>  Aktuality   >  V letovisku Mali Lošinj je v provozu nemocnice pro mořské želvy
Želva

Lošinjský Ústav pro výzkum a ochranu moře „Modrý svět“ (Plavi svijet), známý svými programy na ochranu delfínů, spolupracuje na novém projektu „Síť na ochranu kytovců a mořských želv v Jadranu“ (Network for the Conservation of Cetaceans and Sea Turtles in the Adriatic – NETCET), který financuje Evropská unie v rámci IPA Jadranského přeshraničního programu spolupráce. Součástí této sítě je i Záchranné středisko pro mořské želvy (Oporavilište za morske kornjače), které bylo otevřeno v loňském roce na ostrově Lošinji jako výsledek spoluprace organizace „Modrý svět“ a hotelového podniku Jadranka. Dosud jediné zařízení podobného zaměření se nachází v Akváriu v Pule (podrobněji v článku: V pulském akváriu zachraňují poraněné želvy.

Na světě žije sedm druhů mořských želv, z toho tři ve Středozemním moři. V Jadranu jsou nejčastější karety obecné (kareta obecná (Caretta caretta, chorv. glavata želva). Právě vody severního Jadranu jsou velmi vhodné pro jejich přezimování.

Tato specializovaná nemocnice a sanatorium pro želvy se nachází v turistické zóně města Mali Lošinj, ve Sluneční zátoce (Sunčana uvala), mezi hotely Aurora a Vespera, v objektu hotelového podniku Jadranka. Již samo umístění želví nemocnice naznačuje, že objekt bude mimo jiné součástí turistické nabídky ostrova.

Mali Lošinj
Mali Lošinj, hotely Aurora a Vespera

Počítá se s tím, že poraněným nebo nemocným mořským želvám bude v zařízení poskytnuta odborná pomoc speciálně vyškolených veterinářů a biologů. Nemocnice je vybavena operačním sálem s nejmodernějšími přístroji k provádění náročných operací a zákroků.

K poranění želv často dochází tak, že želvy uvíznou v rybářských sítích, do nichž se zapletou a z nichž se bez pomoci nedokáží osvobodit. Často dochází i k tomu, že želvy spolknou udici nebo vlasec a bez pomoci pak umírají. Stává se také, že do želv narazí v plné rychlosti některé z rekreačních plavidel, která ve stále větším počtu brázdí vody Jadranu. Není výjimkou, že želvy zachytí lodní šroub, který je poraní nebo usmrtí. Bohužel jsou dosti časté i případy, že želvy spolknou v moři plující plastový pytlík a bez rychlé pomoci se pak udusí.

Z uvedených i dalších důvodů zahyne každoročně několik tisíc želv, které by, pokud by jim byla poskytnuta včasná pomoc, mohly přežít a později se vrátit do svého přirozeného životního prostředí v moři.

Když se želva úplně uzdraví, vypustí ji její ošetřovatelé zpět do moře. Tento slavnostní okamžik si nikdo na pláži nenechá ujít.

Mali Lošinj
Mali Lošinj

Lošinjské centrum je velmi atraktivní pro širokou veřejnost především pro možnost přímého kontaktu s mořskými želvami při rehabilitačním a ozdravném procesu, ale i pro doprovodné programy, které středisko připravilo pro návštěvníky. Ti mohou shlédnout interaktivní počítačové aplikace, odborné i popularizační přednášky, prezentace, animační programy. Návštěvníci jsou tak v rámci celého projektu vedeni nenápadným způsobem k větší šetrnosti k životnímu prostředí. Například děti se názorným způsobem seznamují s tím, co mohou odhozené plastové pytlíky a tašky v moři způsobit.

Plánuje se, každá uzdravená želva dostane před vypuštěním do moře vysílačku, takže ji biologové budou moci sledovat i v jejím dalším životě.

Že celému tomuto projektu věnuje Chorvatská republika velkou pozornost a přikládá jí zvláštní důležitost, svědčí mimo jiné skutečnost, že slavnostního otevření nemocnice v Malém Lošinji se zúčastnil i chorvatský prezident Ivo Josipović.

Vstup do On-Line katalogu CK Vítkovice Tours: www.ckvt.cz


Zdroj informací: