Před příchodem Římanů byl pod názvem Aenona střediskem ilyrského kmene Liburnů. Za římské vlády bylo sídlo opevněno a vybaveno některými veřejnými stavbami (vykopávky). Nin, který vyrostl na ostrůvku v laguně a s pevninou je spojen dvěma mosty, dosáhl největšího rozkvětu v 9. - 11. stol., kdy byl biskupským sídlem i občasným sídlem chorvatského krále. Přitom zdejší biskup byl tzv. "chorvatským" biskupem, tj. biskupem s jurisdikcí na celém území tehdejšího Chorvatska. Nejvýznamnější z biskupů byl Řehoř z Ninu (Grgur Ninski), přední bojovník za slovanskou liturgii (jeho socha ve Splitu před Zlatou branou).
Nin, most s Dolní městskou bránou |
Od 14. stol. byl součástí benátského panství, a to až do pádu Benátské repulbiky koncem 18. stol. Nin byl zničen ve válečných konfliktech mezi Benátkami a Tureckem. Na přelomu 17. a 18,. stol. byl Nin znovu vybudován, avšak jen jako obec vesnického rázu. Dalšímu rozvoji bránila malárie, v okolí tehdy velmi rozšířená.
Kostelík sv. Kříže |
Poblíž místa, kde pravděpodobně stával královský palác, se zachoval charakteristický, velmi cenný příklad starochorvatského stavitelského umění, kostelík sv. Kříže (Sveti Križ) z 11. stol. Je díky svým proporcím skutečně monumentální, přestože jde o stavbu malých rozměrů. Právem si zaslouží označení "nejmenší katedrála Evropy" (byl opravdu po určitou dobu biskupským kostelem, a to od vlády knížete Domagoje v 9. stol.). Díky nepatrnému naklonění levé vnitřní stěny (vedle hlavního vchodu) dochází k tomu, že 9. února na svátek sv. Ambrože, patrona ninských benediktinů, směřuje poslední sluneční paprsek na křtitelnici a ozařuje ji (podobný jev je v kostele v osadě Rovanjska u Starigradu-Paklenice dne 23. dubna).
Dále je zde Biskupský palác (nyní fara) a kostelík sv. Anselma (Sveti Ansel či Anzelm) na místě, kde stála románsko-gotická katedrála se zvonicí a klenotnicí, jejíž sbírka "Zlato a stříbro Ninu" je nádherný nevelký soubor relikviářů z období od r. 800 do r. 1300. Patří k mimořádným sakrálním památkám svého druhu v zemi. cenné jsou i exponáty zdejší archeologické sbírky (arheološka zbirka).
Restaurovaný kostelík sv. Ambrože (Sveti Ambroz) z 10. - 11. stol.
Součást někdejšího souvislého opevnění Horní brána (Gornja vrata). Kromě ní a části východních hradeb se z dřívějšího opevnění nezachovalo téměř nic.
Z římských památek má Nin zajímavé rozsáhlé zříceniny Dianina chrámu a amfiteátru (za městečkem na někdejším fóru).
Tématický článek: Nin - malé město a jeho velká historie.
Aktualita: Víte, co je "ninska šokolijada"?.