Rekonstruovaný "Turistický palác" ve Splitu bude v provozu na jaře příštího roku

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Rekonstruovaný …
Publikováno: 03.11.2015
Split
Split, Diokleciánův palác, vlevo Přístavní kapitanát

Splitští obyvatelé mu v poslední době říkali "ostuda Splitu" nebo též "hanba Splitu". Nikdy to však nebyl žádný palác, který by se stal důstojným protějškem komplexu, jenž je zapsán na prestižní seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Jak jej příhodně charakterizoval jeden ze splitských architektů, byl "Turistický palác" dokladem místní krátkozrakosti, nepromyšlenosti a nefunkčnosti, a to na místě pro tyto účely nejméně vhodném – před průčelím nejkrásnějšího a nejmonumentálnějšího dochovaného antického paláce na světě, paláce císaře Diokleciána.

O jakou stavbu a o jakou lokalitu se tedy vlastně jedná? Tento objekt, zvaný Turistický palác (Turistička palača), byl postaven v roce 1968 na místě někdejšího splitského lazaretu, který byl zbourán po druhé světové válce. Stojí na splitském nábřeží (Riva), před jihovýchodním rohem Diokleciánova paláce. Musí kolem něj projít každý, kdo od trajektového přístavu nebo od vlakového nádraží míří k jižní bráně antického paláce. Je to dlouhá prosklená železobetonová konstrukce o rozměrech 700 metrů čtverečných, která lemuje nábřeží podél jižní fronty Diokleciánova paláce. Při pohledu z moře zabírá prostor vedle budovy Přístavního kapitanátu (Lučka kapetanija) táhne se za ním až na úroveň jižní brány do Diokleciánova paláce. Je to přízemní budova s terasou na střeše. "Turistický palác", jak název napovídá, byl sídlem turistických agentur, kanceláří leteckých společností, půjčoven aut a dalších služeb cestovního ruchu. Ty pak doplňovaly restaurace, kavárny a bary. Byl plánován jako provizorní montovaný objekt s desetiletou dobou životnosti, pak měl být zlikvidován, což se ovšem nestalo. Své hvězdné chvíle zažil na přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století, kdy byl jeho velká terasa využívána pro taneční zábavy. Postupně se na stavbu začaly nabalovat přístavby a nevzhledné stánky obchodníků. Sám "palác" během času chátral a rezivěl.

Split
Split, na nábřeží lze rozeznat přízemní konstrukci
Turistického paláce

A tak bylo letos rozhodnuto o komplexní rekonstrukci objektu. V podstatě to znamená, že stará stavba se úplně strhne a a ponechají se pouze betonové desky, na nichž objekt stojí, které jsou úplně nedotčené. A jak demolice probíhá, zůstávají na betonových základech pouze hromady železa, betonu a odpadu, po jejichž odstranění zbude rovná plocha pro novou stavbu.

S dokončením nového „Turistického paláce“ se počítá do konce dubna příštího roku. V nové přízemní budově budou opět umístěny turistické agentury a různá pohostinská zařízení. Velká terasa na střeše má sloužit různým kulturním a zábavním účelům.

Současně se počítá s tím, že do stejného termínu budou provedeny i úpravy okolního terénu, kde místo nepěkných stánků architekti navrhli moderní parkovou úpravu.

Ve výběrovém řízení zvítězila firma Valleus, která bude financovat rekonstrukci a užívat "palác" 25 let. Po dokončení rekonstrukce bude pronajímat jednotlivé prostory zájemcům.

Fotogalerie (Slobodna Dalmacija): Slobodna Dalmacija.

Vstup do On-Line katalogu CK Vítkovice Tours: www.ckvt.cz

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat