Přírodní unikáty
- Kromě pohoří Biokovo a nádherných pláží si při dovolené v letovisku Brela nenechte ujít ani další přírodní krásy.
- U pláže Berulia se nachází přírodní jeskyně Medvidina. Kdysi v ní žil vzácný tuleň středomořský (morski medvid, morski čovik). Dnes odsud tento živočišný druh vymizel a občas ho vídají u pobřeží Istrie.
- Zátoku Vruja tvoří rozsáhlá soustava pramenů a strmé skály horského sedla Dupci. Jedním z pramenů je hluboký podmořský závrt, z něhož vytéká ohromné množství vody. Vruja tak zřejmě představuje největší pramen na Jadranu. Na nádherné pláže kolem zátoky Vruja se dostanete nejlépe lodí. Z útesu můžete sledovat pestrobarevná hejna ryb, které sem připlouvají kvůli potravě a množení.
- Nad celou osadou dohlíží tzv. biokovské oko (šuplja stina), přírodní útvar na vrcholku hory Biokovo. Jedná se o velký, přírodně vzniklý otvor, díky kterému lze pozorovat celá Brela i přilehlé moře.
Další zajímavosti
- Pěstuje se zde velmi kvalití odrůda višně: tzv. dalmatská maraska (brelanská maraska se nazývá sokoluša).
- Šakan bylo v minulosti označení pro tuleně středomořského, který se po staletí vyskytoval ve zdejších vodách. Lidé mu přisuzovali mýtické schopnosti a báli se ho. Přezdívali mu mořský člověk, nebo mořský poustevník a tvrdilo se, že unáší lidi a topí je.
- Legenda o potopeném městě Pelegrin hovoří o překrásném městě, které pohltila voda. Aby se město zase vynořilo, objevuje se prý každý rok o vánoční půlnoci neřízená drožka tažená dvěma splašenými koňmi, v níž jedou princ a princezna. Ten, kdo na místě v tu chvíli stojí, musí naskočit do kočáru a vrátit otěže do rukou prince.