Mimořádná výstava Pabla Picassa v Záhřebu

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Mimořádná výstava…
Publikováno: 05.03.2013
Záhřeb
Záhřeb

Dne 23. března letošního roku bude slavnostně zahájena v Galerii Klovićovy dvory (Klovićevi dvori) výstava vskutku mimořádného významu, a to "Picasso - Mistrovská díla z Picassova muzea v Paříži". Tato výstava představuje další významný krok záhřebské Galérie Klovićovy dvory na její úspěšné cestě zprostředkovávat chorvatským milovníkům umění poznání vrcholných děl především evropských moderních výtvarných umělců. Zatím se zde konaly mimo jiné tyto výstavy: "Van Gogh", "Mondrian a malířská škola", "Dora Maar a Picasso", "Tichá vzpoura – největší mistři německého expresionismu", "Pompeje – život ve stínu Vesuvu" nebo "Marc Chagall". Každou z těchto výstav navštívilo v Záhřebu mezi 80 až 100 tisíci zájemci. Záhřebská galerie navázala intenzivní jednání s předními evropskými galeriemi a muzei a v průběhu let si získala jejich důvěru a výbornou pověst spolehlivého partnera. A tím si otevřela cestu k další plodné spolupráci v tomto oboru.

Připravovaná výstava představí široké chorvatské veřejnosti, odborníkům i milovníkům umění z blízké i vzdálenější Evropy jednoho z největších malířů uplynulého století a to v celé šíři jeho rozsáhlého vývojového období. Mezi padesáti šesti obrazy a plastikami budou vystavena mimo jiné z jeho uměleckých začátků, např. obraz, který Picasso vytvořil ve svých čtrnácti letech (v roce 1895) a v němž vycházel z odkazu velkých španělských malířů předcházejících staletí. Především jsou na výstavě zastoupena díla z dalších období hledání stále nového výrazu - modrého a růžového období, z období analytického a syntetického kubizmu, klasicistního období i krátkého období romantismu, dále surrealismu, expresionismu a ze závěrečného období návratu k dědictví velkých mistrů – Velázqueze, Rembrandta a Goyi. Mezi jinými špičkovými díly uvidí návštěvníci např. "Portrét muže" (1902 – 1903) z modrého období nebo autoportrét, který vytvořil v roce 1971, tedy v závěru svého života.

Na výstavě se bude promítat dokumentární film o Picassově díle a životě a bude vystaveno 41 fotografií, umožňujících detailní pohled do soukromého i uměleckého života velkého tvůrce. Zvláštní pozornost přitom bude věnována vztahu k fotografce chorvatského původu Doře Maar, která byla v době první světové války velkou mistrovou láskou a múzou. Právě na její vztah s Picassem byla zaměřena výstava „Dora Maar a Picasso“, která se v roce 2004 konala v Klovićových dvorech a jejíž kustodkou byla právě Dr. A. Baldassari, ředitelka Picassova muzea v Paříži a autorka připravované záhřebské výstavy. A právě s touto významnou francouzskou historičkou umění bylo dohodnuto zapůjčení Picassových obrazů do Záhřebu za mimořádně výhodných podmínek. Bylo přitom využitou skutečnosti, že několikaletá komplexní obnova Picassova muzea v Paříži je těsně před dokončením a mistrovy obrazy mohly tak být ještě před jejich opětovnou instalací do zrekonstruovaného pařížského muzea vystaveny v Záhřebu. Jakmile by instalace v jejich domovském muzeu proběhla, nepřipadalo by již zapůjčení v úvahu.

Součástí výstavy bude i obsáhlý katalog (přes 200 stran) s odbornými články předních znalců Picassova díla a života v několika jazykových mutacích.

Výstava, která bude trvat do 7. července 2013, bude jistě znamenat další krok na cestě přední chorvatské kulturní instituce, Klovićových dvorů, k vybudování vlastní tradice střediska umění a kultury, významného pro celou tuto část Evropy.

Více informací o výstavě najdete na stránkách Galerie Klovićevi dvori: www.galerijaklovic.hr

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat