Varovné statistiky záchranné a pátrací služby na moři za rok 2014

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Varovné statistiky…
Publikováno: 24.02.2015
Starigrad-Paklenica
Nebezpečný vítr bura pod Velebitem

Koordinační činnost při pátrání a záchraně na moři provádí Národní ústředna pro koordinaci pátrání a záchrany na moři (Nacionalna središnjice za usklađivanje traganja i spašavanja na moru – MRCC) se sídlem v Rijece spolu s osmi centry v dalších přístavních městech (Pula, Rijeka, Senj, Zadar, Šibenik, Split, Ploče a Dubrovník). K výkonu své činnosti používá plavidla a letadla přístavních kapitanátů a dalších státních ogánů. V souladu s mezinárodními předpisy centrála může dát příkaz i dalším plavidlům a lodím, které plují v teritoriálním moři Chorvatska, aby poskytly pomoc osobám a plavidlům v nebezpečí.

V průběhu roku 2014 bylo zaznamenáno 342 intervencí, při nichž bylo zachráněno 774 osob a 215 plavidel. Zemřelo 36 osob a dvě osoby jsou nezvěstné. Tato čísla představují značný nárůst oproti předchozímu roku: intervencí bylo o 59 víc, zachráněných osob o 128 víc, zachráněných plavidel o 33 víc a mrtvých dokonce o 15 víc!

Milna
ACI Marina Milna na ostrově Brači

Nejvíce akcí si vyžádala ztroskotání plavidla na břehu (60 akcí), na druhém místě jsou akce na pomoc plavidlům neschopným plavby kvůli poruše motoru, kormidla či nedostatku pohonných hmot (celkem 59 akcí) a třetím nejčastějším důvodem zásahu bylo poskytnutí lékařské pomoci včetně převozu (33 akcí). Dále pak následují zásahy kvůli srážce dvou plavidel (15 akcí) a potopení plavidla (11 akcí) a požáru (8 akcí) a .

V roce 2014 bylo podniknuto 14 akcí na záchranu koupajících se osob a 8 na záchranu surfařů. Na pomoc potápěčům záchranáři zasahovali v 17 případech, z toho 10 byli potápěči s dýchacím přístrojem a 7 potápěči při potápění na nádech.

Seget Donji
Zábava na moři

Ze statistik vyplývá, že kromě nepříznivého počasí a jsou i nadále nejčastějším důvodem nehod nedostatečná znalosti a zkušenosti jachtařů či námořníků, špatné vybavení plavidel, nedodržování předpisů a nesprávné chování členů posádek. Proto záchranná služba radí všem na moři pravidelně sledovat předpovědi počasí a zvláště za nepříznivých povětrnostních podmínek přizpůsobit plavbu svým schopnostem. Záchranáři také doporučují všem turistům, aby při koupání, plavání, potápění, jachtingu, windsurfingu a dalších aktivitách ani na chvíli nezapomínali na opatrnost, na dodržování všech pravidel a předpisů, stanovených pro jednotlivé sporty na moři, aby nepřeceňovali své zkušenosti, znalosti a fyzické i psychické síly.

Národní ústředna pro koordinaci pátrání a záchrany na moři (Nacionalna središnjice za usklađivanje traganja i spašavanja na moru – MRCC) má bezplatné telefonní číslo 195.


Zdroj informací:

  • Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture: www.mppi.hr


Mohlo by vás zajímat