Typické dalmatské město vás okouzlí svým přirozeným šarmem a pozoruhodnými kontrasty na každém kroku.
Split je moderní letovisko v kulisách starobylého, více než dvoutisíciletého města. Vyznačuje se každodenním všedním ruchem a poklidnými vlahými večery na pobřeží. Smaragdové lesy přecházející do safírových mořských vln.
Představuje hlavní hospodářské, kulturní i dopravní centrum střední Dalmácie a je druhým největším městem v Chorvatsku, centrem Splitko – Dalmatinské župy. Leží na poloostrově mezi Kaštelským zálivem a Splitským průlivem, který na západě ohraničuje zalesněný kopec Marjan. Pohoří Kozjak a Mosor chrání město ze severu a severovýchodu před vnitrozemskými vlivy.
Ze Splitu se snadno dostanete na ostrovy Brač, Hvar, Šolta a Čiovo.
Patří mezi nejslunnější místa na Jadranu, průměrná teplota dosahuje 22°C, léta bývají suchá a teplá, zimy zase mírné a vlhké. Žije tu 180 000 obyvatel. V okolí se pěstuje ovoce, zelenina a vinná réva.
Ve Splitu najdete mimořádné množství kulturních památek. Antický Diokleciánův palác se roku 1979 zařadil na seznam kulturního dědictví UNESCO.
Původní ilyrsko-řeská osada nesla název Aspalathos. Poté Římané proměnili Dalmácii ve svou provincii (se správním městěm Salona, dnešní Solin) a Aspalathos ve Spalatum.
Okázalou rezidenci, s prvky vojenského opevnění, si tu po své abdikaci v roce 305 postavil římský císař Dioklecián. Potomek propuštěného otroka ze Salony, úspěšný vojevůdce a císař dožil v přepychovém paláci a nechal se ve Splitu také pohřbít. Úchvatný palác poté sloužil jako útočiště dalších sesazených římských císařů a jejich rodin.
Město Split se rozvíjelo nejprve uvnitř hradeb opuštěného paláce, upravovaného a přestavovaného podle potřeby usedlíků. Ještě dnes žijí uvnitř hradeb Diokleciánova paláce téměř 3000 lidí.
V 5. století se Split stal biskupským sídlem.
V pevných hradbách Splitu našli nový bezpečný domov uprchlíci ze sousední Salony, která v 6. století podlehla nájezdům Avarů a Slovanů.
Za vlády chorvatských a uherských králů Split jako město vzkvétal, a dokonce získal autonomii.
Během 15. století se ale moci chopila Benátská republika, která nejenže překazila úspěšný rozvoj Splitu, ale také městu sebrala všechna práva a svobody.
Během 16. století, v období humanismu, se Split stal důležitým střediskem chorvatské kultury. Působil zde významný splitský rodák Marko Marulić, významný filozof a spisovatel, autor první tištěné knihy v chorvatštině.
Od druhé poloviny 16. století žil Split ve stálých obavách z tureckých nájezdů. Hranice mezi územím Benátské republiky a říší Turků vedla sousedním Solinem, obě země dělila říčka Jadro.
Po pádu Benátské republiky na konci 18. století si obyvatelé Splitu pod vládou Francouzů na chvíli oddechli.
Poté, co moc převzalo Rakousko-Uhersko, proměnil se Split v jedno z ústředních míst boje za národní obrození a uvědomění Chorvatů.
Po 1. světové válce spadal Split stejně jako celá Dalmácie do Království Srbů, Chorvatů a Slovinců.
Za 2. světové války ho okupovali nejprve Italové a poté i Němci. Osvobození se Split dočkal v roce 1944.
Po válce fungoval Split v rámci Jugoslávie a konečně v roce 1993 připadl definitivně samostatnému Chorvatsku.
K hlavním pozoruhodnostem paláce patří:
Obujte si pořádné boty a vydejte se na procházku do chodeb a sálů muzeí a galerií, které ve Splitu najdete doslova na každém kroku. Vybrat si můžete z následujících míst (v prolincích najdete informace o muzeiích a galeriích i jejich aktuální otvírací době):
záleží dle ingrediencí, a také lokality. Hlavní lokality budou dtažší.
klobáska, kuřecí, vepřové, mleté maso
Ve Splitu můžete navštívit jedno ze 6 městských koupališť (vstupné): jedná se o pláže oblázkové, písečné i doplněné betonovými platy.
Nejznámější je pláž Bačvice. Jde o zvlášť udržovanou a moderně vybavenou pláž, která umožňuje koupání i osobám se zdravotním postižením. Vlaje nad ní Modrá vlajka.
Modrou vlajku již několikrát získala také pláž Radisson Blue Resort.
Bez vstupného si užijete koupání ve volné přírodě. Pěkné pláže se nachází hlavně u členitého pobřeží poloostrova Marjan.
Atmosféru středomořského trhu zažijete na městské tržnici Pazar, která se nachází vedle východní zdi Diokleciánova paláce, poblíž kostela sv. Dominika. Pazar představuje jeden z hlavních průsečíků dění a života ve Splitu, mluví se o něm jako o „pupku Splitu“.
Kromě čerstvého ovoce a zeleniny tu pořídíte mnoho lokálních produktů, a to přímo od pěstitelů a výrobců: dalmátský pršut, pažský sýr, med, olivový olej aj.
Lidé se rádi scházejí také na Rybím trhu (Peškarija), který tvoří další z ústředních bodů každodenního života ve Splitu. Hledejte ho v původně secesní budově, postavené na začátku 20. století. V čilém ruchu a pokřikování, v omamné vůni nejrůznějších ryb a mořských živočichů nejlépe poznáte, jak se žije ve Splitu a v Dalmácii vůbec. Na Rybím trhu neznají mouchy, odpuzuje je totiž chrakteristický zápach síry, který sem proniká z blízkých lázní.
Nejvíce různorodých a útulných krámků s lokálními specialitami a suvenýry najdete v proslulé ulici Marmont, která se táhne od pobřeží směrem do centra města.
Milovnice větších nákupů a courání po obchodech určitě ocení dokonce 3 splitská nákupní centra: City Center One (Vukovarska ulica 207), Joker (Put Brodarice 6) a Mall of Split (Josipa Jovića 93).
Nejvyhledávanějším sportovním terénem je ve Splitu kopec Marjan s rozlehlým lesoparkem.
Jeho severní strana patří pouze pěším. Po turistické stezce ve stínu borovic se dostanete ke starým kamenným kostelům.
Marjanským lesoparkem vede i síť běžeckých stezek, doběhnete třeba na některou z pláží, nebo k legendarnímu stadionu Poljud.
Na Marjanu nezapomněli ani na cyklisty. Na okolních vršcích si přijdou na své hlavně příznivci horské cyklistiky.
Na jižním svahu Marjanu si zkusíte lezení v přírodě. Můžete si vzít i hodiny v tamější lezecké škole. Kdo má raději umělé stěny, navštíví lezecké centrum klubu Marulianus v městské čtvrti Poljud.
Bowling má ve Splitu dlouholetou tradici, hrál se tam už před 2. světovou válkou. Mají tady spoustu bowlingových hal.
Po celém Splitu jsou různá hřiště, zahrajete si fotbal, mini fotbal, volejbal nebo třeba košíkovou.
Ve Splitu vznikl picigin, míčová hra, která se hraje na písečné pláži, v nízké vodě. Od roku 2005 se tu každoročně na Nový rok pořádá Světový šampionát v piciginu. Nejčastěji se hraje na pláži Bačvice.
Split fandí také tenisu a badmintonu, zapinkáte si třeba na skvělých kurtech nad plážemi Bene, či Firule.
Vodní sporty ve Splitu si vážně užijete. Kromě klasického koupání v moři můžete zkusit i veřejný bazén v historické čtvrti Poljud. Otevřeno mají ale pouze v období září – červen.
Půjčí vám zde vodní skútr, motorový člun, nebo třeba jachtu. Zkuste jachting. K dispozici máte ACI Marina Split (na konci západního nábřeží) a Marina Špinut (na severním pobřeží poloostrova Marjan).
Populární je ve Splitu i windsurfing.
Přírodní podmínky přejí potápění. U pobřeží sídlí potápěčská škola.
Ve Splitu se nachází Stadion Poljud známého fotbalového klubu Hajduk Split. Ten byl prohlášen národní kulturní památkou Chorvatska a se svou kapacitou 34 tisíc diváků je třetím největším stadionem chorvatské ligy.
Ve Splitu sídlí další prvoligový klub RNK Split na menším atletickém stánku pod názvem Park Mladeži Stadium.
Split sportem žije, můžete tu dokonce navštívit Muzeum sportu.
Split patří mezi letoviska, kde na děti myslí na každém kroku. Splitské pláže se do vody svažují mírně a jsou velmi dobře vybavené. Nejvíce atrakci pro děti najdete na plážích Žnjan, Bene a Bačvice. Děti se tu vyřádí na trampolínách, klouzačkách a nafukovacích vodních prvcích. U každé pláže si snadno půjčíte lodičku, nebo šlapadlo.
Děti se zabaví také na jednom z dětských hřišť, která se nachází téměř v každém městském parku.
Nejmenší děti za špatného počasí potěšíte návštěvou některého z dětských zábavních parků: Čarovný hrad (Čarobni grad), nebo Kid´s Jungle.
Programy pro děti nabízí i vzdělávací instituce ve městě, např. Přírodopisné muzeum.
Do lesoparku na kopci Marjan vyrazte za zvířátky do minizoo.
Během léta probíhají speciální akce pro děti, které většinou provází některou ze slavností pro dospělé, např. Malý Dioklecián (během Dnů Diokleciána), nebo dětský festival Malý Split.
Veškeré turistické informace vám rádi poskytnou v info centru na ulici Obala Hrv. narodnog preporoda 9, 21 000 Split, telefon: +385 21 348 600.
Mrkněte na webovky info centra.
Do Splitu můžete přiletět na letiště Kaštela, které se nachází v obci Kaštel Štafilič, což je cca 24km od centra Splitu. V letních měsících zde létá mnoho leteckých společností, mimo jiné i z Česka (společnost Ryanair let Praha-Split-Praha). Je dobře provázáno autobusovými spoji do centra.
V letních měsících je Split spojen i mezinárodní autobusovou dopravou. Odjezdy z České republiky bývají zpravidla v pátek, návraty ze Splitu pak v soboty směr ČR. Nástupními/výstupními místy mohou být i konkrétní hotely, a to v případě dopravy s cestovní kanceláří. Pak je k dispozici autobusové nádraží, kam přijíždějí zpravidla vnitrostátní linky, kdy z linek mezinárodních je nutný přestup na autobusovém nádraží v Záhřebu.
Pro přepravu osobním automobilem jistě využijete chorvatskou dálnici A1, která je nejrychlejší spojnicí Chorvatska s ostatními státy. Na dálnici se platí mýtné, je možnost platit hotově, kartou či elektronickým systémem ENC. Pro platby a ulehčení práce s mýtným systémem ENC je dobré využít aplikace a z pohodlí domova si vše zařídit dopředu.
Split je největším přístavem ve střední Dalmácii. Připlout to něj můžete ze sousedních větších měst, ostrovů, ale také z Itálie. Split je spojen s okolními ostrovy pravidelnými celoročními linkami. Konkrétní spoj můžete najít zde.
Doporučený denní rozpočet – cca 50-70 EUR/osoba (Pozn: toto je doporučený denní rozpočet na osobu v případě, že: vyberete si nejlevnější ubytování, zpravidla hostel či apartmán, stravujete se z vlastních zdrojů (nejíte v restauraci, ale vaříte si), používáte veřejnou hromadnou dopravu. S tipy „jak ušetřit“ (viz níže) můžete přispět ke snížení rozpočtu na osobu. V případě, že si vyberete luksusnější hotelové ubytování a stravujete se v místních restauracích, dojde pravděpodobně k navýšení rozpočtu.
1. Dejte si obědové menu – vyhledejte restaurace a hospůdky, kam chodí místní obyvatelé. Většina nich totiž nabízí zlevněné obědové
menu, tzv. „marendu“.
2. Jezděte Uberem/Boltem – nainstalujte si aplikaci a ušetříte oproti taxi službám i desítky kun.
3. Slevová karta či aplikace – ve většině míst existuje slevová karta na památky či v modernější verzi aplikace, kde Vám dají slevy na vstupy, nákupy, restaurace, kavárny.
4. Turistické sdružení města – navštivte jej, abyste zjistili, co aktuálního se ve městě děje, a co Vám město může nabídnout. V případě, že bydlíte v hotelu a máte k dispozici delegáta cestovní kanceláře, informujte se u něj, kde máte k dispozici slevu či nějakou promo akci.
Začíná největší festival elektronické hudby v Evropě – splitský „Ultra Europe“
Fotbaloví fanoušci mohou navštívit stadion Poljud klubu Hajduk Split
Sklepení Diokleciánova paláce ve Splitu
Splitská historická pevnost Gripe, její minulost a současnost
Restaurátoři dokončili obnovu Vestibulu Diokleciánova paláce
Split chce zpřístupnit další část hradeb Diokleciánova paláce
Konečně začíná rekonstrukce a dostavba splitského letiště
Fotbalový stadion slavného Hajduku Split byl prohlášen kulturní památkou Chorvatska
Populární socha biskupa Řehoře Ninského ve Splitu opět září v plném lesku
V Diokleciánově paláci ve Splitu lze spatřit samotného císaře a výměnu jeho stráže
Split rozšíří ubytovací nabídku o nové luxusní hotely
Ve splitském přístavu se buduje rampa pro velké výletní lodě
Archeologové odkrývají další neznámou ve splitském Diokleciánově paláci
Konečně se mohou turisté projít po hradbách Diokleciánova paláce
Další velká letní akce ve Splitu – „Split Beach Festival“
U Splitu bylo otevřeno největší akvárium v Chorvatsku
„USE-IT“ – mapa Splitu a tipy pro mladé cestovatele
Ve Splitu byly nalezeny pozůstatky Diokleciánova amfiteátru
Historické slavnosti „Dny Diokleciána“ ve Splitu
Nově upraveno západní splitské nábřeží až k Sustipanu
Město Split zaplaví pouliční baviči a performeři
Město Split slaví svůj největší svátek
Lidová slavnost na Marjanu ve Splitu
Split a dílo Ivana Meštroviće
Marko Marulić a Split
Oslavy výročí 1 700 let Diokleciánova paláce