Tématem evropské soutěže EDEN bylo "Cestování bez bariér"

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Tématem evropské…
Publikováno: 05.02.2014
Rovij
Historické město Rovinj

V listopadu loňského roku byla v Bruselu udělena devatenácti evropským turistickým destinacím cena "Evropská destinace nejvyšší kvality" - EDEN (European Destination of Excellence). Toto prestižní ocenění Evropské komise má pomáhat zviditelňovat neznámá, ale jedinečná turistická místa v Evropě. Tématem pro rok 2013 bylo "Cestování bez bariér", tedy cestovní ruch přizpůsobený dětem, starým lidem, nemocným a osobám ze zvláštními potřebami. Mezi laureáty byla i chorvatská venkovská usedlost "Stancija 1904" ve vnitrozemí Istriie, která se tak stala součástí celoevropské sítě destinací nejvyšší kvality.

Usedlost "Stancija 1904" se nachází ve vesnici Smoljanci, která leží 25 km východně od Rovinje. Poskytuje ubytování v tradičních kamenných istrijských domcích přes sto let starých, renovovaných a upravených jako moderně zařízené apartmány pro rekreační pobyty. Součástí areálu o rozloze 6 000 m2 upravená zahrada s vysokými stromy, které poskytují vítaný stín, dětské hřiště a parkoviště. Pro osoby se sníženou pohyblivostí jsou připraveny dva snadno přístupné apartmány s terasou. Je pamatováno i na slabozraké a nevidomé – jídelní lístek je pro ně připraven v Braillově písmu. Plánuje se zavedení světelné signalizace pro hluchoněmé a signalizačního pruhu pro nevidomé. Budují se i četná další vylepšení určená především pro tělesně postižené.

Tři kilometry od Stancije 1904 je vzdáleno velmi malebné starobylé městečko Svetvinčenat, často navštěvovaná kulturní památka. Její renesanční Kaštel bývá dějištěm četných kulturních akcí. Po renovaci je dobře přístupný i osobám tělesně postiženým.

Každoročně se projekt EDEN zaměřuje na určité téma v cestovním ruchu. Dosud to byla: "Nejlepší nové evropské destinace venkovské turistiky", "Cestovní ruch a lokální nehmotné dědictví" (chorvatský vítěz: Djurdjevac), "Cestovní ruch a chráněná území" (chorvatský vítěz: Národní park Severní Velebit), "Voda - turistický cíl" (chorvatský vítěz: Nin) a "Obnova hmotného dědictví" (chorvatský vítěz: Pustara Višnjica).

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat