- Po Ilyrech (kmeni Delmatů), kteří tu žili prvním tisíciletí př.n.l., zůstaly dosud ne zcela prozkoumaná opevněných sídla - gradiny a pohřební mohyly.
- Ve 3. stol. př.n.l. Ilyry vystřídali Římané, což potvrzuje mimo jiné vykopávky nekrople v osadě Soline. Podmořské archeologické nálezy svědčí o tom, že ze zdejšího přístavu vedla obchodní stezka, po níž se zásobovaly vojenské tábory ve vnitrozemí.
- První zmínky o osadě nazývané Beroyllia pochází z doby byzantského císaře Porfyrogeneta (905 - 959), přesněji z jeho knihy O vládnutí říši. Byla tehdy jednou ze čtyř obydlených pevností starého neretvanského knížectví zvaném Paganija.
- Ve středověku zde vládli uhersko-chorvatští králové, bosenká knížata a Benátčané, koncem 18. století pak Habsburkové, nakrátko Francouzi (součást Napoleonových Ilyrských provincií) a potom zase až do 1. světové války Rakušané.
- Již od 16. století se osada Brela dělila na dvě části: přímořská Dolní Brela (Donja Brela) a Horní Brela (Gornja Brela), která se nachází nad sedlem Dupci v nadmořské výšce 300 metrů (nyní při sjezdu od dálnice A1 z exitu Šestanovac).
- Název Brela pochází z označení pramenů vody (vřídlo=vrelo). Jedná se o podmořské prameny sladké vody, které vyvěrají pod mořskou hladinou blízko pobřeží.
- Dnešní obec vznikla v poměrně nové době přestěhováním obyvatelstva z podbiokovských vysoko položených obcí za snazším živobytím k moři.