Mimořádný fotografický projekt - "Chorvatsko ze vzduchu"

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Mimořádný…
Publikováno: 16.09.2014

Chorvatsko ze vzduchu je projektem neziskové organizace Klub pro expedice a kulturu (Klub za ekspedicionizam i kulturu), jehož spoluzakladatelem je i fotograf Davor Rostruhar. Pracoval na projektu sedm let, ve všech ročních obdobích na tomto projektu a vytvořil tak výjimečnou sbírku fotografií přírodních a kulturních hodnot Chorvatska. Jeho fotografie letos zaujaly jak návštěvníky velké putovní výstavy, tak čtenáře prestižního časopisu National Geographic. Jedná se o jeden z největších fotografických projektů v zemi, představuje krásy Chorvatska, její obyvatel a jejich zvyky v dosud nepoužité perspektivě a neobvyklým způsobem.

Klub pro expedice a kulturu se deset let své existence zabýval převážně organizováním expedic jak do vzdálených zemí, tak i málo známých odlehlejších oblastí Chorvatska, jejichž cílem byla jejich popularizace a seznámení s přírodním a kulturním bohatstvím. Jedním z „domácích“ cílů expedice bylo Dalmatské Záhoří, především jeho řeka – Cetina. Právě na Cetině se zrodila myšlenka zachytit její krásy ze vzduchu, z malého sportovního letadla. Právě na základě snímků z Dalmatského Záhoří začala spolupráce s časopisem National Geographic. Po Záhoří následovala Istrie, Dalmácie, Slavonie, horské oblasti a centrální Chorvatsko. Fotografie z nich byly uveřejňovány právě v časopise National Geographic.

V roce 2011 bylo rozhodnuto doplnit dosud nashromážděné materiály o další snímky, aby vznikla jedinečná mozaika celé země. Fotografovalo se ze sportovního letadla, vrtulníku, motorových rogal a balonu, a to nad městy, horami, řekami, ostrovy, mokřady aj. V minulém roce se začala používat nejmodernější technologie fotografování z výšky – bezpilotní letouny, které umožnily opět nový pohled na přírodní a kulturní hodnoty. Sportovním letadlem a vrtulníkem není dovoleno létat níž než 300 metrů nad zemí, bezpilotní letouny naopak nesmějí létat výš jak do výšky 300 metrů. Takže oba způsoby se skvěle doplňují.

Výstava "Chorvatsko ze vzduchu" (Hrvatska iz zraka) již proběhla v řadě chorvatských měst a předpokládá se, že výstava bude instalována i na veřejných prostorách (náměstích, parcích, na nábřežích apod.) tak, aby byla přístupná co největšímu počtu lidí. Záštitu nad výstavou převzal prezident Chorvatské republiky Iva Josipović, Ministerstvo kultury, Ministerstvo cestovního ruchu a UNESCO, což již samo o sobě avizuje význam a úroveň této výstavy.

V červnu byla veřejnosti představena fotografická monografie "National Geographic – Croatia from above/Hrvatska iz zraka", která vyšla ve dvou jazykových mutacích – v chorvatštině a angličtině. Anglická verze bude jako první chorvatská fotografická monografie distribuována ve světě v rámci sítě National Geographic. Jak zdůraznil šéfredaktor chorvatské verze National Geographicu, díky sedmiletému úsilí, invenci autora a vynaloženým finančním prostředkům v hodnotě přes milion kun vzniklo dílo, dokumentující chorvatskou krajinu a její hodnoty a její kulturní dědictví naprosto neobvyklým způsobem.

Více informací o projektu, včetně ukázek fotografií: Hrvatska iz zraka - www.hrvatskaizzraka.com


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat