Výběr z kulturních a zábavních akcí na Jadranu v roce 2018

Uvádíme nejvýznamnější a nejpřitažlivější akce svého druhu na celém Jadranu, od národopisných, historických a kulturních akcí, až po moderní hudební festivaly různých žánrů.

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Výběr z kulturních…
Publikováno: 31.05.2018

Přehled akcí není samozřejmě vyčerpávající. Jsou zde uvedeny nejvýznamnější a nejpřitažlivější akce svého druhu na celém Jadranu. Poslední dobou přibývají národopisné, historické a kulturní akce, které poskytují barvitou podívanou a často seznamují návštěvníky s historií navštívených míst. Oživují se staré, mnohdy dávno zapomenuté historické události, dodržují se tradiční obyčeje a rituály. Lze však navštívit i moderní hudební festivaly různých žánrů, od jazzu až po elektronickou taneční hudbu.

Další možnosti kulturního vyžití a zábavy jsou obsaženy v popisech jednotlivých míst.

Kulturní, zábavní a sportovní akce v Istrii uvádíme v samostatné aktualitě: Z nabídky kulturních, zábavních a sportovních akcí v Istrii v sezóně 2018.Slavnosti plodů

 • Česání mandarinek v oblasti neretvanské delty - do oblasti Metkoviće se organizují zájezdy např. z okolí Dubrovníka nebo jižní části Makarské riviéry. Sklizeň obvykle začíná v druhé polovině září. Informace: www.hotel-villa-neretva.com.


 • Česání oliv se zajímavými doprovodnými akcemi se pořádá např. v Punatu na ostrově Krku kolem poloviny října v rámci akce "Dny oliv" (Dani maslina). Aktualita: Punat ve znamení oliv, tematický článek: Olivový olej - vhodný suvenýr z cesty do Chorvatska. Informace: www.tzpunat.hr.


 • Dny vína ostrova Krku (Dani vina otoka Krka) ve Vrbniku na ostrově Krku se konají vždy poslední víkend v srpnu. Informace: www.vrbnik.hr.


 • Dny fíků (Dani smokava) se pořádají v první polovině září, např. ve městě Krku na stejnojmenném ostrově (31.8. - 7.9., informace: www.tz-krk.hr), v Tribalji u letoviska Novi Vinodolski (informace: www.tz-vinodol.hr) a v Zadaru (Festival smokava, informace: www.zadar.travel) .


 • Slavnost jedlých kaštanů, tzv. marunada probíhá v Lovranu na Kvarnerské riviéře, vždy od poloviny do konce října. Je to akce velmi oblíbená, při které se sbírají plody a ochutnávají výborné speciality z jedlých kaštanů, konají se hojně navštěvované trhy, veselice a různá národopisná představení (viz tematický článek: Slavnost jedlých kaštanů - marunada).


 • Sběr lesních plodů a hub v oblasti Gorského kotaru bývá velmi bohatý (z Chorvatského přímoří). Ve Vrbovsku se například koná slavnost Gljivarijada (gljive - houby) a Gljivarski kotlić, 23.6., soutěž ve vaření hub. Informace: www.gorskikotar.hr.


 • Festival chřestu (Festival šparuga) se koná vždy v dubnu v Lovranu na Kvarnerské riviéře. Informace: www.tz-lovran.hr.


 • Dny třešní (Dani črešanj) lze navštívit v první polovině června (letos 9.6. - 17.6.) opět v Lovranu (viz aktualita: Slavnost třešní v Lovranu). Stejně zaměřenou akci pořádají v ve Rijece - Dny třešní (Dani trešanja. 30.5. - 16.6.) a v Crikvenici - Slavnost třešní (Fešta od črešanj, 9.6. - 10.6.).


 • Festival jahod (Festival jagoda) probíhá koncem května (letos 19.5. - 20.5.) v letovisku Selce. Informace: www.rivieracrikvenica.com.


 • Sběr lanýžů probíhá v říjnu v lesích v okolí Motovunu ve vnitrozemí Istrie (viz tematický článek: Světoznámá pochoutka - houby lanýže) a konají se tu Dny lanýžů (Dani tartufa). Informace: www.istria-gourmet.com.


 • Vinobraní na četných místech na pevnině i na ostrovech si oblíbili i mnozí turisté, kteří začátkem podzimu přijíždějí zažít neopakovatelnou atmosféru.

Nejedná se jen o sám sběr plodů, každý z těchto programů je součástí celého komplexu dalších zábavních akcí, soutěží, her, folklorních představení, koncertů, tanců, ochutnávek domácích specialit a domácích vín apod.


Rytířské hry

 • Velmi populární rytířská hra s meči Moreška v Korčule na stejnojmenném ostrově, mající již staletou tradici (viz tematický článek: Rytířská hra moreška na Korčule). Představení se pravidelně pořádají na letní scéně pod hradbami (od června do poloviny října každý čtvrtek, v červenci a srpnu také každé pondělí, vždy od 21 hod.). Informace: www.moreska.hr, www.visitkorcula.eu.


 • Rytířská hra Kumpanija na ostrově Korčula, a to v obcích Blato, Čara, Smokvica, Žrnovo a Pupnat. Kumpanija zůstávala dosud ve stínu Morešky, nicméně velmi stará a půvabná (viz tematický článek: Lidový rytířský tanec kumpanija na ostrově Korčula). Informace: www.tzo-blato.hr, www.visitkorcula.eu.


 • Festival rytířských her ostrova Korčuly (Festival viteških igara otoka Korčule) se koná 15.6. - 4.10. na ostrově Korčula. Cílem festivalu je prezentace a propagace výše uvedených rytířských her s meči - morešky a kumpanije. Festival zahájí slavnostním průvodem členů všech rytířských spolků na ostrově. Na festivalu hostují i zahraniční historické spolky. Informace: www.visitkorcula.eu.


 • Tradiční rytířské klání na koních - Sinjská alka (Sinjska alka) v městečku Sinj u Splitu se koná vždy první neděli v srpnu, letos 5.8. (více informací tematický článek Sinjská alka). Alka je součástí velké akce Dny Alky a Matky Boží (Dani Alke i Velike Gospe) od cca 20.7. do 20. 8. v Senji. K vidění je i nové Muzeum Sinnjské Alky (aktualita: V Sinji bylo slavnostně otevřeno Muzeum Sinjské alky). Informace: www.alka.hr

Národopisné a historické slavnosti

 • Velká lidová slavnost v Rábu na stejnojmenném ostrově tzv. Rabska fjera se koná vždy od 25.7. do 27.7. (viz aktualita: Středověká "Rabska fjera" – nejpřitažlivější slavnost na Kvarnerských ostrovech). Zahrnuje i soutěž střelců z kuší (Rapski samostreličari) na svátek sv. Kryštofa (27.7.), patrona Rábu (viz Rábská rytířská soutěž střelců), průvod účastníků ve středověkých kostýmech, ukázky všech možných středověkých řemesel, představení hudebníků, kejklířů a potulných herců. Rytířské turnaje probíhají také vždy 9.5., 25.6. a 15.8.


 • Krcký trh (Krčki sajam) Lovrečeva ve městě Krk na stejnojmenném ostrově má tradici starou téměř 500 let (viz aktualita: Nenechte si ujít středověkou slavnost "Lovrečeva" ve městě Krku). Koná se vždy na svátek sv. Vavřince (Sveti Lovre - odtud i název slavnosti), od 8.8. do 10.8. Spojuje středověk s přítomností - ulice a náměstí Krku zaplní středověký průvod městem, pouliční umělci, rytířské turnaje, ukázky řemesel, program v historických kostýmech, vystoupení folklorních i populárních souborů a umělců. Informace: www.tz-krk.hr


 • Největší lidovou slavností Vinodolu, kraje v okolí letovisek Crikvenica a Novi Vinodolski, je "Růže Vinodolu" - Ružica Vinodola (16.8. - 18.8.). Ožívají v ní staré pověsti, hry, zvyky a obyčeje, které souvisejí s vínem a vinobraním. Podle tradice se volí nejšikovnější a nejpilnější dívka vinobraní (ružica). Konají se trhy s nabídkou vína, tradičních jídel a rukodělných výrobků, koncerty folklorní hudby a tradiční hry (viz aktualita: Okolí letoviska Novi Vinodolski žije velkou slavností - "Růží Vinodolu"). Informace: www.tz-vinodol.hr


 • Již pojedenácté se letos v Senji slaví Uskočki dani - Uskocké dny. Poprvé se slavnost konala v roce 2008 u příležitosti 450. výročí postavení uskocké pevnosti Nehaj (kdo byli uskoci se dočtete v tematickém článku: Uskoci - hrdinové i piráti). Na dva dny se od 20.7. do 21.7. město vrátí do 16. století, včetně tradičních zvyků, řemesel, hudby, kostýmů a pokrmů. Na programu je uskocká bitva, noční dobývání hradu, rytířské turnaje, středověké trhy atd. (viz aktualita: "Uskocké dny" v Senji oživí tradici uskoků). Informace: www.tz-senj.hr.


 • Tzv. Ižská slavnost (Iška fešta) na ostrově Iži v Severní Dalmácii, vrcholící volbou ižského krále. Slavnost, doplněná dnes hojným zábavním programem, se již koná po staletí (vždy na konci července). Informace: www.zadar.hr.


 • Rybářská slavnost Saljske užance (Salské zvyky a obyčeje) v Sali na ostrově Dugi otok se koná již téměř 50 let vždy o víkendu před svátkem Nanebevzetí Panny Marie - Velika Gospa (15.8.), letos 8.8.- 12.8. Je to slavnost plná hudby, zábavy, tradičních soutěží (např. závody oslů - Trke tovarov), ochutnávek rybích specialit apod. Součástí je i tradiční hudební vystoupení tzv. Oslí hudby (Tovareća mužika), viz aktualita: Co je to "tovareća mužika"?. Informace: www.dugiotok.hr.


 • Lodní maraton na Neretvě - Maraton ladja, který se každoročně koná druhou sobotu v srpnu v deltě Neretvy (letos 11.8.). Trať závodu, jehož start je v Metkovići a cíl v přístavu Ploče, je dlouhá 22 km. Přibližně v polovině trati, v Opuzenu se může posádka vyměnit nebo doplnit. Závodu se zúčastňují městečka, obce a osady z neretvanské delty a závodí se výhradně na zdejších tradičních člunech a lodích, které nesou vlajku obce. Závod trvá kolem 2 hodin. Týden před vlastním závodem se závodí o startovní pozice. Podrobněji v tematickém článku: Neretvanský maratón a další zajímavosti z delty Neretvy. Informace: www.maraton-ladja.hr.


 • Hlavním programem lidové slavnosti Ninská šokoliáda (Ninska šokolijada ) v severodalmatském Ninu je soutěž v přípravě tradiční masové pochoutky - šokolu (viz aktualita: "Ninska šokolijada"). Letos probíhá 14.7. - 15.7. Informace: www.nin.hr.


 • Historická slavnost Dny vranských rytířů (Dani vitezova vranskih) v letovisku Pakoštane a ve Vraně u Vranského jezera se koná vždy poslední víkend v srpnu (letos 17.8. - 19.8.). Poměrně "mladá" slavnost si získala dětí i dospělých velkou popularitu (inscenované bitvy, rytířské turnaje, historické kostýmy, gastronomická nabídka, stará řemesla, soutěže). Informace: www.pakostane.hr, www.vitezovivranski.hr


 • Tradiční oslí dostihy jsou velkou zábavou pro jezdce, místní obyvatele i turisty. Nejslavnější se každoročně konají v Tribunji (Tribunjske magareće utrke), vždy první neděli v srpnu. Informace: www.tz-tribunj.hr. Další oblíbené závody na oslech pořádá Tisno (Međunarodna utrka tovarov). Informace: www.tz-tisno.hr


 • Lidová slavnost Primoštenské obyčeje (Primoštenske užance) oživuje staré tradice Primoštenu. Nabízi návštěvníkům pohled do života předků, jaké měli zvyky a způsob života. Na programu je primoštenská svatba, oslí dostihy, regata, turnaje a rybářský večer s ochutnávkou místního vína. Koná se vždy začátkem srpna.
  Informace: www.tz-primosten.hr


 • Inscenace námořní bitvy před přístavem města Korčuly, k níž došlo 7. září 1298 mezi Janovany a Benátčany. Obě tyto bohaté republiky si dělaly nárok na svrchovanost nad městem i ostrovem. V této bitvě padl do janovského zajetí slavný cestovatel Marko Polo, podle místních údajů rodák z Korčuly. Z jeho rodného domova se zachovala pouze věž - pozorovatelna, odkud je krásný výhled na desítky malých ostrůvků (říká se jim tu škoji) v Pelješackém průlivu a na horské masívy poloostrova Pelješac. Slavnost bývá uváděna pod názvem "Marko Polo", vždy začátkem září (viz aktualita: Rekonstrukce historické bitvy u ostrova Korčuly). Součástí jsou různé výstavy, soutěže a představení. Informace: www.visitkorcula.eu.


 • Letní karneval (Ljetni karneval) v letovisku Novi Vinodolski se koná vždy na přelomu června a července (letos 6.7 - 7.7.). Karnevalu, který se tu původně konal jen o masopustu a je prastarého původu, se účastní téměř celé městečko. V krásných lidových krojích tančí zdejší svérázný tanec, kolo, původem ze středověku, bez hudby, jen s doprovodem několika zpěváků; po celé dlouhé hodiny jej vydrží tančit mladí i staří. Den před velkým karnevalem se koná dětský karneval. Karneval doprovázejí četné zábavní akce. Informace: www.tz-novi-vinodolski.hr.
  Dlouhou tradici má letní karneval v Senji, který se koná vždy druhý týden v srpnu (letos 8.8. - 11.8.). Mívá i zahraniční účast (před lety se stal členem Evropského sdružení karnevalových měst). Informace: www.tz-senj.hr
  Nejstarší letní karveval na Jadranu je karneval v Pagu (poslední víkend v červenci).
  Další letní karnevaly se konají např. v Makarské, Supetaru (Brački ljetni karneval, 9.9.), Trogiru, Kaštelech a Cresu (21.7.).

Církevní slavnosti a pouti

 • Mariánské procesí na ostrově Ugljan patří mezi nejbarvitější, koná se 5. srpna. Procesí směřuje z letoviska Kukljica na jihovýchod ostrova, ke kapličce v zálivu Ždrelac, kde je již přes 500 let chována vzácná relikvie, památný obraz Panny Marie Sněžné. Procesí na mnoha desítkách plavidel - člunů, loděk i rybářských bárek, bohatě ozdobených, vyrazí po ránu z Kukljice za zvuku hudby a zpěvů. Mnozí účastníci jsou oblečeni v krásných lidových krojích, které jsou jinak jen výjimečně k vidění. U kapličky, vzdálené od Kukljice 1 nám. míli, slouží kněží slavnou pobožnost a pak se za stálého vyzvánění přenese mariánský obraz na nejkrásnější loď a putuje po moři do Kukljice, kde je v kostele vystaven až do 8. září. Pak se stejnou cestou vrací na své domovské místo. Každoroční tradice cestování trvá již 500 let. Informace: www.kukljica.hr.


 • Procesí na loďkách a člunech k Panně Marii z Taracu na Kornatských ostrovech. Tento mariánský kostelík stojí v Podtarackém zálivu na ostrově Kornat, na jeho jihozápadním pobřeží. Mj. i na Kornatu obhospodařovávali svá políčka, své vinice a olivové háje i svá stáda ovcí a včelstva obyvatelé poměrně blízkého ostrova Murter. A právě obyvatelé Murteru směřují po staletí vždy první neděli v červenci na svých lodích a člunech k P. Marii z Taracu, aby ji poprosili o požehnání. Nejen z Murteru, ale i z celého dalekého okolí plují poutníci k ostrovu, mezi nimi bývá i dost turistů. Slavnost je totiž přehlídkou krásných lidových krojů, korouhví bratrstev i slavnostních rouch kněží. Slavnost vrcholí bohoslužbou před kostelem a požehnáním všem přítomným. Dávají si tu dostaveníčko i jachtaři, ale ti si musejí pospíšit, jinak bývají všechna kotviště beznadějně obsazená. Informace: www.tzo-murter.hr.

Související tematické články:
Největší náboženský svátek v Chorvatsku,
Chorvatsko jako cíl křesťanských poutníků.


Festivaly, slavnosti a koncerty

 • Léto na letní scéně (Ljeto na ljetnoj)
  22.5. - 6.6., Opatija: Letní scéna (Ljetna pozornica)
  Série letních koncertů, filmových představení, festivalů, přehlídek, kulturních a zábavních akcí na Letní scéně (nachází se při opatijské pobřežní promenádě).
  Letos jsou součástí velké koncerty známých hvězd, přenosy z MS ve fotbale, festival folkloru, muzikál Mamma Mia v podání záhřebského divadla Komedija, Opatija Riviera Blues Festival, RetrOpatija - Back To the 20th century - největší disco zábava na Kvarneru (30.6.).
  Program koncertů:
  1.6.: Dire Straits Experience
  17.7.: Zucchero
  27.7.: Tony Cetinski
  17.8.: Massimo
  25.8.: Perpetum Jazzile
  Informace: www.festivalopatija.hr, www.visitopatija.com


 • Liburnia Jazz Festival
  6.7. - 7.7., Opatija: Letní scéna (Ljetna pozornica), Villa Angiolina, terasy hotelů.
  Na programu jazzového festivalu je 11 koncertů na 9 scénách. Na festivalu vystoupí umělci z Chorvatska i ze zahraničí. Vystoupí např. Mike Stern & Randy Brecker Band a Jed Becker´s Blues Band.
  Informace: www.liburniajazz.hr


 • Liburnia Film Festival
  20.8. - 24.8., Opatija: Letní scéna (Ljetna pozornica).
  Festival dokumentárních filmů.
  Informace: www.liburniafilmfestival.com


 • Opatija - císařské město (Opatija - carski grad, dříve Kaisernacht)
  21.7., Opatija: v centru, na promenádě, v parcích a vilách.
  Scénická hudební představení na atraktivních lokalitách lázeňského města navodí atmosféru doby rakousko-uherské monarchie. Závěrečný koncert se bude konat na koupališti Slatina.
  Informace: www.visitopatija.com


 • Fiumare - festival moře a námořní tradice (Festival mořa i pomorske tradicie)
  30.5. - 6.6., Rijeka, různé lokality města.
  Festival zavede návštěvníky do doby před sto lety, kdy byla Rijeka významným obchodním a námořním centrem. Seznámí je se starými řemesly, setkají se s rybáři v tradičních krojích, navštíví dílny a výstavy, budou sledovat regatu tradičních plachetnic a další zajímavý program.
  Informace: www.visitrijeka.hr


 • Léto v hlavním městě (Ljeto u prijestolnici)
  15.6. - 8.9., Rijeka
  Trochu nejasný název tohoto letního cyklu pochází od "evropského hlavního města kultury", kterým bude Rijeka v roce 2020. Zastřešuje jak tradičně konané rijecké letní akce, tak nové festivaly, koncerty, filmové projekce, výstavby, performance a vzdělávací programy: Rijecké letní noci (Riječke ljetne noći), Léto na hradě (Ljeto na gradini), Letní Art kino (Ljetno Art-kino), hudební cyklus koncertů "Ciklus Furioza", festival pro děti "Tobogan", Bienále industriálního umění (Bijenale industrijske umjetnosti), hudební festival "Sailor Sweet&Salt Festival", festival hudby a gastronomie "Porto Etno" a další.
  Informace: www.rijeka2020.eu


 • Rijecké letní noci (Riječke ljetne noći)
  4.7. - 18.7., Rijeka: Nám. Chorvatské republiky (Trg Republike Hrvatske), Chorvatské národní divadlo I. Zajce a další
  Tradiční letní hudební a divadelní festival.
  Informace: www.rijeka2020.eu, www.hnk-zajc.hr


 • Cyklus Furioza (Ciklus Furioza)
  15.6. - 1.8., Rijeka, Delta 5 a další. Hudební festival zahájí bohatý kulturní program v prostoru Delta 5, bývalé továrně Ivex. Je současně slavnostním zahájením celého festivalu "Léto v hlavním městě".(Trsatska gradina)
  Největší hvězdou celého festivalu bude americká zpěvačka Chelsea Wolfe (1.8.).
  Informace: www.rijeka2020.eu


 • Léto na hradě (Ljeto na gradini)
  8.7. - 2.9., Rijeka, Trsatský hrad (Trsatska gradina)
  Kulturně zábavní festival širokého spektra hudebních a divadelních žánrů se odehrává na nádvoří největší rijecké historické památky - trsatského hradu, který se tyčí nad městem. Zahrnuje 18 programů, v nichž účinkuje 253 umělců.
  Informace: www.trsatskagradina.com


 • Dark Circle Fest
  24.8. - 25.8., Rijeka, bývalá papírna Hartera
  Na nejtemnějším metalovém festivalu Balkánu vystoupí např. Core Of Creation, Decomposing Entity, Defiant, E.N.D., Kymera, M’Burns, Omnivore, Sailing To Nowhere, Sufosia, Theories Divide.
  Informace: www.darkometalfest.com


 • Týden modré ryby (Tjedan plave ribe)
  22.6. - 29.6., Crikvenica
  Gastronomická akce inspirovaná rybářskou minulostí Crikvenice nabídne ochutnávky rybích specialit a dílny, kde se zájemci naučí různé rybářské dovednosti. Do akce se zapojí i řada restaurací v Crikvenici, Dramalji, Jadranovu a Selcích.
  Informace: www.rivieracrikvenica.com


 • Rybářský týden (Ribarski tjedan)
  25.8. - 1.9., Crikvenica
  Nejstarší crikvenická slavnost s atraktivním gastronomickým, sportovním a zábavním programem., která spojuje bohatou rybářskou tradici se současností. Celou sezónu se však konají Rybářské slavnosti (Ribarska fešta) v Crikvenici, Dramalji a Jadranovu.
  Informace: www.rivieracrikvenica.com


 • Přímořská noc (Primorska noć)
  červenec - srpen, Crikvenica (27.6., 5.7., 12.7., 19.7., 26.7., 2.8., 9.8., 16.8., 23.8., 30.8.), , Selce (26.6., 3.7., 10.7., 17.7., 24.7., 31.7., 7.8., 14.8. a 21.8.)
  Manifestace zábavního a gastronomického charakteru, v jejímž rámci se prezentují ekologické a přírodní produkty (domácí sýry, olivový olej, rakije, víno), autochtónní suvenýry, tradiční zvyky, lidové tance a písně.
  Informace: www.rivieracrikvenica.com


 • (Sr)etno Selce (spojení sretno=šťastné a etno)
  29.6. - 30.6., Selce
  Cílem akce je přiblížit návštěvníkům bohaté kulturní dědictví, zapomenutá řemesla, staré tradice, původní zvyky, kroje, tance a písně, autochtónní produkty a kuchyni.
  Informace: www.rivieracrikvenica.com


 • Den (dny) cestovního ruchu (Dan(i) turizma)
  1.8. - 4.8., Selce
  Slavnost má tradici dlouhou padesát let. Navštěvníky čeká bohatý program, lidové písně, domácí víno, pečené ryby, v noci průvod padesát osvětlených lodí, ohňostroj.
  Informace: www.rivieracrikvenica.com


 • Vinodolské letní večery (Vinodolske ljetne večeri)
  17.7. - 22.8., oblast Vinodol (dostupná z letoviska Novi Vinodolski): Bribir, Grižane, Tribalj, Drivenik
  Devět letních večerů nabízí kombinaci koncertů vážné hudby (zejména staré hudby hrané tradičními nástroji) a koncertů hudby etno. Konají se na atraktivních lokalitách hradů a kostelů Vinodolského kraje.
  Informace: www.tz-vinodol.hr


 • Okolotorno
  4.7. - 29.8., Novi Vinodolski, staré město
  Program seznámí návštěvníky s tradicemi města a okolního kraje, lidovou hudbou, tancem, starými řemesly a gastronomickou nabídkou. Koná se vždy ve středu od 20 do 24 hod.
  Informace: www.tz-novi-vinodolski.hr


 • Oslava 140 let cestovního ruchu (Proslava 140 godina turizma)
  13.9. - 16.9., Novi Vinodolski, staré město
  Bohatý kulturní a gastronomický program u příležitosti významného jubilea.
  Informace: www.tz-novi-vinodolski.hr


 • Senjské koncertní večery (Senjske koncertne večeri)
  červenec a srpen, Senj: senjská katedrála, Náměstí biskupa Mirko Ožegoviće (Trg biskupa Mirka Ožegovića) aj.
  Koncerty vážné hudby, především komorní hudby, na nichž vystupují žáci uměleckých škol, studenti hudebních akademií i profesionální umělci.
  Informace: www.visitsenj.com


 • Festival severojadranských klap (Festival sjeverojadranskih klapa)
  13.7. - 14.7., Senj: Náměstí biskupa Mirko Ožegoviće (Trg biskupa Mirka Ožegovića)
  Festival pěveckých skupin - klap z oblasti Chorvatského přímoří a Istrie.
  Informace: www.visitsenj.com


 • Letní představení na Krku (Ljetne priredbe Krk)
  1.7. - 23.8., Krk (na ostrově Krk): náměstí Kamplin, frankopanský hrad, katedrála v Krku (Trg Kamplin, Frankopanski kaštel, Krčka katedrala)
  Konají se na otevřených scénách i v uzavřených prostorách starého jádra města Krku již od roku 1957. Zahrnují operní, baletní, činoherní představení, koncerty (od nejstarší až k moderní hudbě) a folklorní programy. Interprety jsou významní chorvatští i zahraniční umělci.
  Informace: www.tz-krk.hr, www.krk.hr


 • Krk Music Fest
  21.6. - 23.6., Krk (na ostrově Krk): náměstí Kamplin, nábřeží a další lokality (Trg Kamplin, Riva)
  Festival zahrnuje bohatý odpolední a večerní program se dvěma velkými koncerty (zdarma). Jako hlavní hvězdy vystoupí populární a jazzová zpěvačka Josipa Lisac a ženská akustická skupina The Frajle ze srbského Nového Sadu.
  Informace: www.krkmusicfest.com, www.krk.hr


 • Punatské noci (Puntarske noći)
  13.7. - 14.7., Punat (na ostrově Krk)
  Dvoudenní manifestace s rybářskou lidovou slavností, ochutnávkami ryb a vína, ukázkami starých řemesel, folklorem a zábavním programem.
  Informace: www.tzpunat.hr


 • Festival žlahtiny (Festival žlahtine)
  30.6. - 1.7., Vrbnik (na ostrově Krk)
  Vinný festival věnovaný zdejší odrůdě bílého vína - žlahtině. Pořádají se dny otevřených vinných sklepů.
  Informace: www.vrbnik.hr


 • Dny vín ostrova Krku (Dani vina otoka Krka)
  24.8. - 25.8., Vrbnik (na ostrově Krk)
  Nabídku vín ostrova doplňují i vína hostujících vinařů z dalších oblastí Chorvatska.
  Informace: www.vrbnik.hr


 • Creské kulturní večery (Creske kulturne večeri)
  červenec a srpen, Cres (na ostrově Cres): župní kostel a náměstí před ním, klášter sv. Františka (samostan sv. Frane)
  Festival obohacuje letní večery o koncerty klasické a duchovní hudby, filmová představení, muzejní noci a další akce.
  Informace: www.tzg-cres.hr


 • Lubenické hudební večery (Lubeničke glazbene večeri)
  13.7. - 17.8., vesnice Lubenice, 21 km jihozápadně od města Cresu (na ostrově Cres):
  Cyklus pátečních koncertů vážné hudby se koná v prostředí malebné vesnice ležící na skalním ostrohu 378 m nad mořem (viz článek: Hudební večery v pohádkové vesnici Lubenice)
  Informace: www.tzg-cres.hr, www.cres.hr


 • Osorské hudební večery (Osorske glazbene večeri)
  15.7. - 19.8., Osor (na ostrově Cres): v katedrále Nanebevzetí P. Marie (katedrala Uznesenja Marijina) a na náměstí před katedrálou v Osoru
  Cyklus koncertů vážné hudby především chorvatských soudobých hudebních skladatelů v provedení známých chorvatských i zahraničních umělců. Koná se od roku 1976.
  Informace: hr.osorfestival.eu


 • Světový den mořských želv (Svjetski dan morskih kornjača)
  16.6., Mali Lošinj (na ostrově Lošinj), Útulek pro mořské želvy (Oporavilište za morske kornjače), Sunčana uvala
  Program věnovaný mořským želvám je určen hlavně pro děti: dílny, hry, soutěže (o tomto zařízení podrobněji v článku: V letovisku Mali Lošinj je v provozu nemocnice pro mořské želvy).
  Informace: www.visitlosinj.hr


 • Jazz festival Lošinj
  25.7. - 27.7., Mali Lošinj (na ostrově Lošinj), letní scéna kina Vladimir Nazor
  Festivalu, který byl založen v roce 2004, se zúčastní jazzoví umělci z Chorvatska a ze zahraničí, např. Chui, Mangroove, Raphael Wressnig & Soul Gift Band, Tamara Obrovac Quartet. Večery naplněné hudbou začínají vždy ve 21.30 hod.
  Informace: www.jazzlosinj.com


 • Koncert pro jachtaře (Nautički koncert)
  12.8., od 16 hod., ostrov Lošinj Oblíbený koncert pro jachtaře na ostrůvku Kaludarac (Uvala Engleza), kterému naslouchají stovky lidí přímo ze svých plavidel.
  Informace: www.visitlosinj.hr


 • Veloselské letní obyčeje (Veloselske ljetne užance)
  28.7., Veli Lošinj (na ostrově Lošinj)
  Název slavnosti, jejíž počátky sahají do 20. let minulého století, pochází od dřívějšího názvu vesnice Velkého Lošinje - Velo Selo. Během poslední neděle v červenci se v přístavu konají různé lidové sportovní hry, zejména atraktivní "Veloselska alka".
  Informace: www.visitlosinj.hr


 • Den delfína (Dan dupina)
  30.6. - 1.7., Veli Lošinj (na ostrově Lošinj)
  Akce ve znamení delfínů se pořádá od roku 1993 každou první sobotu v červenci (viz článek: "Den delfínů" na Lošinji). Zahrnuje výstavu dětských výtvarných prací, filmové projekce, zábavní program a koncert pod širým nebem.
  Informace: www.visitlosinj.hr


 • Rábské hudební večery (Rapske glazbene večeri)
  28.6. - 13.9., Ráb (na ostrově Ráb): kostel sv. Kříže (Crkva sv. Križa)
  Na pravidelných čtvrtečních koncertech vážné hudby vystoupí známí chorvatští i zahraniční umělci.
  Informace: www.rab-visit.com


 • Festival soch z písku (Festival skulpture u pijesku)
  12.6. - 18.6., Lopar (na ostrově Ráb): Rajská pláž (Rajska plaža
  Soutěž o nejlepší sochařské dílo postavené z písku.
  Informace: www.lopar.com"


 • Novaljské kulturní léto (Novaljsko glazbeno ljeto)
  od 13.6. Novalja (na ostrově Pag): Pastorální centrum (Pastoralni centar), kostel sv. Jana (Sveti Ivan), kostel Matky Boží ( Sv. Majka Božja), galerie Era, náměstí Brišćić, letní scéna na náměstí před radnicí, nábřeží a další lokality
  Letní festival zahrnuje sérii koncertů vážné hudby umělců z Chorvatska i ze zahraničí pod názvem Novaljské hudební léto (Novaljsko glazbeno ljeto), představení místního divadla (Novaljski trijatar), výtvarné výstavy, folklorní večery, různé zábavní show apod.
  Informace: www.visitnovalja.hr


 • Léto na pláži Zrće
  Novalja (na ostrově Pag), pláž Zrće, kluby: Papaya, Aquarius, Kalypso, Euphoria a Noa
  Na proslulé pláži Zrće kluby pořádají letní festivaly taneční hudby s DJ a hudebníky z Chorvatska i ze zahraničí. Hlavní akce:
  31.5. - 3.6., BIG BEACH SPRING BREAK 2018
  14.6. - 16.6., PAPAYA SPRING BREAK 2018
  16.6. - 23.6., BEACH BITES BEATS 2018
  1.6., 6.6. - 9.6., 14.6. - 16.6., CROATIA SPRING BREAK 2018
  25.6. - 29.6., HIDEOUT FESTIVAL 2018 (www.hideoutfestival.com)
  2.7. - 5.7., HARD ISLAND FESTIVAL 2018
  10.7. - 12.7., FRESH ISLAND FESTIVAL 2018 (www.fresh-island.org)
  14.7. - 20.7., WILD & FREE FESTIVAL 2018
  16.7. - 19.7., AREA 4 FESTIVAL 2018
  21.7. - 28.7., HEADLINER WEEK 2018
  30.7. - 2.8., BLACK SHEEP FESTIVAL 2018
  4.8. - 11.8., HEADLINER WEEK 2 2018
  12.8. - 16.8., BARRAKUD FESTIVAL 2018
  11.8. - 18.8., HEADLINER WEEK 3 2018
  9.8. - 23.8., SONUS FESTIVAL 2018
  26.8. - 30.8., SUMMER PEAK 2018
  Informace: www.papaya.com.hr, www.aquarius.hr, www.kalypso-zrce.com, www.noa-beach.com, www.zrce.eu.


 • Pažské kulturní léto (Paško kulturno ljeto)
  15.6. - 15.9., Pag
  Letní cyklus zahrnuje čtyřicet různých programů - koncertů, výstav, divadelních představení, folklorních večerů a tematických programů, např. Pag - středověké město. Zahájí přehlídka klap ostrova Pagu.
  Informace: www.tzgpag.hr.


 • Pag Art Festival
  31.7. - 17.8., Pag - kostel sv. Františka (Sv. Frane), nově také kostel sv. Kateřiny (Sv. Katarina) v Novalji a P. Marie (Sv. Marija) v Pagu
  Série koncertů vážné hudby v krásném prostředí katedrály v Pagu (recitály, sólové koncerty chorvatských a zahraničních umělců). Festival založil význačný chorvatský klavírista Lovro Pogorelić v r. 1999, který bude také koncertovat.
  Informace: www.tzgpag.hr, www.www.lovropogorelich.net.


 • Pozdrav slunci Open Air (Pozdrav suncu Open Air)
  15.6. - 17.6., Petrčane: poloostrov Radman, pláž u hotelu Pinija
  Na festivalu elektronické taneční hudby vystoupí např. Donna Bucks, Elvis Xhema, Lovre Milin, Mandich Bros, Madison, Amigo, Le Bosh.
  Informace: www.zadar.travel.


 • Zadarské divadelní léto (Zadarsko kazališno ljeto)
  28.6. - 2.8., Zadar: Chorvatské divadlo Zadar (Hrvatska kazališna kuća Zadar), Palác Grisogono-Vovo (Palača Grisogono-Vovo), Lapidárium Národního muzea (Lapidarij Narodnog muzeja), Loutkové divadlo (Kazalište lutaka)
  Zadarské divadelní léto je tradiční letní kulturní festival věnovaný dramatickým, tanečním a dalším scénickým dílům. Festival se koná od r. 1995.
  Informace: www.hnk-zadar.hr


 • Hudební večery v Donátu (Glazbene večeri u Donatu)
  4.7. - 9.8., Zadar: kostel sv. Donáta (Sveti Donat), sv. Anastázie (Sveta Stošija) a další.
  Mezinárodní letní festival hudby a architektury zahrnuje tři cykly: hudbu ranou, komorní a orchestrální. Účastní se významní interpreti z Chorvatska i zahraničí. Slavnostní zahájení festivalu se vždy koná na římském fóru (Forum). Tradici má od r. 1960. Původně se hudební večery konaly pouze v kostele sv. Donáta, který vyniká výbornou akustikou, ale postupně se rozšířily i do dalších prostor starého města. Tentokrát se dva koncerty konají také v Marině Dalmacija v Sukošanu a na ostrově Silba.
  Informace: www.donat-festival.com


 • Andy Warhol: Enter into My Life
  15.6. - 15.9. Zadar: Knížecí palác (Kneževa palača)
  Výstava grafiky Marca Chagalla.
  Informace: www.nmz.hr, www.zadar.travel


 • Páteční slavnosti (Feštica petkom)
  8.6. - 23.9. Zadar: střed města
  Cílem slavnosti je oživit staré město pravidelnou nabídkou zábavy a hudby (pouliční baviči a umělci, folklorní hudba - klapy, gastronomická nabídka). Do 2 hodin v noci bude probíhat program a budou otevřeny i pohostinské podniky. Závěrečný pátek (23.9.) se bude konat tradiční "Varoška fešta".
  Informace: www.zadar.travel


 • International Jazz: Arun Luthra
  17.7., Zadar: palác Cedulin (palača Cedulin)
  Koncert amerického hudebníka indického původu, jednoho z nejlepších saxofonistů a skladatelů jazzové scény v New Yorku.
  Informace: www.zadar.travel


 • Zadar Jazz & Blues Festival
  25.7. - 27.7., Zadar: terasa Muzea antického skla (Muzej antičkog stakla), vždy od 21:30 hod.
  Na festivalu vystoupí:
  25.7.: Trilok Gurtu Band (Indie)
  27.7.: Gabi Novak & Matija Dedić Trio (Chorvatsko)
  28.7.: Dobet Gnahore (Pobřeží slonoviny)
  Informace: www.zadar.travel


 • Ruský královský balet (Royal Russian Ballet): Carmen & Bolero
  2.8., od 20 hod., Zadar: Forum
  Baletní představení renomovaného souboru v srdci starého Zadaru přinese vrcholný umělecký zážitek. Informace: www.zadar.travel


 • VAK"AN"ZA Sport & Music Festival
  6.7. - 11.8., Zadar: Riva
  Na festivalu vystoupí:
  20.7.: záhřebská skupina Pavel
  21.7.: Real Queen Tribute,
  3.8.: Scifedelity Orchestra (Chorvatsko)
  4.8.: Jamiromania - koncert a show tribute bandu Jamiroquai (Itálie)
  Informace: www.zadar.travel


 • Biogradské léto (Biogradsko ljeto)
  červenec a srpen, Biograd na moru
  Letní večery obohatí koncerty dalmatských lidových skupin - klap, vystoupení různých orechestrů, jazzové a bluesové koncerty, představení pro děti, lidové slavnosti, večery populárních melodií a další akce. K nejatraktivnějším slavnostem patří Biogradská noc (Biogradska noć) plná hudby, světelných efektů (ohňostroj, laserová hudební show) a dobrého jídla i pití.
  Informace: www.tzg-biograd.hr


 • Koncerní sezóna u bazénu Ilirija (koncertnu sezonu na bazenu Ilirija)
  14.7. - 15.8., Biograd na moru
  Na festivalu vystoupí: populární chorvatská zpěvačka Severina (14.7.), bosenský folkový zpěvák a hudebník Halid Bešlić (28.7.), chorvatský populární zpěvák Tony Cetinski (3.8.) a jedna z největších pop rockových chorvatských skupin Parni valjak (15.8.).
  Informace: www.tzg-biograd.hr, www.ilirijabiograd.com

» Výběr z kulturních a zábavních akcí na Jadranu v roce 2018 - 2. část »


Zdroj informací:Mohlo by vás zajímat