>  Doprava   >  Dálniční poplatky ve Slovinsku
Aktualizováno 10.2.2023.  

Ve Slovinsku jsou od února 2022 v platnosti již jen elektronické dálniční známky.

Řidiči kupony pořídí přes webové stránky: https://evinjeta.dars.si/cs Stránky jsou nově také v češtině. Doporučujeme koupi známky přímo na těchto stránkách, neboť na jiných stránkách platíte vyšší cenu za známku. Toto jsou oficiální stránky. 

E-známku potřebujete pro jízdu po všech dálnicích a rychlostních silnicích spravovaných společností Dars, s výjimkou vybraných úseků:

  • na dálnici A2 – ve směru z Rakouska do vnitrozemí Slovinska –  od rakouské hranice ke sjezdu Hrušica, a ve směru Rakouska – od nájezdu Hrušica k rakouské hranici. Mýto za tento úsek je uhrazeno spolu s mýtem za tunel Karavanky a platí mezi prvními dvěma dálničními sjezdy na obou stranách hranice (ve Slovinsku sjezd Hrušica, v Rakousku sjezd Podrožca – Rosenbach).
  • Na rychlostní silnici H6 u Kopru – od nájezdu Koper (Semedela) do konce rychlostní silnice H6 Koper-Lucija (v obou směrech). Z důvodu uzavření pobřežní silnice mezi městy Koper a Izola se jako objízdná trasa používá  rychlostní silnice, pro jízdu po tomto úseku (tunelem Markovec) e-známka není potřeba.
  • Na rychlostní silnici H2 u Mariboru – mezi sjezdy Pesnica a Tezno. Vzhledem k tomu, že byl statut silnice změněn na regionální silnici, je tím vyňata i z elektronického mýtného systému.

Kromě on line, známku můžete zakoupit na hraničním přechodu Šentilj, v prostorách bývalé celnice. Při průjezdu tunelem Karavanky je možno známku zakoupit ještě na rakouské straně. Jinak se známky dají koupit na čerpacích  stanicích a na všech prodejních místech společnosti DARS. 

Známka je vázána na registrační značku vozidla, je tedy nepřenosná. Při její koupi je tedy nutno dbát správného zadání SPZ. V případě, že klient z jakéhokoliv důvodu SPZ zadá špatně, přebírá na sebe veškerou zodpovědnost a jeho auto je vedeno jako auto bez zaplacení povinné dálniční známky. Pokuty se šplhají do výše až 800eur. Buďte proto při koupi známky maximálně obezřetní a při zadávání SPZ si to několikrát zkontrolujte.

Od roku 2014 byla zavedena pro velkoprostorová auta a dodávky do 3,5 tuny, jejichž výška nad přední nápravou přesahuje 1,3 metru, nová dražší kategorie 2B. Zda vozidlo patří do této kategorie, si majitel může ověřit ve zveřejněném seznamu (Seznam izmerjenih vozil/The list of measured vehicles) nebo si musí tento rozměr sám změřit.

Kategorie vozidel
OznačeníCharakteristika
1Do první mýtné třídy spadají jednostopá motorová vozidla. Jednostopá vozidla jsou všechna vozidla s rozchodem menším než 50 cm. Šířku stopy můžete změřit krejčovským nebo svinovacím metrem od jednoho vnějšího okraje stopy ke druhému.
2AMýtná třída 2A zahrnuje vozidla s maximální přípustnou hmotností do 3 500 kg a výškou nad první nápravou nejvýše 1,3 metru (většina osobních automobilů, MPV, terénních vozidel, SUV a pick-upů).
2BMýtná třída 2B zahrnuje vozidla s maximální přípustnou hmotností do 3 500 kg a výškou nad první nápravou větší než 1,3 m (většina dodávek a lehkých dodávkových vozidel).
 
Dálniční známky v roce 2023 – Slovinsko – ceny v EUR
Kategorie vozidla12A2B
roční55,00110,00220,00
půlroční30,00
měsíční30,0060,00
týdenní7,5015,0030,00

Elektronická roční dálniční známka platí od prvního dne koupi po dobu 365 dnů. Není tedy vázána na začátek roku, jako tomu bylo u starých nalepovacích známek.

Půlroční dálniční známka platí šest měsíců ode dne zakoupení. Není-li takový den v příslušném kalendářním měsíci, připadá konec platnosti na jeho poslední den.

Měsíční známka má platnost ode dne nákupu do dne v měsíci následujícím, který má stejné číselné označení. V případě, že takový číselně označený den v následujícím měsíci není, platí známka do posledního dne v tomto měsíci. Stejný princip platí i u půlroční známky, která je určena pro motorky.

Základní slovinská dálniční známka má sedmidenní platnost. To znamená že platí přesně sedm dní včetně dne, kdy byla zakoupena.

Za jízdu po zpoplatněných dálnicích a silnicích bez platné dálniční známky hrozí pokuta 300 až 800 euro.

Pro nákladní automobily a autobusy s hmotnosti vyšší než 3,5 tuny zůstává zachován způsob přímé úhrady mýtného na dálničních mýtnicích, tedy úhrada za konkrétní projeté úseky.

Důležité upozornění pro motoristy na trase Graz – Šentilj – Maribor – Macelj – Záhřeb
V listopadu 2018 byl otevřen poslední chybějící úsek dálnice A4 (Podlehnik – Gruškovje). Tím byla dokončena celá Podrávská dálnice A4 (Podravska avtocesta) od Mariboru na slovinsko-chorvatské hranice dlouhá 33 km. Má trasu Slivnica (dálniční uzel na dálnici A1 Maribor – Lublaň – Koper jižně od Mariboru) – Draženci (u Ptuje) – Podlehnik – Gruškovje/Macelj.
 
 

Zdroj informací: