Pula, město staré více než tři tisíce let, je přehlídkou historických staveb tak, jak vznikaly v průběhu věků. Nejvýznamnější památky pocházejí z římské doby. Jaké pozoruhodné pamětihodnosti byste v Pule rozhodně neměli minout:
Římský amfiteátr (Arena)
- Největší antická památka v Pule pochází z 1. století, z doby císaře Vespasiána. kdy sloužila jako bojiště gladiátorů.
- Je pátý nejzachovalejší v Evropě a pokládá se po římském koloseu za nejvelkolepější stavbu svého druhu na světě.
- Předpokládá se, že amfiteátr pojal až dvacet tisíc diváků, kteří přišli sledovat gladiátorské zápasy.
- Benátčané jej po dobytí Puly zdevastovali a proměnili ve zdroj stavebního materiálu pro stavby svých paláců a veřejných budov v Benátkách.
- Dnes je amfiteátr dějištěm řady festivalů, velkých koncertů a dalších kulturních i zábavních akcí. Pořádají se tu i představení gladiátorských zápasů.
- Více informací najdete v tematickém článku: Římský amfiteátr v Pule - Arena
Římské fórum (Forum)
- Centrální náměstí a důležitý veřejný prostor antické a středověké Puly.
- Nachází se v západní části starého města pod svahem pevnosti Kaštel, blízko nábřeží.
- V severní části fóra stály tři chrámy: centrální zasvěcený kapitolským bohům Jupiterovi, Juno a Minervě a vedle něj zrcadlově dva menší identické - dvojčata. Centrální chrám se nedochoval. Do dnešních dnů můžeme obdivovat jeden z dvojice menších - Augustův chrám. Z druhého chrámu - bohyně Diany zbyla jen zadní stěna, která byla využita na konci 13. století při stavbě renesanční radnice (vijećnica). Zachovalé římské prvky Dianina chrámu jsou dodnes viditelné jako součást zadní části radničního paláce.
Augustův chrám (Augustov hram)
- Chrám zasvěcený kultu Augusta a Romy postavený na počátku 1. století na někdejším pulském fóru (dnešní náměstí též nazváno Forum)
- Chrámu dominuje klasické průčelí s korintskými sloupy, otočené směrem do náměstí.
- Z antického chrámu se stal byzantský, a poté byl přestavěn na křesťanský kostel. Díky tomu se chrám dočkal novověku, kdy nejdřív sloužil jako skladiště obilí a od počátku 19. století, v něm bylo umístěno muzeum antických artefaktů.
- Při bombardování v roce 1944 byl téměř zničen a po válce byl rekonstruován. Dnes je v něm lapidárium a muzeum antických plastik jako součást Archeologického muzea Istrie..
Triumfální oblouk rodiny Sergiů (Slavoluk Sergijevaca - Slavoluk Sergijevaca - Zlatá brána (Zlatna vrata)
- Bohatě zdobený vítězný oblouk byl postaven v 1. stol. př. n. l. na počest významné římské rodiny Sergiů.
- Byl součástí Zlaté brány (Porta Aurea, v pulském opevnění (původně byla skutečně pozlacena), což je dnes místně zkomoleno na Portarata).
- Zlatá brána byla i s okolními hradbami začátkem 19. stol. zbořena a zůstal zachován jen triumfální oblouk. Nyní bývá mylně nazýván Zlatou branou.
- Přilehlé malé náměstí Portarata slouží k pořádání různých divadelních a koncertních akcí i jako oblíbené místo setkávání.
Další antické památky:
- Herkulova brána (Herkulova vrata - Porta Hekulea)): pochází z 1. stol. př. n. l. a byla součástí římského opevnění. Nachází se v ulici Carrarina mezi dvěma středověkými válcovými věžemi.
- Dvojitá brána (Porta Gemina - Dvojna vrata): také tato brána 2. až 3. stol. byla součást římského opevnění. Nyní tvoří vstup do Archeologického muzea, k Malému římskému divadlu a areálu pevnosti Kaštel, kde si lze prohlédnout sbírky Historického muzea Istrie (Povijesni muzej Istre).
- Malé římské divadlo (Malo rimsko kazalište): pozůstatky divadla ze 2. stol. se nacházejí na severozápadním svahu pod pevností Kaštel. Pula v té době měla amfiteátr a dvě divadla.
- Římská mozaika (Rimski mozaik): najdete ji ve spleti uliček odbočujících z ulice Sergijevaca, cesta značena informačními ukazateli. Je to původní římská podlahová mozaika (69 m2) z některé římské vily. Zachycuje výjev z řecké mytologie, kdy je Dirké, manželka thébského krále Lýka, potrestána za pokus o vraždu své neteře. Mozaika byla objevena v r. 1959 na dvorku obytného domu. Mozaika je plně restaurována a konzervována. Přístup je volný.
Církvení památky:
- Katedrála Panny Marie (Sveta Marija): renesanční stavba s překrásným interiérem a stopami starších předchůdkyň pochází z 15. století a je částečně barokizována. Stojí na nábřeží (Riva) pod Kaštelem.
- Františkánský klášter (Franjevački samostan): od katedrálu k němu dojdete prudce stoupající uličkou Uspon sv. Franje Asiškog. Ukrývá sbírku kopií istrijských fresek (vývoj freskového malířství v Istrii 11. až 17.století. V kapli sv. Jana, která patří ke klášteru, si prohlédnete vzácnou mozaiku ze 2. století (podrobněji v článku: V Pule byla zachráněna cenná římská mozaika ). Podlahová mozaika zobrazuje kantharos (nádoba) se svastikou a hippokampa (mořský koník).
- Kaple Panny Marie Nádherné (Kapela sv. Marije Formoze, Sancta Maria Formosa): nenechte si ujít jedinečné zbytky někdejší nádherné byzantské baziliky z doby ravennského exarchátu v 6. století, která byla Benátčany ve 13. století vyloupena a zničena. Dochovala se pouze pohřební kaple - parekklésion (Memorijalna kapela) s římským sarkofágem s ostatky svatých ze 3. století a fragmenty podlahové mozaiky. Zbytek výzdoby byl v průběhu staletí rozkraden. Nachází se ve Flaciusově ulici, jižně od Františkánského kláštera. Podrobněji v tematickém článku: Pohnutá historie baziliky Sancta Maria Formosa v Pule.
Pevnostní památky
- Pevnost Kaštel: bastionovou pevnost postavili kolem roku 1630 Benátčané na místě někdejšího římského opevnění. Vypíná se na kopci přímo na starým městem. Dnes je v něm umístěno Historické muzeum Istrie (Povijesni muzej Istre).
- Rakousko-uherská pevnostní soustava vznikala od dvacátých let 19. století jako obrana pulského přístavu, který se stal v polovině 19. století hlavním válečným přístavem Rakouska-Uherska. Byla vybudována soustava pevnostních objektů v několika prestencích na západním i východních pobřeží Istrie, od Rovinje až po Brijunské ostrovy, ostrov Lošinj a na sever až k Labinu. Práce probíhaly až do pádu Rakouska- Uherska. Rozsáhlá soustava zahrnovala 27 pevností a šedesát baterií. Některé tyto pevnosti byly postaveny na místech původních obranných objektů – např. Punta Christo, Ferdinand Max, Kaiser Franz I. a Monte Grosso, další byly postavěny na nových místech, na pevnině i na ostrovech., např. Bourguignon, (Fort Monsival), Casoni Vecchi (Monte Paradiso), San Michele, San Giorgio, Monte Zaro, Monvidal, Munide, Maria Louise, Muzil, Tegetthoff, Stoja, Verudela, Castelier, Bradamante (Valmarin), San Daniele, Turtian, Pomer, Forno a Paravia. V současné době je pro veřejnost otevřena pevnost Verudela, v níž je umístěno Akvárium Pula (podrobněji v článku: Akvárium v Pule - jedno z nejpřitažlivějších mořských akvárií na Jadranu. V pevnosti Monte Paradiso se pořádají koncerty a festivaly. Většina dochovaných pevností není veřejnosti přístupná (vnitřní prostory), ale dají se zvenku obejít a prohlédnout. Informace o jednotlivých pevnostech: Pula Fort Center
- Zerrostrasse: rakousko-uherský komplex podzemních chodeb Zerrostrasse vznikl během první světové války a sloužil jako úkryt obyvatelům města a také jako úložiště munice. Je přístupný ze tří míst ve městě, např. z Fóra, a uvnitř se nachází výstavní galerie.