Léčebné zaměření letovisek Veli a Mali Lošinj

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Léčebné zaměření…
Publikováno: 08.10.2005

Nejprve otázka: Víte, co je to heliomarinoterapie (chorv. heliomarinoterapija)? Je to léčba sluncem a mořskou vodou, kterou používá léčebné zařízení v letovisku Veli Lošinj na ostrově Lošinj (Lječilište Veli Lošinj). Samo letovisko Veli Lošinj bylo již koncem 19. stol. prohlášeno klimatickým lázeňským místem.

Tato léčba je zaměřena na kožní nemoci, především na obávanou a zatvrzelou psoriázu, tj. lupenku. Podle mnoha dermatologů má tato terapie, která používá pouze přírodních zdrojů, tedy slunce a moře, velmi dobré výsledky. Zdejší odborníci uvádějí, že téměř u 90 % pacientů nemocných lupenkou, kteří byli léčeni po dobu čtyř týdnů heliomarinoterapií, zmizely příznaky této choroby na plných šest měsíců, což při jiných léčebných metodách nebývá obvyklé.

Léčebné zařízení má v léčení psoriázy dlouholeté zkušenosti a v posledních 50 letech se stalo útočištěm pacientů s lupenkou nejen z celého Chorvatska, ale i z dalších zemí.

Třetina nemocných léčených na psoriázu v léčebném zařízení tvoří děti. Zejména jim přináší původní klasická léčba lupenky v nemocnicích psychické problémy, které děti zvládají jen obtížně a které negativně působí i na sám vývoj choroby. Zdejší léčba, při níž je pamatováno i na relaxaci dětí, probíhá bez stresu, v přátelském prostředí léčebny. Léčbu v posledních letech úspěšně doplňuje i školní výuka, která je v léčebně po celý rok organizována, takže odpadají obavy dětí i jejich rodičů, zda se jim po návratu z léčebny podaří dohnat zameškané učivo.

Pro budoucnost se předpokládá, že se léčebna rozšíří a přemění ve specializované nemocniční zařízení, v centrum léčby lupenky pro celé Chorvatsko.

Pokud jde o zaměření letoviska Mali Lošinj, to chce akcentovat své původní zaměření klimatických lázní.

Sezóna v hotelech v Malém Lošinji se stále prodlužuje. Zásluhu na tom mají úspěšné pobyty na ostrově pro alergiky a další návštěvníky, kteří oceňují jejich blahodárné účinky.

Do Malého i Velého Lošinje přijíždějí hosté z různých zemí Evropy, kteří trpí alergiemi, potížemi dýchacích cest a jinými problémy. Velmi úspěšně se projevila spolupráce především s Německým svazem alergiků a astmatiků. V posledních dvou letech objevila Lošinj i skandinávská sdružení podobného zaměření. Počet leteckých pobytů ze Švédska a Norska stále stoupá, zájezdy přijíždějí i v době, která dříve platila za vyloženě mimosezónní. V zimních měsících přilétávají senioři, kteří tráví na ostrově právě ty měsíce v roce, kdy klima v jejich zemích je obzvlášť nepříznivé.

Mnoho hotelů přizpůsobilo své vybavení právě těmto pobytům. Nechybějí v nich proto wellness-zařízení, bazény s vyhřívanou mořskou vodou, organizují se léčebné a rekreační programy. Rozšiřuje se nabídka akcí pro aktivní odpočinek. Nezapomíná se ani na kulturní a zábavní vyžití. Vybrané hotely dokonce přizpůsobují své jídelní lístky přáním těchto hostů.

Dosavadní trend zaměřený na prezentaci obou letovisek jako klimatických lázní se ukazuje jako velmi úspěšný. Je to vlastně návrat k původnímu zaměření zdejších pobytů. Svou slávu a věhlas získala zdejší letoviska před více než 100 léty právě jako klimatická lázeňská střediska.


Mohlo by vás zajímat