Stejně jako každý rok tak i letos, toto období roku patří sběratelům oliv a mandarinek. Sběratelé tak navazují na ukončený sběr hroznů, kdy jim již ve sklepích (konobách) probublává nově vylisované mladé víno a všude kolem jde vůně z čerstvě vypálené rakie (pálenky z hroznových slupek).
Sběr oliv se tradičně koná od konce října do druhé poloviny listopadu. To, kdy se přesně začne sbírat, záleží na mnoha faktorech: jak deštivé či suché bylo léto, aktuálním počasí a lokalitě, kde olivy rostou. Přáním všech pěstitelů je, aby alespoň měsíc před sběrem oliv zapršelo, a poté aby nastalo období suchého a poměrně teplého podzimu. A než začnou zimní plískanice, aby bylo hotovo.
Oliva je velmi vděčný strom. Po zasazení je potřeba počkat nejméně 5 let, než začne dávat plody, ale poté vyžaduje minimální pozornost a práci kolem ní a můžete se těšit, že každý rok sklidíte, menší či větší množství oliv.
Buža a oblica jsou nejčastější a nejrozšířenější autochtonní druhy oliv v Chorvatsku. Olivovníky v Chorvatsku najdete od nejzápadnějších částí istrijského regionu, podél jaderského moře, včetně všech větších a mnohých menších ostrovů až po východní hranice dubrovnického regionu, všude se pěstují olivy.
Plod olivovníků je nejdříve zelený, poté přechází přes žlutou a oranžovou barvu až do černé. Neexistují tedy odrůdy olivy zelené a černé, nýbrž olivy černé jsou již plně zralé. Pěstovatelé však nemohou čekat, až oliva zčerná, neboť by tím ztrácela na kvalitě výsledného olivového oleje, bylo by jej málo. Nejvíce oleje získáte z oliv drobnějších a zelených. Může se však stát, že oleje z takovýchto oliv budou nahořklé, čemuž však pěstitelé, obzvláště na istrijském poloostrově, dávají přednost. V Dalmácii se dává přednost olejům z vyzrálejších oliv, které mají pikantní až pálivý nádech.
A jak správně olivový olej používat, aby měl všechny ty zdravé a léčivé vlastnosti? Zásadně za studena. Do salátů, na ryby i maso, ale pozor, až po jejich ugrilování se maso, zelenina či ryba olejem zalévají! Dále do vařené zeleniny, jako dochucovadlo a nosič chuti, opět za studena.
Olivy se zpracovávají i samostatně, nejen jako plod k vylisování oleje. V Chorvatsku můžete vyzkoušet například pečené olivy na rozmarýnu. Že jste o něčem takovém ještě neslyšeli? Ani se není čemu divit. Nejedná se o žádnou velkovýrobu, ale o produkt v malém množství, doma, v rodině či nějaké eko farmě. Zralé černé olivy se nejdříve vaří v mořské vodě, aby se zbavily hořkosti, poté se pokládají na pečící papír a pečou v troubě s rozmarýnem. Výsledek se dává do lahviček a zakapává olivovým olejem. To Vám je páni dobrota, doporučujeme všem vyzkoušet.
Zde můžete shlédnout, jak probíhal letošní sběr oliv v Drveniku, kam jsme byli pozvání majiteli oblíbeného Holiday resortu Antonija, Oliva, Triton. Cestovní kancelář Travel Family obdržela oficiálně svůj první olivový strom, který jsme po sklizni společně pokřtili.