U ostrova Žirje byl nalezen vrak bombardéru Junkers 87

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... U ostrova Žirje byl…
Publikováno: 02.12.2014

Chorvatští odborníci pokládají tento nález za senzaci, a to ve světovém měřítku. A zřejmě mají pravdu. Jižně od ostrova Žirje, který leží v Šibenickém souostroví jihovýchodně od Kornatských ostrovů, se letos v létě našel v moři vraku proslulého německého bombardéru, tzv. štuky z druhé světové války. Štuka byla zkratka z německého pojmenování tohoto letadla Sturzkampfflugzeug, tedy střemhlav útočící bojové letadlo – bombardér typu Junkers 87, a bylo jedním z nejobávanějších bombardérů německé Luftwaffe ve druhé světové válce. Tento hloubkový bombardér, který vzlétl poprvé v roce 1935, prováděl mimořádně přesné a velmi účinné bombardování jak vojenských, tak civilních cílů, včetně obrněných vozidel. Byl zkonstruován na základě výzvy vedení Luftwaffe směrované k německým výrobcům letadel zkonstruovat moderní hloubkové bombardovací letadlo, které mělo nahradit zastaralá letadla Henschel 123. Zejména v první fázi války bylo mimořádně účinnou zbraní.

Žirje
Žirje

Přestože se těchto letadel vyrobilo v Německu 5 709 exemplářů, dochovaly se kompletní jen dva: jedno je v muzeu v Londýně (Royal Air Force Museum) a druhé v Chicagu (Museum of Science and Industry).

U Žirje se jednalo o letoun patřící leteckým silám fašistické Itálie, kterou nacistické Německo zásobovalo vojenským materiálem, mimo jiné i bombardéry. Letadlo bylo sestřeleno 12. března 1941, protivzdušnou obranou královské Jugoslávie, jejíž lodě kotvily v zátokách nedaleko Šibeniku. Při ohledání vraku letadla bylo zjištěno, že poklop byl otevřen, takže se předpokládá, že se dvoučlenná posádka po pádu do moře z letadla dostala a možná se zachránila na blízkém pobřeží. O jejím osudu není nic dalšího známo.

Potopené letadlo, které leží na travnatém podmořské plošině v hloubce 28 metrů, je ve výborném stavu, chybí mu pouze část kabiny. Motor se při pádu do vody ulomil, ale nachází se v bezprostřední blízkosti letadla. Plně se zachoval trup, křídla, pilotní kabina s plným přístrojovým vybavením a sedaly, výzbroj letadla. Podle chorvatského ministerstva obrany bude štuka vyzdvižena z moře, restaurována a bude umístěna jako stálý exponát do některého vojenského muzea. Avšak otázkou jsou v první řadě finanční prostředky potřebné pro tuto náročnou akci.

Do doby, než se dostatek financí najde, bude štuka nadále spočívat na dně moře a bude velkou atrakcí pro potápěče i podvodní archeology. Zároveň však bude letadlu hrozit velké nebezpečí krádeží a vyloupení. Bude tedy třeba rychle zajistit právní ochranu lokality, respektive vyhlásit zákaz neoprávněného potápění na této lokalitě. Potápění by pak mohla organizovat jen ta potápěčská centra, která získají koncesi od Ministerstva kultury. Ta by současně přebrala i povinnost ochrany lokality, neboť havarované letadlo představuje i významné podmořské kulturní dědictví státu.

You Tube: "Video - Junkers 87".


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat