RIJEKA DUBROVAČKA

V zálivu Rijeka dubrovačka, který je vlastně zatopeným říčním údolím, si bohaté dubrovnické rodiny stavěly své letohrádky. Nyní je předměstím Dubrovníku a oblíbeným cílem jachtařů - nachází se tu ACI Marina Dubrovnik.

Chorvatsko... Místa... RIJEKA DUBROVAČKA
Dubrovník
Rijeka dubrovačka

Záliv blízko Dubrovníku, dlouhý 5 km, je zatopeným údolím ponorné řeky Ombly, místně nazývané Rijeka dubrovačka, která pramení na vnitřním konci zálivu mohutnou vyvěračkou pod skálou Golubov kamen. Vyvěračka sama není v současné době přístupná. Byly v ní zjištěny vody ponorné řeky Trebišnjice, která se naposled ztrácí v ponoru na Popově polji v Hercegovině, vzdáleném odsud přes 10 km. Energie tohoto krasového vodního zdroje se využívalo již za Dubrovnické republiky - vody vyvěračky poháněly několik mlýnů.

Záliv se směrem k moři rozšiřuje a přibývá jeho hloubky. Zejména v zimních měsících tu proniká z vnitrozemí studená bóra.

V údolí je celkem 10 nevelkých osad, z nichž největší je Mokošica na severozápadním břehu a Komolac při vyvěračce. Do nedávna kolem celého zálivu vedla magistrála. V roce 2002 byl otevřen most přes Rijeku Dubrovačku u jejího ústí do moře a záliv je tak zbaven zátěže obrovským silničním provozem.

Při zálivu je řada zajímavých starých staveb, některé z nich bohužel již ve zříceninách.

V osadě Rožat jsou zříceniny benediktinského kláštera, opuštěného již ve 13. stol. V sousedství se lépe zachoval gotický farní kostel ze 14. stol., s křížovou chodbou mladší o 200 let.

V osadě Sustjepan je románský kostel sv. Štěpána (Sveti Stjepan) ze 12. stol.

V osadách Batahovina, Komolac a Mokošica jsou pěkné letohrádky dubrovnických patricijských rodin, až na výjimky většinou chátrají (viz článek: Úspěšná rekonstrukce prvního letohrádku na Rijece dubrovačce).

V osadě Komolac je ACI Marina Dubrovnik, jedna z mála na jižním pobřeží Jadranu.

Při zálivu jsou četné stylové pohostinské podniky.


Fotogalerie (2)

Vaše hodnocení místa

126 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook