Moderní loď z uhlíkových vláken bude jezdit na lince z Rijeky na ostrov Lošinj

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Moderní loď z…
Publikováno: 24.01.2013
Mali Lošinj
Mali Lošinj

Agentura pro pobřežní linkovou dopravu (Agencija za obalni linijski promet) udělila koncem loňského roku koncesi na provozování rychlé lodní linky č. 9308 Mali Lošinj - Ilovik - Susak - Unije - Martinšćica - Cres - Rijeka společnosti U.T.O. Kapetan Luka, která tak nahradí dosavadního provozovatele Jadrolinji. Změna však nenastane pouze v subjektu provozování linky, ale také uvedení úplně nového plavidla. Linku nebude nadále zajišťovat katamarán Jadroliniije Dubravka, ale supermoderní katamarán z uhlíkových vláken "Krilo Carbo".

Již při své premiéře v rijeckém přístavu vzbuzoval "Krilo Carbo" pozornost svým futuristickým vzhledem. Je to první katamarán na Jadranu, jehož konstrukce byla vyrobena z uhlíkových vláken. Díky tomu je lehčí než klasická plavidla z hliníku, rychlejší a má menší spotřebu paliva.

Split
"Krilo Jet" z flotily společnosti "Kapetan Luka"
ve splitském přístavu

Loď byla vyrobena v loňském roce v norské loděnici "Brodrene Aa". Je dlouhá 40,5 metrů, široká 10,7 metrů a váží 90 tun. Má kapacitu 350 míst k sezení ve velkých pohodlných křeslech na dvou palubách. Velké prosklené plochy poskytnou cestujícím takový výhled na všechny strany, že budou mít dojem jakoby seděli na otevřené palubě.

Vlastník společnosti, Luka Tomić doufá, že se v dohledné době podaří zkrátit dobu plavby z dosavadních čtyř a půl hodin v případě zastávek ve všech přístavech trasy. Při tak velkém počtu zastávek ji totiž značně limituje snížená rychlost v přístavech - 5 námořních mil v hodině, kterou plavidla musejí dodržovat. Protože plavidla stejného typu jako je Krilo Carbo nezpůsobují téměř žádné vlny, mohou se v zahraničí i v přístavech pohybovat rychlostí 10 až 15 mil. Odpovědných orgánům tedy podal návrh na změnu přepisů.

Společnost Kapetan Luka provozuje již několik let rychlou lodní linku č. 9608 Korčula-Prigradica-Hvar-Split s katamaránem "Krilo Jet" a loděmi "Krilo" a "Mala Lara".

Koncese na provozování linky je platná do konce roku 2016. Pak už se výběrových řízení na všechny lodní linky budou moci zúčastňovat přepravci z celé Evropské unie.

Obrázky katamaránu "Krilo Carbo" si můžete prohlédnout na stránce: www.krilo.hr.


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat