Stará část města je rozložena amfiteatrálně v závěru rozlehlého zálivu. Většina starých staveb města je v barokním a klasicistním slohu (z 18. a hlavně z první poloviny 19.stol.). Pocházejí z období prudkého hospodářského rozvoje města v souvislosti s mořeplavbou, rejdařstvím a stavbou lodí. Pozoruhodné jsou zejména tzv. kapitánské domy a domy bohatých rejdařů uprostřed krásných zahrad (ve 2.pol. 19.stol. vlastnili zdejší rejdaři na 130 lodí pro zaoceánské plavby).
Mali Lošinj, kostel sv. Martina ve stejnojmenné zátoce
|
Z několika kostelů je nejpozoruhodnější kostel sv. Martina (Sveti Martin) ze 2.pol. 15.stol., dnes hřbitovní. Na nejvyšším bodě ostrova se zčásti dochovala benátská pevnost z konce 15.stol.
V roce 1996 došlo v moři u ostrovní skupiny Vele Orulje (východně od jižního cípu ostrova Lošinj) k mimořádnému archeologickému objevu: v hloubce 45 metrů byla nalezena antická bronzovou sochu Apoxyomena, řeckého atleta. Poté, co prošla náročnou restaurací, bylo rozhodnuto, že bude vystavena v blízkosti svého nálezu - v městě Mali Lošinj, a to paláci Kvarner na nábřeží, ve kterém bude zřízeno speciální muzeum pro tento vzácný nález (více informací najdete v tematickém článku: Archeologický nález světového významu - chorvatský Apoxyomenos). Muzeum otevřeno své brány v dubnu 2016 (více informací najdete v článku: Bylo otevřeno Muzeum Apoxyomena v letovisku Mali Lošinj).