Středodalmatské ostrovy čekají velké turistické projekty

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Středodalmatské…
Publikováno: 10.02.2014
Brač
Brač, pohled s letoviska Bolu na Vidovu goru

Nový územní plán Splitsko-dalmatské župy přinese řadu změn v oblasti cestovního ruchu, které se dotknou především středodalmatských ostrovů. Podle plánu má vzniknout 95 nových turistických zón na nichž se plánují velké turistické projekty o celkové rozloze 300 hektarů. Změny potvrzují, že cestovní ruch se stává hlavním hospodářským odvětvím. Nové projekty však musí splňovat kritéria ochrany přírody, kulturněhistorického dědictví, krajinných hodnot.

Na pevnině, na území obce Baška Voda je to např. třináctihektarová zóna "Čoce" u letoviska Baška Voda, Krvavica a "Kapetansko Selo" v Promajně. U Omiše získá šestihektarovou zónu osada Duće a velký rozvoj čeká i osadu Dugi Rat, která se konečně zbavila průmyslového závodu Dalmacija.

Jelsa
Jelsa na ostrově Hvaru

Na ostrově Brači se ve vnitrozemí plánuje rozvoj léčebného cestovního ruchu. U obce Nerežišća má vzniknout klinika pro léčbu nádorů. Švýcarský investor hodlá do projektu "Medis Brachia" v oblasti nedaleko od nejvyššího bračského vrcholu, Vidovy gory, investovat 500 milionů eur (více na MEDIS BRACHIA – Medical Tourism Destination).

Ani "ostrov slunce", Hvar, nepřijde co do nových turistických zón zkrátka. Počítá se s turistickými zónami v Jelse, Vrbosce a Milně.

Ostrov Vis, který byl po léta hendikepován pozůstatky po Jugoslávské armádě, si nyní vynahradí dlouholeté problémy, a to dvanáctihektarovou turistickou zónou "Samogor", která leží západně od města Visu. Samogor byly největší kasárny na Visu a v době největší slávy Titova režimu v nich žilo kolem tisíce vojáků. Samogor sloužil ve válečných devadesátých letech jako ubytovna pro uprchlíky, zejména z Bosny a Hercegoviny. Poté chátral až dodnes. Nyní má před sebou "turistickou" budoucnost.

Vis
Vis na stejnojmenném ostrově

Ostrov Šolta spatřuje svůj potenciál růstu v cestovních ruchu, především v jachtingu. Mnoho si slibuje od projektu "Livka", který má zahrnout ubytovací zařízení s jachtařským přístavem. Zátoka Livka (leží na jihovýchodním pobřeží ostrova Šolta, v bezprostřední blízkosti Splitské úžiny zvané Splitska vrata), dosud navštěvovaná jen jachtaři, by měla získat pětihvězdičkový hotel s vilami a bungalovy, marinu se 60 stáními. Zájem o projekt Livka Bay, představující investici v hodnotě 180 milionů eur, má společnost Dolphin Capital Investors.

Tím však nejsou šoltské projekty vyčerpány. Plánují se tu ještě turistické zóny "Šešula", "Šipova" a "Rakotina", které čekají na bohaté investory. Z těchto lokalit je nejznámější zátoka Šešula, která leží jižně od letoviska Maslinica na západě ostrova. Bývá oblíbenou zastávkou jachtařů, zejména kvůli romantickému místu ke kotvení i zdejší restauraci "Šišmiš" (česky "Netopýr").

Ve Splitsko-dalmatské župě existují ještě četné další zóny, které budou jistě pro investory zajímavé . Pro ekonomiku župy by to znamenalo velký pozitivní posun v jejím hospodářském potenciálu, ale mnohé projekty narážejí ne nesouhlas místních obyvatel, kteří kritizují necitlivé zásahy do krajiny ostrovů a další "betonizaci" Jadranu.

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat