Pozvánka na rybářský týden v Crikvenici

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Pozvánka na…
Publikováno: 20.08.2013
Crikvenica
Crikvenica

Tato tradiční slavnost je jednou z nejstarších crikvenických manifestací. Představuje sepětí bohaté rybářské tradice města s moderní současností. Rybolov patřil po staletí k základním činnostem zdejších obyvatel, na nichž závisela obživa jejich rodin. Město si stále udržuje v paměti jména rybářů, kteří se zasloužili o dobré jméno zdejšího rybolovu, i těch, kdož patřili mezi vynálezce a zlepšovatel rybolovného náčiní a rybolovných technik. Život zdejších obyvatel nebyl lehký – zemědělská půda byla vzácná a tak jedinou možnost obživy poskytovalo moře. Ale byl to tvrdý chléb – v 19. století ve Vinodolském průlivu začalo ryb ubývat a tak mnohým nezbývalo nic jiného než emigrace za oceán, cesta do ciziny za nejistou, snad lepší budoucností. A téměř ve stejné době začali bohatí Evropané odkrývat krásy zdejšího kraje, jeho mírné podnebí, čisté moře a nedotčenou přírodu – rodil se cestovní ruch, nová šance pro zdejší obyvatelstvo.

Dnešní Crikvenica se hlásí ke staré rybářské tradici, která hrála v její historii tak významnou roli. Připomíná ji i socha Rybář v crikvenickém přístavu od sochaře Zvonka Cara a moderní skulptura ryby na Náměstí Stjepana Radiće od crikvenického sochaře a architekta Zdravka Gržičiće.

Crikvenica
Crikvenica

Jedním ze způsobů, jimiž současná crikvenická generace chce projevit úctu svým předchůdcům – rybářům je i akce Rybářský týden, který se koná již od roku 1966, a to vždy poslední srpnový týden – letos od soboty 24.srpna do soboty 31. srpna. Program je vždy velmi pestrý – střídají se zpěváci, kapely, divadelní představení, folklorní skupiny a mužské pěvecké družiny – klapy, výstavy, výtvarné dílny, sportovní utkání, ale vždy má program návaznost na moře a mořeplavbu. Nikdy také nechybí rybářské soutěže, které se vždy těší velké oblibě.

A ještě jedno mají všechny ty staré i nové Rybářské týdny společné, a to to bohatý originální gastronomický program – nabídku tradičních i nových rybích specialit, doprovázenou přehlídkou místních skvělých vín.

Letos je třeba upozornit zejména na společné rybářské vyjížďky návštěvníků na rybolov se zkušenými místními rybáři, společné plavby na plachetnicích, regaty, turnaj „Noc s vodním pólem“, turnaj ve stolním tenise pro hosty na městské pláži, turnaj v boccie aj.

V gastronomické nabídce je připravena jedna novinka, a to program "Cesta modrých ryb", v jehož rámci budou zdejší restaurace a hotely nabízet staré i nové pokrmy z modrých ryb, tedy těch, které po staletí tvořily hlavní součást úlovků crikvenických rybářů. „Modrými“ rybami se na jadranském pobřeží nazývají tažné, migrující druhy ryb, které v určitých obdobích připlouvají ve větších hejnech z Atlantiku nebo z jiných částí Středozemního moře do Jadranu. Loví se nyní nejmodernějšími technikami. K těmto rybám patří mj. makrely, sardinky, sledi. Řadí se mezi levnější druhy ryb. Ty pokrmy z nich, které si získávají největší oblibu, pak zůstávají natrvalo na jídelních lístcích crikvenických restaurací.

Podrobný program Rybářského týdne: www.rivieracrikvenica.com

Vstup do On-Line katalogu CK Vítkovice Tours: www.ckvt.cz

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat