Původní stará Podaca ležela mimo pobřeží, asi 1 km od moře, na úpatí kopce Viter (770 m). Velmi utrpěla při zemětřesení v r.1962 a byla proto opuštěna. Rychle se začala rozvíjet nová část přímo na pobřeží.
Gornja Podaca, opevněná věž |
Stará část, tzv. Gornja Podaca, patří svou původní architekturou k nejtypičtějším vesnicím podbiokovské oblasti. Za pozornost stojí především její kamenná selská stavení s otevřeným podloubím v přízemí. Hřbitovní předrománský kostel sv.Jana Křtitele (Sveti Ivan Krstitelj od Groblja) uprostřed staré vesnice pochází z 12. - 13. stol; v jeho sousedství byl na hřbitově postaven v 18,. stol. v barokním slohu farní kostel sv. Štěpána Prvomučedníka (Sveti Stjepan) vybudovaný na základech starší církevní stavby.
Při vstupu do této staré části obce od jihu se tyčí na skále zřícenina válcové obranné věže, zvané místně Kula, postavené v 17. stol. na obranu před Turky. Zachovala se i skromná část hradebních zdí.
Na zdejším hřbitově je k vidění i pěkný středověký náhrobní kámen - stećak s ornamentální výzdobou (viz tematický článek: Výlety za stećky). Stará část vesnice je s novou spojena cestou.