Regata tradičních kvarnerských plachetnic v Krku

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Regata tradičních…
Publikováno: 13.08.2013
Krk
Krk, přístav

Dne 15. srpna, tedy na největší chorvatský mariánský svátek (Nanebevzetí Panny Marie) bude v Krku na stejnojmenném ostrově zahájena jadranská regata tradičních plachetnic nazývaná "Krčka jedra" (Krcké plachty). Této regaty se každoročně zúčastňuje stále větší počet závodníků – majitelů a milovníků těchto starých plavidel.

Závod starých plavidel je divácky mimořádně přitažlivý, neboť zúčastněná plavidla představují cenné námořní dědictví oblasti Kvarnerského zálivu a vidět je v takovém počtu na jednom místě je velký zážitek. Je to jedinečná podívaná na všechny ty zde shromážděné staré leuty, pasary, gajety, guci a další typy starých rybářských lodí, především s latinskými s plachtami.

Krk
Město Krk


Tato plavidla sloužila v minulosti především k rybolovu a k dopravě osob i nákladů od velkých lodí k pevnině. Postupně byly vytlačeny z používání modernějšími plavidly, ale v poslední době se jejich revitalizaci opět věnuje velká pozornost a úspěšně se využívají v cestovním ruchu. Podobná přehlídka tradičních plavidel se v tomto regionu každoročně koná i v letovisku Mošćenička Draga na Kvarnerské riviéře.

Regata startuje přesně ve 12 hodin v poledne z nábřeží v Krku, a to úderem zvonu na zvonici katedrály. Po skončení následuje na nábřeží zábavní program s hudbou a gastronomickou nabídkou.

Zdroj informací:

  • Turistické sdružení města Krku (Turistička zajednica grad Krka): www.tz-krk.hr
  • Plachetnicový klub "Plav" (Jedriličarski klub "Plav"): www.jk-plav.hr

Mohlo by vás zajímat