Již od konce 19.stoleti má Lovran díky příznivému podnebí a chráněné poloze pod svahy pohoří Učka tradici klimatických lázní. Staré vily i moderní ubytovací zařízení jsou obklopeny bohatou středomořskou vegetací, jaká se se jinde nevidí.
Lovran byl jedním z nejstarších sídlišť ilyrských Liburnů. Za římské říše si tu stavěli letní sídla bohatí patriciové mimo jiné například z kolonie Tarsatica (Trsat) u dnešní Rijeky. Ve středověku chorvatská městská komuna, později se vládcové střídali. Od 14.stol. do r. 1918 patřil Habsburkům. Benátčané Lovran nikdy nezískali.
Lovran, středověká věž
I když už není staré město sevřeno hradbami, tvoří i dnes kompaktní celek. Z opevnění jen brána Stubica u přístavu. Nejvýznamnější památka, kostel sv. Jiří (Sveti Juraj) ze 14. stol., byl několikrát stavebně upravován, naposled v 18. stol. Jeho fresky z 15. stol. jsou nejcennější a nejkompletnější soubor gotických fresek na půdě Kvarneru (autoři tzv. kastavské a istrijské školy). Vedle kostela stojí středověká městská věž (za prohlídku se platí vstupné). Románská zvonice. Na náměstí výstavné barokní domy. Na nábřeží malý románský kostelík sv. Trojice (Sveto Trojstvo) v gotické podobě, má typickou istrijskou přístavbu zvanou lopica (portikus), jakousi zaklenutou vnější předsíň, zbytky fresek.
Pro novější Lovran jsou typické výstavné vily a hotely v historizujících slozích (druhá polovina 20. stol.), většina z nich v dobrém stavu.
Vytvořením svého uživatelské účtu na Chorvatsko.cz získáte celou
řadu výhod. Za aktivitu na našem serveru Vám dáme body a za ty
získáte dárky. Navíc máte přístup ke všem funkcím včetně hodnocení
a komentářů. Registrovat u nás se Vám vyplatí.