Statistiky záchranné a pátrací služby za rok 2012

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Statistiky…
Publikováno: 11.02.2013
Umag
Moře před bouří v istrijském Umagu

V loňském roce koordinovala Národní ústředna pro koordinaci pátrání a záchrany na moři (Nacionalna središnjice za usklađivanje traganja i spašavanja na moru – MRCC, telefon 195) se sídlem v Rijece 365 akcí, při nichž bylo zachráněno 825 osob a 167 plavidel.

Zemřelo 17 osob, o tři méně než v předchozím roce. Další 4 osoby jsou vedeny jako nezvěstné. Statistiky evidují i méně zraněných osob – letos jich bylo 42.

Stejně jako v předchozích letech nejvíce intervencí záchranné a pátrací služby si vyžádala plavidla neschopná plavby kvůli poruše motoru, poškozenému kormidlu a nedostatku pohonných hmot (78 akcí). Druhým nejčastějším důvodem zásahu bylo poskytnutí lékářské pomoci (53 akcí). Následují záchranné akce kvůli ztroskotání plavidla na břehu (celkem 51 akcí), srážce dvou plavidel (12 akcí), potopení plavidla (10 akcí) a požáru na plavidlech (7 akcí). V loňském roce bylo zničeno 10 plavidel a poškozeno 50 plavidel.

Telašćica
Zátoka Telašćica na jihu ostrova Dugi otok
a Kornatské ostrovy - ráj pro jachtaře


Ze statistik vyplývá, že kromě nepříznivého počasí a jsou i nadále nejčastějším důvodem nehod nedostatečná znalosti a zkušenosti jachtařů či námořníků, špatné vybavení plavidel, nedodržování předpisů a nesprávné chování členů posádek. Proto záchranná služba radí všem na moři pravidelně sledovat předpovědi počasí a zvláště za nepříznivých povětrnostních podmínek přizpůsobit plavbu svým schopnostem. Také doporučuje doplňovat si znalosti o nová pravidla a předpisy o bezpečnosti plavby.

Na záchranu koupajících se osob se konalo 20 akcí a 11 případech byli zachraňováni surfaři. Při nehodách potápěčů zasahovali záchranáři osmnáctkrát.

Upozorňujeme, že Národní ústředna pro koordinaci pátrání a záchrany na moři (Nacionalna središnjice za usklađivanje traganja i spašavanja na moru – MRCC) má nové bezplatné telefonní číslo 195. Staré čílo 9155 platí jen do 13. února 2013.


Zdroj informací:Mohlo by vás zajímat