Varovné statistiky záchranné a pátrací služby na moři za rok 2015

V průběhu roku 2015 Národní ústředna pro koordinaci pátrání a záchrany na moři zaznamenala 324 intervencí, při nichž bylo zachráněno 611 osob a 197 plavidel. Zemřelo 33 osob.

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Varovné statistiky…
Publikováno: 08.04.2016

Koordinační činnost při pátrání a záchraně na moři provádí Národní ústředna pro koordinaci pátrání a záchrany na moři (Nacionalna središnjice za usklađivanje traganja i spašavanja na moru – MRCC) se sídlem v Rijece spolu s osmi centry v dalších přístavních městech (Pula, Rijeka, Senj, Zadar, Šibenik, Split, Ploče a Dubrovník). K výkonu své činnosti používá plavidla a letadla přístavních kapitanátů a dalších státních ogánů. V souladu s mezinárodními předpisy centrála může dát příkaz i dalším plavidlům a lodím, které plují v teritoriálním moři Chorvatska, aby poskytly pomoc osobám a plavidlům v nebezpečí.

Starigrad-Paklenica
Nebezpečný vítr - bura pod Velebitem

V průběhu roku 2015 bylo zaznamenáno 324 intervencí, při nichž bylo zachráněno 611 osob a 197 plavidel. Zemřelo 33 osob. Tato čísla představují snížení oproti předchozímu roku: intervencí bylo o 22 méně, zachráněných osob o 163 méně, zachráněných plavidel o 15 méně a mrtvých o 3 méně, ale na druhou stranu bylo o 11 více zraněných osob.

Nejvíce akcí si vyžádaly zásahy kvůli poskytnutí lékařské pomoci včetně převozu (57 akcí), na druhém místě jsou akce na pomoc plavidlům neschopným plavby kvůli poruše motoru, kormidla či nedostatku pohonných hmot (celkem 48 akcí) a třetím nejčastějším důvodem zásahu jsou ztroskotaná plavidla na břehu (43 akcí). Dále pak následují zásahy kvůli srážce dvou plavidel (11 akcí) a potopení plavidla (11 akcí) a požáru (9 akcí).

Telašćica
Zátoka Telašćica na jihu ostrova Dugi otok
a Kornatské ostrovy - ráj pro jachtaře

V roce 2015 bylo podniknuto 15 akcí na záchranu koupajících se osob a 13 na záchranu surfařů. Na pomoc potápěčům záchranáři zasahovali v 17 případech, z toho 10 byli potápěči s dýchacím přístrojem a 7 potápěči při potápění na nádech.

Ze statistik vyplývá, že kromě nepříznivého počasí a jsou i nadále nejčastějším důvodem nehod nedostatečné znalosti a zkušenosti jachtařů či námořníků, nevyhovující stav plavidel a jejich technické vybavení, nedodržování předpisů a nesprávné chování členů posádek. Proto záchranná služba radí všem na moři pravidelně sledovat předpovědi počasí a zvláště za nepříznivých povětrnostních podmínek přizpůsobit plavbu svým schopnostem. Záchranáři také doporučují všem turistům, aby při koupání, plavání, potápění, jachtingu, windsurfingu a dalších aktivitách ani na chvíli nezapomínali na opatrnost, na dodržování všech pravidel a předpisů, stanovených pro jednotlivé sporty na moři, aby nepřeceňovali své zkušenosti, znalosti a fyzické i psychické síly.

Národní ústředna pro koordinaci pátrání a záchrany na moři (Nacionalna središnjice za usklađivanje traganja i spašavanja na moru – MRCC) má bezplatné telefonní číslo 195.


Zdroj informací:

  • Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture: www.mppi.hr

Mohlo by vás zajímat