Jedinečná světová show "Red Bull Air Race" po roce opět v Rovinji

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Jedinečná světová…
Publikováno: 12.05.2015
Rovinj
Rovinj

Milovníci letecké akrobacii mohou letos opět sledovat nejpopulárnější světový závod v této disciplíně - "Red Bull Air Race", který bývá označován za Formuli 1 ve vzduchu. Seriál mistrovství světa se skládá z osmi závodů, které se konají v sedmi zemích na třech kontinentech. Úvodní závod proběhl v polovině února nad modrými vodami Arabskému zálivu v Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech. Další se bude konat za pár dní v japonské Chibě a hostitelem třetího závodu bude krásné chorvatské letovisko Rovinj na severním pobřeží Jadranu, v Istrii, a to ve dnech 30. až 31. května. Dalšími zastávkami seriálu bude Budapešť v Maďarsku, Ascot ve Velké Británii, Spielberg v Rakousku a Fort Worth ve Spojených státech. Celá letošní série bude zakončena v polovině října v Las Vegas ve Spojených státech.

V elitní kategorii startuje čtrnáct pilotů, mezi nimiž nechybí ani několik obhájců titulu z předchozích let, např. v současné době úřadující světový šampion Nigel Lamb a dvojnásobný mistr světa Paul Bonhomme, Hannes Arch a další světové špičky, mezi něž patří i Čech Martin Šonka.

V závodě prolétávají piloti slalomovou dráhu rychlostí až 430 km/h, kličkují ve výšce 15 až 25 metrů mezi branami a pylony, kterých se nesmějí křídly dotknout. Od loňské sezóny mají všechny stroje stejné motory a vrtule a záleží tedy jen na umění a obratnosti pilotů, který z nich bude nejrychlejší, nejúspěšnější a proletí dráhu i bez trestných bodů.

Opětovné pořádání Red Bull Air Race v Rovinji znamená, že se chorvatští hostitelé v organizování světové show osvědčili. Má to i velký význam pro propagaci jak Rovinje, tak celého Chorvatska, protože obrázky z loňského závodu se objevily v 280 světových médií a přímý přenos sledovaly diváci mnoha evropských zemí.

Velkou výzvou bude pro piloty zdejší vítr, který často způsobuje problémy na Jadranu. Pokud bude v den závodu opravdu foukat, značně ztíží podmínky soutěže. Závodní dráha bude v Rovinji postavena nad severním pobřeží, v bezprostřední blízkosti historického jádra města, čímž napínavá podívaná získá i neobvyklou a jedinečnou kulisu.

Oficiální stránky Red Bull Air Race: www.redbullairrace.com

Vstup do On-Line katalogu CK Vítkovice Tours: www.ckvt.cz


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat