pod Koludrom (příjezd možný i vozidly), anebo je také možné jít rovně stezkou pro pěší přímo k chatě. Celkem je to 1 hod. snadného výstupu. Chata je 325 m. n. m. Své jméno dostala podle skalní stěny Koludar, která se tyčí za chatou. Cesta na její vrchol trvá od chaty 45 min.

Z chaty je možno podniknout několik výstupů po značených cestách, z nichž je nejzajímavější výstup na Veli vrj - 2 hod. Nejprve se sestoupí k protipožární cestě, která naši cestu přetíná. Po ní asi 10 min. doprava a pak se zabočí po značkách a mírně se stoupá. Po půl hodině se přijde k rozcestí. Zajímavější je odbočka vpravo. Ve výšce 350 a 620 m vede značení nejprve pod strmou stěnou, pak přes žleby a v zadní části kuloárem k téměř kolmé hladké stěně, která je jištěna ocelovým lanem. Je to varianta jen pro zkušené vysokohorské turisty. Značení pokračuje strmě vzhůru a nakonec vychází na hřeben, odkud je to ještě 20 min. na Veli vrj (779 m), nejvyšší vrchol Kozjaku. Nahoře je vojenský objekt, k němž byla svého času postavena i silnice.

Veli vrj je přístupný i po této silnici, která vychází ze Solinu a vede přes Rupotice kolem někdejších italských kasáren do osady Blace a odtud k vojenskému objektu na vrcholu.

4) Kaštel Stari - chata Malačka - Biranj

Ze Splitu do Kaštelu Starého příměstským autobusdem (18 km), spoje jedou každých 30 minut. Nebo je též možné jet vlakem ze Splitu do zastávky Kaštel Stari (17 km).

Do průsmyku Malačka je možno jet i přímo příměstským autobusem ze Splitu (ze Sukošanské ulice). Jezdí se linkou, která vede průsmykem Malačka do záhorské vesnice Bogdanović.

Ti, kdo se rozhodli jít pěšky z Kaštelu Starého, půjdou od autobusové zastávky asi 100 metrů po splitské silnici směrem zpět na Split na křižovatku, kde se dají tzv. Záhořskou silnicí (Zagorski put), což je cesta do Drniše, směrem na Kozjak. Hned na 1. kilometru přetíná Jadranskou magistrálu, na 2. kilometru pak železniční trať u nádraží Kaštel Stari. Padesát metrů za tratí, u prvního domu (č. 3) opouští značená zkratka silnici, která v zákrutech stoupá do průsmyku Malačka (488 m), a odbočí doprava. Při stoupání do průsmyku se dvakrát dojde k silnici, ale nepřetne se, pokračuje se dál a přetne se až následně.

V průsmyku je na levé straně zřícenina někdejší chaty Malačka, která byla zničena v bojích v 90. letech min. stol. Dnešní chata Na Malački (520 m) je náhradní objekt jen s 20 lůžky, bez elektrického proudu, s jídelnou a kuchyňkou. Obyčejně je otevřena o víkendech. K nové chatě se dojde od staré tak, že se sejde ze silnice doprava asi 200 m a jde se pak vzhůru. Je však též možnost přijet autem, z Kaštelu Starého je to asi 10 km.

Z chaty se dají podnikat různé túry. Směrem na západ se může dojít horskou cestou "Dalmacija" za 1 1/2 hod. na nejvyšší vrchol horského masivu Opor (Crni krug, 650 m) a za 3 hod. na vrchol Labištica (701 m), kde tato cesta začíná.

V okolí chaty byla upravena značená krátká okružní horská rekreační stezka dlouhá asi 3 km. Od chaty se jde směrem na východ k malé zelené oáze s poměrně vysokou vegetací, jezírkem a pramenem. Zvlášť příjemná je na jaře a na podzim, zjména pro rodiny s dětmi nebo pro starší návštěvníky. Kromě uvedených kratších túr a výletů nabízí horstvo Kozjaku ještě cesty po tzv. transverzále, po vrstevnici.

Ta nejpopulárnější, která vede celým pohořím, vychází z průsmyku Malačka a končí v průsmyku Klis nebo v Solinu (potřebná doba je 10 hod., z obou koncových bodů je autobusové spojení do Splitu). Zlatým hřebem je průstup srázů Kozjaku, které se jako mohutná skalní stěna táhne, až na kratší přerušení, celým pohořím. Terén, jímž zde transverzála vede, patří k nejrozlehlejším skalním stěnám v zemi. Pro turisty je tu také přitažlivé absolvování tzv. Splitské jištěné cesty (viz výše). Jednotlivé části transverzály mají svá jména, např. Sredinšnja barijera, Nugal (má podobu amfiteátru), Greda ap. Jsou to významné terény pro skalní lezení. Mají velkou výhodu v bezprostřední blízkosti Splitu, ale nevýhodná je jejich orientace přímo na jih, tudíž velké vedro v létě. Jsou proto vyhledávány místními lezci spíše v zimě.

Ten, kdo se rozhodne projít Kozjak po transverzále, měl by vzít na vědomí, že značení na některých místech chybí a na jiných není úplně spolehlivé. A celá cesta je po celý den vystavena slunečním paprskům, je bez stínu.

Transverzálu je možno absolvovat buď v jednom dni, nebo si ji rozdělit na dva dny a přenocovast buď v chatě Putalj nebo Pod Koludrom.

Jednodenní túry

  • Solin - Splitská jištěná cesta - Sveti Jure - Ninčevići - Solin 4 hod.
  • Solin - Splitská jištěná cesta - Sveti Jure - Klis 5 hod.
  • Solin - Splitská jištěná cesta - Sveti Jure - chata Putalj - Kaštel Sućurac 5 hod.
  • Kaštel Sućurac - chata Putalj - Veli vrj - chata Putalj - Kaštel Gomilica nebo S ućurac 4 hod.
  • Laštel Sućurac - chata Putalj - chata Pod Koludrom - Kaštel Gomilica nebo Sućurac nebo Kambelovac 4 hod.
  • Bijaći - Malačka - chata Pod Koludrom - Kaštel Lukšić nebo Gomilica nebo Kambelovac 6 hod.
  • Malačka - Biranj - chata Pod Koludrom, - Kaštel Gomilica nebo Kambelovac 6 hod.
  • Malačka - Biranj - chata Pod Koludrom - Kaštel Gomilica nebo Kambelovac 6 hod.
  • Malačka - Biranj - chata pod Koludrom - chata Putalj - Kaštel Sućurac 6 hod.
  • Malačka - Crni krug - Labištica - Crni krug - Malačka 6 hod.
Dvoudenní túra

  • Bijaći - Malačka - Biranj - chata Pod Koludrom - chata Putalj - Klis 6 + 6 hod.

Mohlo by vás zajímat